UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Miłość po polsku – posłuchaj!

Elbląg, Miłość po polsku – posłuchaj!
fot. Marta Hajkowicz

Niewysoka, drobna, eteryczna – tak właśnie wygląda jedna z najlepszych polskich pisarek, przez niektórych uważana za skandalistkę. Manuela Gretkowska była w Elblągu z okazji promocji swojej najnowszej książki „Miłość po polsku”.

Bohaterem tej powieści jest Miłosz, psycholog, który przez szereg lat mieszkał w Szwecji, założył tam rodzinę, a później postanowił wrócić do Polski – za kobietą, którą pokochał... To historia mężczyzny, ale też historia kobiet, które spotkał na swojej drodze – jego miłości, a raczej miłostek i „ucieczek” od tego, o czym chciał zapomnieć.
       To także historia wszystkich innych postaci, z którymi los styka Miłosza. Znajdziemy tu różne oblicza „miłości po polsku” – wszystkie niełatwe, naznaczone bólem, cierpieniem. Jest więc nieszczęśliwy związek Polaka ze Szwedką – uczucie, które niszczą m.in. różnice kulturowe, doświadczenie śmierci partnera, śmierci rodziców, DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików czy uzależnienia od seksu. Opis fabuły nie jest jednak w stanie oddać klimatu książki. Manuela Gretkowska wypracowała własny styl opowiadania. Jest i ciekawa (chwilami bardzo intymna, a czasem nawet i sensacyjna) opowieść, i refleksje na ważne tematy (psychologia, współczesność, także polityka oraz życie społeczne), i trochę poezji.
       Na spotkaniu w Elblągu, które odbyło się w czwartek 10 czerwca, pisarka mówiła m.in. o doświadczeniu emigracji, życia poza Polską, o problemach z tym, co wiąże się z „miłością po polsku”, potrzebie edukacji w zakresie okazywania emocji, panowania nad nimi już od najwcześniejszych lat, bo emocjonalne (uczuciowe) problemy rodziców przenoszą się przecież na dzieci, ale i o najciekawszych miejscach na świecie, jakie miała okazję odwiedzić.
       Manuela Gretkowska jest z wykształcenia filozofem i antropologiem. Jest również działaczką społeczną, założycielką Partii Kobiet. Na spotkaniu powiedziała, że popiera ideę Kongresu Kobiet, który jutro odbędzie się w Warszawie...
       Warto dodać, że będąc w Elblągu, pisarka zwiedziła Stare Miasto, które bardzo jej się spodobało. Jak usłyszeliśmy, interesuje się też historią Menonitów – dawnych mieszkańców Żuław. Odwiedziła również Muzeum Archeologiczno-Historyczne, które posiada m.in. kolekcję zabytków znalezionych w czasie wykopalisk archeologicznych na elbląskiej starówce, uważanej za największy tego rodzaju poligon archeologiczny w Europie.
      
       Jaka więc jest miłość po polsku? Aby posłuchać, przejdź na eswiatowid.pl. Z pisarką rozmawia Agnieszka Jarzębska.
      
      
      
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama