UWAGA!

Lekcja patriotyzmu

Grupa teatralna "Alter Ego" działająca przy Teatrze Dramatycznym w Elblągu zaprezentuje się podczas XXIII Przeglądu Teatrów Młodzieżowych "Bakcykl 2001" w Bartoszycach. Do przeglądu zakwalifikowało się 15 spektakli grup niezawodowych, w tym dwa autorstwa elbląskich artystów. Pokażą oni "Opowieść o człowieku spolegliwym" i "Moje twarze Judasza".

W Bartoszycach zaprezentują się najlepsze młodzieżowe grupy teatralne z regionu Warmii i Mazur. Spośród zgłoszonych spektakli jury konkursowe wybrało 15, które zostaną pokazane podczas przeglądu.
     - Rywalizacja zapowiada się interesująco - mówi Tomasz Walczak, kierownik i opiekun grupy "Alter Ego" - Po raz pierwszy na przeglądzie zaprezentują się grupy olsztyńskie. Jedna z nich przygotowała II część "Dziadów" Adama Mickiewicza. Z ciekawym spektaklem pokaże się teatr z Mrągowa. Natomiast "Alter Ego" zaprezentuje dwa swoje najnowsze spektakle: "Opowieść o człowieku spolegliwym" i "Moje twarze Judasza".
     "Alter Ego" działa przy elbląskim teatrze od trzech lat. W tym czasie młodzi artyści - gimnazjaliści i licealiści - przygotowali, m.in. "Nie pamiętam - widziałem", "Widziałem koniec wieku". Grupa zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia podczas ogólnopolskich i zagranicznych przeglądów oraz konkursów.
     - 29 maja o godz. 19.00 w Teatrze Dramatycznym w Elblągu odbędzie się kolejna premiera "Alter Ego" pt. "Godzina człowieczej nicości" - opowiada T. Walczak. - Jest to spektakl zrealizowany w konwencji teatru poetyckiego, w którym jednak słowo jest tak samo silnym środkiem wyrazu, jak gest i plastyka ciała. Obie warstwy spektaklu - werbalna i plastyczna - doskonale się uzupełniają i wzmacniają emocje oraz uczucia wyrażane przez aktorów.
     - Spektakl "Godzina człowieczej nicości" powstał w oparciu o teksty poetyckie Anny Świerszczyńskiej z tomiku "Budowałam barykadę"- wyjaśnia opiekun "Alter Ego". - W okresie II wojny światowej naród polski składał jeden z najtrudniejszych egzaminów dziejowych. Wiele doświadczeń z tamtego okresu przenosi się na współczesnego człowieka. Najbardziej krwawym, a przez to i najtragiczniejszym wydarzeniem tamtych lat był sierpniowy zryw ludności warszawskiej w 1944 r.
     Bohaterki "Godziny człowieczej nicości" to współczesne dziewczyny, które mówiąc o patriotyzmie bez patosu opowiadają prawdziwa historie zwykłych ludzi.
     W spektaklu grają : Katarzyna Kwiecień, Zuzanna Łazowy, Anna Nowa i Anna Witomska.
     - Premiera będzie utrzymana w konwencji patriotycznej wieczernicy - dodaje Tomasz Walczak. - Elbląscy harcerze zaśpiewają pieśni patriotyczne, a gośćmi honorowymi będą byli żołnierze Armii Krajowej, którzy podzielą się z publicznością swoimi wspomnieniami z tamtych dramatycznych lat.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama