UWAGA!

Mała-wielka orkiestra

 Elbląg, Elbląska Orkiestra Kameralna chce promować nasze miasto
Elbląska Orkiestra Kameralna chce promować nasze miasto (fot. AD)

Elbląska Orkiestra Kameralna rozpoczęła sezon artystyczny „Białą lokomotywą” w Amfiteatrze na Woli w Warszawie. Elblążanom zagrała miłośnie i filmowo i już zapowiada kolejne ciekawe koncerty.

Wielkie miasta mają swoje orkiestry symfoniczne, a Elbląg – kameralną. Chce ona być wizytówką i budować tożsamość tego miejsca. Niekoniecznie wśród publiczności ubranej we fraki czy etole i naszyjniki z pereł. Chce ubogacać każdego i prezentować muzykę klasyczną, ale i rozrywkową, zapraszać gości z najwyższej muzycznej półki.
       1 października EOK zagrała koncert „Miłośnie i filmowo” łączący elementy muzyki poważnej i rozrywkowej. Czas na kolejne odsłony.
      
       Wieczorem kameralnie
       Orkiestra proponuje miesięczny cykl wieczorów kameralnych. Repertuar będzie różnorodny, a artyści utytułowani. 26 października o godz. 18 w Sali u Św. Ducha Biblioteki Elbląskiej harfa (Urszula Nowakowska) spotka się z wiolonczelą (Anna Szarek-Lisiewicz). W programie: J.S. Bach, F. Chopin, E. Morricone, M. Legrand. Bilety w cenie 10 i 15 zł.
       Natomiast 30 listopada z Elbląską Orkiestrą Kameralną zagrają fleciści: Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz.
       - Łukasz zdobył chyba wszystkie pierwsze nagrody na konkursach fletowych – mówi Paweł Kukliński, dyrektor EOK. – Gra na złotym instrumencie, który został mu podarowany podczas jednego z nich.
       11 listopada Elbląska Orkiestra Kameralna da Koncert Prezydencki w Bibliotece Elbląskiej. Wówczas zagra z nią Tytus Wojnowicz, który wykona klasyczne utwory barokowe na obój. Koncert poprowadzi Andrzej Myśliński. Wstęp wolny.
      
       Po cichutku dla dzieciaków
       Będzie też coś dla najmłodszych słuchaczy. 5 grudnia w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się koncert pn. „Po cichutku – podróż do krainy wyobraźni” w wykonaniu Akademii Grania i Muzykowania Amadeus. Będą to piosenki dla dzieci w wykonaniu najmłodszych artystów.
       - Wydana została też płyta znakomita, pobudzająca wyobraźnię – mówi Paweł Kukliński. – Warto ją mieć.
       Dyrektor EOK zapowiada też kolejne koncerty dla najmłodszych. Podkreśla bowiem jak ważna jest edukacja muzyczna dzieci.
       - Od stycznia ruszymy z programem edukacyjnym dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych – mówi Paweł Kukliński. – Już teraz chcemy przygotować dwie audycje pilotażowe. Chcielibyśmy je najpierw zaprezentować dyrektorom instytucji oświatowych. Warto inwestować w edukację muzyczną najmłodszych, bo to pomost między ich późniejszym uczestnictwem w koncertach – przekonuje.
      
       Grudniowy deser
       Póki co, czeka nas w grudniu koncert kolęd w Sali u św. Ducha. Z Elbląską Orkiestrą Kameralną wystąpią Aneta Łukaszewicz (mezzosopran) i Rafał Bartmiński (tenor). Koncert poprowadzi dyrygent Tomasz Radziwonowicz. W programie kolędy i pastorałki. Cena biletu 15 i 20 zł.
       Także w grudniu – na deser i na zakończenie Roku Chopinowskiego – odbędzie się koncert kameralny w …nowym Ratuszu Staromiejskim. Na fortepianie zagra Syryjczyk Fares Marek Basmadij (fortepian): Jest to artysta niesamowity, który bierze udział w tegorocznym konkursie chopinowskim i życzymy mu sukcesu – mówi Paweł Kukliński.
      
       Własny kąt
       Dyrektor EOK liczy, że koncert odbędzie się w nowej sali koncertowej i nowej siedzibie orkiestry.
       - Sala pomieści ok. 200 osób, czyli będzie w sam raz na nasze potrzeby – mówi Paweł Kukliński. – Obecnie korzystamy z uprzejmości Biblioteki Elbląskiej i Teatru im. A. Sewruka, ale chcielibyśmy już mieć swoją siedzibę. Tam będzie możliwość intymnego obcowania ze sztuką.
       Oprócz sali koncertowej w Ratuszu Staromiejskim orkiestra ma mieć tez salę prób oraz pomieszczenia administracyjne.
       - Będziemy wówczas mogli być wizytówką miasta i kształtować jego tożsamość – mówi Paweł Kukliński. - Muzyka jest najlepszym sposobem promocji miasta i regionu.
       Docelowo EOK ma być 16-osobowym zespołem smyczkowym, do którego będzie można doangażować innych instrumentalistów. W nowej siedzibie orkiestra będzie miała komfortowe warunki do prób i koncertów. Elblążanie zaś będą mieli miejsce, w którym muzyka klasyczna spotka się z rozrywkową, a słuchacze będą się mogli nią wzbogacać.
      
       Sprzedaż biletów rozpoczyna się na tydzień przed planowana imprezą w miejscu, gdzie się ona odbywa. Istnieje możliwość rezerwacji w biurze orkiestry (ul. Świętego Ducha 3-7) lub przez system rezerwacji na stronie internetowej.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama