UWAGA!

Malarstwo Marka Wróbla w Galerii ZUM

2013-06-11
Aktualizowany 2013-06-18 08:14
 
Elbląg, Malarstwo Marka Wróbla w Galerii ZUM
fot. nadesłana

Jego obrazy niosą olbrzymi ładunek optymizmu. Bije z nich intensywność barw i niezwykła energia. Prace Marka Wróbla będzie można zobaczyć w Galerii ZUM już dziś ( wtorek, 18 czerwca) na wernisażu o godz. 18. Wstęp wolny.

Marek Wróbel urodził się w 1956 roku w Gdańsku. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, dyplom uzyskał w 1984 r. w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego.
       Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych: BWA Koszalin – 1993; Galeria El, Elbląg -1994; Galeria Triada, Sopot - 2000; Galeria Szalom, Kraków - 2000; Muzeum Ziemi Pomorskiej, Słupsk - 2001; Muzeum Morskie, Gdańsk – 2002; Galeria Pll, Filadelfia- 2004; Druskienniki, Litwa – 2007. W 2004 i 2007 r. otrzymał Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego. Prace artysty znajdują się w zbiorach: Muzeum w Lęborku, Muzeum Ziemi Pomorskiej w Słupsku oraz BWA Olsztyn.
       Malarstwo Marka Wróbla inspiracje czerpie ze zjawisk natury, przywołuje konkretne motywy chociaż głównie skupia się na kolorach i rytmach. Jego obrazy są pozbawione bezpośrednich odniesień do realnej rzeczywistości. Istotną rolę malarz przypisuje intuicji. Często poddaje się przypadkowi, który staje się podstawą budowania nastroju i gry malarskiej.
       Obrazy Marka Wróbla niosą olbrzymi ładunek optymizmu. Bije z nich Intensywność barw i niezwykła energia. Jego obrazy są dynamiczne. Kolory zestawia według pewnego, sobie znanego scenariusza, który dokładnie kontroluje, zestawienia te tworzą silne napięcia, podkreślając ekspresję całej kompozycji. Jest uczniem trzech profesorów gdańskiej uczelni Kiejstuta Bereźnickiego, Władysława Jackiewicza i Hugona Laseckiego. W pewnym sensie może tłumaczyć to charakter jego malarstwa. Sam artysta odwołuje się do szkoły nowojorskiej i całego nurtu "action painting" lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Uważa, że temat obrazu jest jedynie pretekstem do całego wydarzenia, które rozgrywa się na płótnie. Najważniejszy jest nastrój i nie to co widzimy lecz odczuwanie tego co widzimy. Powstał zatem swoisty styl jego obrazów, kolorowy, z ciekawie łączącymi się ze sobą barwami, żywiołowy i dynamiczny, dobrze zakomponowany z zachowaniem swojej osobistej estetyki.
      
       Wernisaż wystawy Marka Wróbla odbędzie się 18 czerwca o godz. 18 w Galerii Zum przy ul. Kowalskiej 3-5/d w Elblągu. Wystawa będzie czynna do 24 lipca w godzinach pracy Galerii (od poniedziałku do czwartku w godz. 12 -17).
      
       Wystawie artysty z Gdańska towarzyszyć będzie wystawa prac wychowanków Domu Dziecka z Elbląga. Można będzie nabyć prace dzieci i młodzieży, dając im tym samym szansę na wakacyjny wyjazd.
      
      
Galeria ZUM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama