UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Między nauką a sztuką

Elbląg, Między nauką a sztuką

Centrum Sztuki Galeria EL oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu zapraszają w piątek, 4 listopada o godz. 13 do auli PWSZ przy ul. Czerniakowskiej 22 na wykład otwarty Janusza Kapusty pt. „K-dron: przeoczony kształt - między nauką a sztuką”.

Urodzony w 1951 r. Janusz Kapusta to matematyk, filozof i plastyk. Jego praca to efekt styku tych trzech stref zainteresowań. Jako matematyk i artysta plastycznie odtwarza i matematycznie opisuje abstrakcyjne pojęcia – stają się one kształtami w przestrzeni. Z wykształcenia jest architektem. Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Zajmuje się ilustracją prasową. Publikował swoje rysunki m.in. w "Szpilkach" i "Radarze", a także w prasie francuskiej i niemieckiej. W USA jego prace ukazują się w "The New York Times", "The Wall Street Journal", "The Washington Post". Od 15 lat regularnie współpracuje z "Rzeczpospolitą". Uprawia także scenografię teatralną, ilustrował książki, odkrył nowe zasady złotego podziału, ale przede wszystkim poświęcił się propagowaniu swojego największego odkrycia, czyli K-dronu.
      
       K-dron, opracowany w 1985 r. a opatentowany w 1987, to jak dotąd jego najbardziej znane dzieło. Sam Kapusta twierdzi, że ów kształt już istniał na przecięciu linii przekątnych i tworzących siatki czterech, zestawionych ze sobą sześcianów, wystarczyło niejako tylko go odkryć. Stało się to, jak zwykle bywa to z genialnymi odkryciami, zupełnym przypadkiem, w trakcie przygotowań do wystawy w jednej z galerii Nowego Jorku. Po wydrukowaniu ulotek promujących wystawę, w których zamieszczono wizerunek 2 kwadratów wpisanych jeden w drugi, Janusz Kapusta wpadł na formę przestrzenną, na podstawie której wykonał następnie model przestrzenny bryły.
       Jednak K-dron to nie tylko geometryczna bryła, nie wymykająca się matematycznym obliczeniom. To także ilustracja idei, która już od dawna zaprzątała głowę autora, mianowicie jak narysować nieskończoność: jakby zmaterializowaną przestrzeń odchodzącą od nas w głąb perspektywiczną i równocześnie – przeciwstawnie – zbliżającą się ku nam. I to właśnie K-dron okazał się doskonałym odzwierciedleniem tej teorii – stanowiąc jednocześnie formę zewnętrzną i wewnętrzną. Ta jedenastościenna bryła, ma tyleż samo kombinacji co zastosowań: jako wykładzina na fasadach budowli, jako struktura dachowa, jako gra czy jako odwzorowanie powierzchni ziemi, zamiast globusa.
      
       Oficjalna strona internetowa: http://www.k-dron.com
      
       Współpraca Galerii EL i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy organizacji wykładu Janusza Kapusty nie jest przypadkowa. 1 listopada 2011 obie instytucje podpiszą umowę partnerską - Porozumienie na Rzecz Rozwoju Sztuki Współczesnej w Elblągu, mające na celu promocję partnerstwa, przeciwdziałanie zjawisku marginalizacji sztuki współczesnej i promowanie rozwoju przedsiębiorczości w obrębie przemysłów kultury.
      
      
      
Beata Branicka, Galeria El
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama