UWAGA!

Ludwig Passarge - człowiek stąd

 Elbląg, Ludwig Passarge - człowiek stąd

Urodził się kilkadziesiąt kilometrów od Elbląga i te tereny były mu bliskie. Dokładnie 150 lat temu wybrał się na niezwykłą wyprawę po swoim regionie, a wrażenia z niej postanowił spisać. Prezentacja książki „Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork. Szkice z podróży 1856” już w poniedziałek w Światowidzie.

- Opisał m. in. wały, wierzby, równiny, ludzi i to, w jaki sposób w przeszłości kształtowali oni Żuławy - mówi Jacek Borkowicz, redaktor książki Ludwiga Passarge „Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork. Szkice z podróży 1856”.
       Jacek Borkowicz, historyk, publicysta i podróżnik w najbliższy poniedziałek, 14 marca, przyjedzie do Elbląga, by porozmawiać o tej książce.
       - Polskie tłumaczenie jest pierwszym pełnym wydaniem dzieła Ludwiga Passarge. Wcześniej było ono prezentowane po niemiecku, ale we fragmentach. Jest to więc pierwsze pełne wydanie i to przygotowane w okrągłą rocznicę podróży wokół ujścia Wisły - mówi redaktor. - Możliwość opracowania tego tekstu od strony filologicznej, literackiej i historycznej była dla mnie przygodą, ponieważ jest to książka wyjątkowa. Ludwig Passarge był kimś więcej, niż literatem, był człowiekiem przygody. Rozległa wiedza o kulturze klasycznej i wyczucie ducha Północy pozwoliły mu połączyć to, co najcenniejsze w naszej kulturze, czyli śródziemnomorskie, z tym, co bałtyckie i z tym, co gdańskie, i elbląskie. Aby zobaczyć, jak sobie poradził z tym człowiek, który żył 150 lat temu, ale pisze o rzeczach ponadczasowych, warto nabyć tę książkę. I warto w poniedziałek wybrać się na spotkanie.
       Ludwig Passarge urodził się w 1825 roku w dawnych Prusach Wschodnich - w Wolittnick (obecnie: Primorskoje, Rosja), w powiecie Heiligenbeil (Mamonowo). Zmarł w 1912 roku w zachodnich Niemczech. Był podróżnikiem, pisarzem, tłumaczem, wydawcą i sędzią - z wykształcenia prawnikiem.
      
       Spotkanie w Galerii Nobilis, na II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, poprowadzi Krzysztof Grynder. Początek o godz. 17.30. Wstęp jest wolny.
       Na miejscu będzie można kupić książkę Ludwiga Passarge.
      
       ***
       Książka do wygrania w
konkursie portEl.pl
      

      
Agnieszka Jarzębska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama