UWAGA!

Marszałek nagrodził elblążan

 Elbląg, Elbląska Orkiestra Kameralna
Elbląska Orkiestra Kameralna (fot. Anna Dembińska)

Już jutro (8 października) o godz. 11 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbędzie się Wojewódzka Inauguracja Roku Kulturalnego. W trakcie imprezy odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury. Na wniosek Prezydenta Miasta Elbląga, w tym roku nagrody Marszałka otrzyma aż czterech laureatów z naszego miasta.

Nagrody Marszałka odbiorą: Elbląska Orkiestra Kameralna, Stowarzyszenie Elbląg Europa, Tomasz Steńczyk oraz Adam Piórkowski. Kilka informacji o naszych laureatach:
      
       Elbląska Orkiestra Kameralna
       Choć działa zaledwie od trzech lat zdążyła już zasłużyć na miano artystycznej wizytówki Elbląga. Orkiestrę tworzą młodzi i utalentowani muzycy, którzy nie boją się wyzwań, nowych projektów i ciężkiej pracy. W swoim repertuarze, który stale poszerzają, mają kompozycje od baroku do współczesności. Dzięki talentowi i wszechstronności, elbląscy kameraliści cieszą się uznaniem zarówno melomanów, jak i miłośników muzyki popularnej. Mają na swoim koncie wiele osiągnięć oraz interesujących projektów muzycznych, realizowanych z artystami z całej Polski w tym: niezapomniany koncert z maestro Jerzym Maksymiukiem, koncerty z solistą Łukaszem Długoszem, Janem Staniendą, Adamem Klockiem, udział w widowisku Adventus Lucis przygotowanym z okazji rocznicy Grudnia 70, czy koncerty na Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni. Nowoczesny wizerunek Orkiestry jest dostrzegany przez twórców muzyki jazzowej i rozrywkowej, którzy zapraszają ją do udziału we wspólnych koncertach. Kameraliści grali z gwiazdami t.j. - zespołem Raz Dwa Trzy, Grzegorzem Turnauem, Justyną Steczkowską, zespołem Perfect, Skaldowie, Dorotą i Henrykiem Miśkiewiczami. Umiejętności elbląskich muzyków doceniane są przez organizatorów prestiżowych imprez muzycznych w kraju. Już od dwóch lat Elbląską Orkiestrę kameralną możemy oglądać w Telewizji Polsat na Festiwalu Top Trendy w Sopocie, a ostatnio w telewizyjnej Dwójce i TVP Polonia w koncercie „Biała Lokomotywa”. W krótkim okresie swojego istnienia Elbląska Orkiestra Kameralna dowiodła, iż jest instytucją z wielkim potencjałem. Rok temu kameraliści otrzymali Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Elbląg, teraz mogą się cieszyć z Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
      
       Stowarzyszenie Elbląg Europa
       Gromadzi młodych ludzi, pełnych zapału i pasji do działania na rzecz lokalnej społeczności. Na szczególną uwagę zasługuje ich aktywność w dziedzinie kultury. Pod egidą Stowarzyszenia Elbląg Europa działa Grupa Truso, promująca historię oraz dorobek dziedzictwa kulturalnego, tak bogatego w tradycje regionu elbląskiego. Znakiem firmowym Grupy jest impreza Międzynarodowy Festiwal „Wikingowie z Truso w Elblągu”. Pasją członków Stowarzyszenia Elbląg Europa jest także muzyka. Aby promować młodych artystów, działających aktywnie na elbląskiej scenie muzycznej Stowarzyszenie realizuje Festiwal Muzyki Alternatywnej Elbląg Rocks Europa oraz Hip-Hop Galery Jam. Stowarzyszenie jest aktywne w poszukiwaniu środków finansowych niezbędnych do realizacji wszystkich pomysłów. To tylko nieliczne przykłady z ożywionej działalności Stowarzyszenia Elbląg Europa, jest ich znacznie więcej.
      
       Tomasz Steńczyk
       Wokalista, gitarzysta i lider wielu elbląskich zespołów. To co go wyróżnia, to niewątpliwie, niezwykła osobowość sceniczna. Efektem twórczych poszukiwań Tomka, którego zawsze pasjonował blues i rock, było odkrycie szeroko rozumianej piosenki wartościowej. Nowe inspiracje zaowocowały sukcesami na festiwalach i konkursach, takich jak: Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa…Czy to jest Kochanie?”, gdzie w 2009 Tomek otrzymał II nagrodę w kategorii Piosenka Poetycka, a w 2010 r. Grand Prix; „45. Studencki Festiwal w Krakowie”, którego został laureatem; XXXVII Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”, gdzie zdobył I nagrodę. Najbliższe plany wokalisty to udział w krakowskim Festiwalu Twórczości Marka Grechuty. Mamy nadzieję, że Tomek Steńczyk nie wyjedzie stamtąd bez nagrody.
      
       Adam Piórkowski
       To zdolny, młody pianista o nieprzeciętnej muzykalności i wrażliwości. Dowodem tego niech będą słowa Kordiana Góry, pianisty, wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku, a zarazem opiekuna artystycznego Adama, który nazywa go „elbląskim Blechaczem”. Umiejętności Adama Piórkowskiego były wielokrotnie doceniane podczas prestiżowych konkursów pianistycznych. Ma on na swoim koncie liczne nagrody i osiągnięcia. Warto wśród nich wymienić kilka z nich:
       - nagroda European Piano Teachers Association – sekcja polska – Kraków (2009 r.)
       - nagroda specjalna Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Fortepianu oraz III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II st. EPTA w Krakowie (2009 r.)
       - laureat ze szczególnym wyróżnieniem Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garlinowicz w Olsztynie (2009 r.)
       - II miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów Sergiusza Rachmaninowa na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów w Kaliningradzie (2010 r.)
       - V miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Fortepianu Szkół Muzycznych II st. CEA w Warszawie (2010 r.)
       Adam Piórkowski był także honorowany wyróżnieniem Prezydenta Miasta Elbląg - „Przedwiośnie Talentów”, w roku 2009 i 2010 r. otrzymał Stypendium Artystyczne Miasta Elbląg.
      
Wydział Kultury UM Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Oj Wojtek to dla Ciebie powinna być nagroda a nie dla grupy starych młodych z EE. .Wojtek za TRUSO!! Brawo
 • haha prawda jest taka ze w elblagu wielu ludzi dziala na rzecz kultury lecz w nosie ma "nagrody" i nie chce wspolpracowac z UM bo po co? Marszałek nagrodził elblążan ktorych podsunał mu wydział kultury. Polityka. Nic ciekawego. Ludzie niezrzeszeni robia wiele i to baardzo wiele artystycznego w elblagu ale nie chce współpracowac z miastem. Takie biografie to nie jedna osoba z Elblaga moglaby sobie napisac. haha Nic wielkiego. Co za reklama. Ale niektorzy przypisuja sobie zasługi innych. Te biografie sa mega wybielone co niektórych. My juz wiemy o kogo chodzi. W swoim gronie może was to kręci ale otoczenie wie i kpi z was. Na nas to nie robi wrazenia; P
 • Wydział Kultury UM Elbląg to urzednicy nie rozumiejacy kultury, sa tylko smutnymi robotnikami wypelniajacymi polecenia przydzielone odgórnie przez szefową. A czy ona coś w ogóle rozumie z tego? Kilka siedzi.
 • decydenci się dogadali :) żal.
 • Założę się kto w imieniu Marszałka wręczy Nagrody
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z polski(2010-10-07)
 • Festiwal Muzyki Alternatywnej Elbląg Rocks Europa oraz Hip-Hop Galery Jam - kase na te impry dostają z wydziału kultury. .. a do tego kto słyszał o hip hpo gaalery jam !!!! ????? ja proszę powiedzieć sam pojdę chetnie
 • nagrody w imieniu Marszałka wręczy członek popularnie zwany w Elblążkowie - marszałkiem
 • wstydza sie napisac MELANZ - (Rap Kuracja) bo slowo MELANZ jest pejoratywne - jakby nie patrzec :) wiec wola HIP HOP GALERY JAM lecz stowarzyszenie EE tego nie robilo, przypisuja sobie zaslugi, jak zwykle i cheplia sie tym w swoi mgronie; )) oj znowu jada czyims kosztem wykorzystali chlopakow ze STOKU - jak zwykle miasto w ciula leci
 • Teraz juz mam swiadomosc co to oznacza POLITYKA (układy) - nawet w kulturze - sie dogadali i swoich poklepali a czy to nie prawda? Imprezy robią za swoje pieniadze i sami sobie dali nagrody (bo wszyscy wymienieni zrobili imprezy i koncertowali za kase i na imprezach UM Elblag, wiec zero wkladu wlasnego oprócz napisania wniosku tak to kazdy potrafi. ktos napisze, ze zazdroszcze. NIE! bo nie ma czego. To trzeba kontrolowac bo to KORUPCJA!!!
 • Elbląg Europa - jedna wielka ściema, organizują szkolenia o których nic nikt nie wie, wpisuja na listy osoby z innych działań, byle sztukoosoba się zgadzała, pieniadze na działalność ida z kasy miejskiej, to sa pieniądze nasz wszystkich, czemu nikt tego nie kontroluje, pan Maciek P. niby o wszystkim wie, ale siedzi cicho, czyzby odpalili mu jakąś część kasy?
 • Bardzo, bardzo gratuluje Nagrodzonym, szczególnie Adasiowi. Na uznanie zasługuje Wydział Kultury za pisanie wniosków nie tylko na te nagrody. Sam wiem bo mi także bardzo pomogli. Wstyd mi za tych wyżej. Ja dziękuje. Stypędysta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Stypendysta(2010-10-08)
 • Jak to czytam, te durne wpisy to tylko dwa słowa: głupota zawiść i jeszcze jedno, wybory
Reklama