[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Lalki z duszą

 
Elbląg, Lalki z duszą

W ramach Festiwalu Letnie Ogrody „Polityki” do biblioteki zawita wrocławski Teatr Ad Spectatores z obsypaną wieloma nagrodami sztuką „Żywoty świętych osiedlowych”. To spektakl lalkowy z muzyką Sambora Dudzińskiego, będący interpretacją powieści Lidii Amejko pod tym samym tytułem.

Spektakle lalkowe kojarzą nam się raczej z teatrem dla dzieci, tymczasem Agata Kucińska - autorka przedstawienia - serwuje nam spektakl lalkowy dla dorosłych i robi to po mistrzowsku. Nie tylko daje swoim lalkom duszę, ale wkłada w ich usta poetycko piękny tekst powieści Lidii Amejko. Z graną na żywo muzyką Sambora Dudzińskiego otrzymujemy przedstawienie, który dla wielu z nas może być naprawdę dużym zaskoczeniem.
       O czym jest sztuka? To opowieść o mieszkańcach Osiedla spotykających się na dachu jednego z bloków. To właśnie tytułowi święci, chociaż bez świętych atrybutów, ale za to z bardzo ludzkimi słabościami.
       „Artystka świadoma jest tego, co robi w każdym calu. Popatrzmy na to, z jaką pieczołowitością kreuje swoją opowieść. Każdemu "świętemu" daje postać, duszę, charakter, szacunek i... wielkość w świętości. Pobłażliwość nasza zaczyna się mieszać ze zdziwieniem, zaskoczenie z zauroczeniem, wzruszenie z podziwem. Bo to jest teatr lalek najwyższej próby. Jednoosobowy. A kto to są owi święci? To Wasi sąsiedzi: emeryt, dziwka, pijak i zwykły szary człowiek. Jak w każdym bloku betonowym.” Krzysztof Kucharski, Gazeta Wrocławska
      
       Adaptacja sceniczna, reżyseria i scenografia: Agata Kucińska
       Muzyka: Sambor Dudziński
       Występuje: Agata Kucińska
      
       Przedstawienie zdobyło wiele nagród, m.in. XVII Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - nagroda indywidualna dla Agaty Kucińskiej za reżyserię, adaptację tekstu, scenografię i wykonanie przedstawienia; XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” w Łomży – Grand Prix dla Agaty Kucińskiej za reżyserię; V Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też człowiek” - wyróżnienie dla Sambora Dudzińskiego za muzykę; Grand Prix – najlepszy spektakl festiwalu – wyrażenie teatru lalką; nagroda jury studenckiego – studentów Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralne – „Stów za pointę” dla Agaty Kucińskiej; nagroda Cudnej Chwili Unii Teatr Niemożliwy – za piękny moment animacji dla Agaty Kucińskiej; dyplom honorowy Polskiego Ośrodka Lalkarskiego „Polunima” dla Sambora Dudzińskiego za muzykę.
      
       Spektakl będzie można zobaczyć w sobotę 2 czerwca o godz. 20 podczas Festiwalu 9. Letnie Ogrody „Polityki” - sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej,
       Bilety na spektakl w cenie 25 zł można kupić w budynku głównym Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama