UWAGA!

Międzynarodowy Plener Artystyczny w Janowie

 Elbląg, Międzynarodowy Plener Artystyczny w Janowie
fot. Iwona Czernichowska (nadesłane)

Jezioro Druzno oraz Zespół Pałacowo-Parkowy w Janowie będą tegoroczną inspiracją dla artystów uczestniczących w Międzynarodowym Plenerze Artystycznym „Impresje”. Do Janowa przyjechali artyści z różnych stron kraju i świata, z różnym dorobkiem artystycznym, w różnym wieku. Połączyła ich wspólna pasja - umiłowanie sztuki.

Plener rozpoczął się w niedzielę (12 września) i potrwa do 18 września. Organizatorem jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Biorą w nim udział artyści z Polski (z Nowego Targu, Krakowa, Katowic, Torunia, Warszawy, Gdańska, Elbląga) i zagranicy ( ze Szwecji, Niemiec, Ukrainy).
       — W jednym czasie i przestrzeni spotkali się twórcy znani i uznani (plastycy, fotograficy, poeci) oraz młodzi adepci sztuki - wyjaśnia Teresa Miłoszewska, organizatorka pleneru - Wśród nich są również osoby niepełnosprawne, posiadające dorobek artystyczny. Tygodniowy plener, wspólne obcowanie i tworzenie, wieczory poetyckie, warsztaty prowadzone przez profesjonalistów, z pewnością zaowocują różnorodnością prac.
       Plener po raz pierwszy odbywa się w Janowie koło Elbląga. Poprzednie dwie edycje realizowane były w Kątach Rybackich.
       - Pomyśleliśmy, że tym razem inspiracją dla artystów będą okolice jeziora Drużno. Tak trafiliśmy do Pałacu w Janowie. To miejsce niezwykle urokliwe. - mówi Teresa Miłoszewska - Każdy ma tu swoją przestrzeń, jest mnóstwo zakamarków w samym pałacu oraz stajni, która ma kilka pięter. Zachwyca nas też pałacowy park ze starymi drzewami. W cieniu prawie 150-letniego buku, w samym środku parku tworzą malarze. Poeci szukają miejsc ustronnych, z dala od grupy. Fotograficy ruszyli w plener, w leśne zarośla oraz nad jezioro Drużno. Wspaniałą atmosferę stwarzają nam gospodarze, państwo Czernichowscy.
       Efekty twórczego klimatu, sprzyjającego plenerowym artystom będzie można obejrzeć na zakończenie pleneru w Janowie oraz w trakcie IV Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, w listopadzie w Galerii Nobilis CSE „Światowid”. Organizatorzy planują również wydanie publikacji poplenerowej.
      
       Międzynarodowy Plener Artystyczny "Impresje" realizowany jest w ramach projektu „Twórcza Terapia”, uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
      
Anna Kleina, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama