UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Maryniści i ich „Morskie opowieści”

 
Elbląg, Maryniści i ich „Morskie opowieści”
fot. nadesłane

W środę 7 grudnia o godz. 18 w Galerii Zum wernisaż malarstwa marynistycznego. Na wystawę składają się prace wybitnych marynistów polskich i zagranicznych m.in. Antoniego Suchanka, Mariana Mokwy, Harrego Schulza i Soter Małachowskiego - Jaxy ze zbiorów Sopockiego Domu Aukcyjnego.

Marian Mokwa (okolice Kościerzyny 1889 - Sopot 1987)
       Znany malarz marynista; w latach 1907-1909 kształcił się w Akademiach Sztuk Pięknych w Norymberdze i w Berlinie, a równocześnie wiele podróżował odwiedzając, m.in. Szwecję, Francję, Włochy, Austrię, Rumunię, Bułgarię, Rosję. Był też w Serbii, Grecji, Albanii. Lata 1911-1915 spędził w Istambule, skąd wyjeżdżał jeszcze do Jerozolimy, Persji, Egiptu, Etiopii, Indii, Mongolii, na Kaukaz i do Tybetu. W latach 1915-1917, powołany do armii pruskiej pełnił funkcje malarza - korespondenta wojennego. W roku 1917 osiedlił się na stałe w Sopocie. Tu rozwinął ożywioną działalność artystyczną, biorąc udział w licznych wystawach w kraju i za granicą (Monachium, Berlin, Sztokholm, Londyn, Triest i in.). Był inicjatorem i fundatorem budowy „Galerii Morskiej” w Gdyni - budynku mieszczącego salon wystawowy. Zgromadzony tam zbiór obrazów artysty (ok. 550 prac) został zniszczony w 1939 roku.
      
       Antoni Karol Suchanek (Rzeszów 1901 - Gdynia 1982)
       Dzieciństwo spędził w Nowym Sączu. W latach 1917-22 studiował w krakowskiej ASP u Józefa Mehoffera i Teodora Axentowicza. Później studiował też grafikę w Bydgoszczy pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego. Był jednym z założycieli Koła Marynistów Polskich (1920). Jako członek zarządu warszawskiej Zachęty organizował tam Wystawy Morskie. Działał też w Lidze Morskiej i Kolonialnej, współpracował z utworzoną w 1934 r. Galerią Morską Mariana Mokwy w Gdyni. Po wojnie zamieszkał w Gdyni Orłowie. Malował pejzaże morskie, widoki portu w Gdyni, pracę w porcie, widoki stoczni. Obok widoków polskiego morza tworzył także pejzaże z Kaszub oraz z Sądecczyzny, gdzie się wychował. Po wojnie kontynuował nurt krajobrazów przemysłowych z portów i stoczni. W latach 1950-52, pracując na plenerach w stoczniach Gdańska, Gdyni i Szczecina, stworzył cykl rysunków ołówkiem i kredkami zatytułowany: „Stocznia buduje”. Wziął udział w tworzeniu wystroju plastycznego kilku statków. W 1980 roku otrzymał honorowe członkostwo Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Zmarł w Gdyni 19 listopada 1982 roku.
      
       Soter Jaxa-Małachowski (Wolanów pod Odessą 1867 - Kraków 1952)
       Studia artystyczne rozpoczął w szkole rysunkowej w Odessie. Następnie - w latach 1892 - 1894 uczył się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem F. Cynka, I. Jabłońskiego i Wł. Łuszczkiewicza, a po roku 1894 także w prywatnej szkole Stanisława Grocholskiego w Monachium. Po powrocie do kraju od 1902 stale mieszkał w Krakowie, skąd na dwa lata przeniósł się do Zakopanego, a w latach 1905, 1925 i 1928 podróżował do Włoch. Malował przede wszystkim krajobrazy - pejzaże nadmorskie, nokturny oraz motywy tatrzańskie i widoki miejskie. Z rzadka malował także portrety o „charakterze wyłącznie familijnym“. Najlepsze prace artysty powstały przed I wojną światową, później, wobec konieczności zarobkowania często powielał własne pomysły. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Krakowie, Warszawie, we Lwowie, Łodzi, Poznaniu, Lublinie; w Krakowie miał też kilka wystaw indywidualnych.
      
       Harry Schulz (Elbląg 1874 - 1958)
       Malarstwa uczył się na Akademii w Królewcu, a potem w Monachium. Był niemieckim grafikiem, malarzem, rzeźbiarzem. Ilustrował książki i pisał artykuły. Malował przede wszystkim pejzaże, obrazy marynistyczne i portrety.
      
       Wystawie zasadniczej towarzyszyć będzie wystawa prac malarskich i fotograficznych współczesnych artystów współpracujących z Galerią Zum.
      
      
Krystyna Olechnowicz, Galeria Zum
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama