UWAGA!

Młoda Polska w grafice

Na Podzamczu Muzeum w Elblągu prezentowana jest wystawa grafiki artystów Młodej Polski. 80 prac 30 autorów pochodzi ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu.

W sali wystaw czasowych muzeum możemy więc zobaczyć prace takich autorów, jak Stanisław Wyspiański, impresjonista Leon Wyczółkowski, symboliści: Józef Mehoffer i Franciszek Siedlecki, propagatorzy ludowości: Władysław Skoczylas i Zofia Stryjeńska, Witold Wojtkiewicz i Józef Pankiewicz.
     Tematyka jest różnorodna - prześmiewcze grafiki powstałe w kręgu oddziaływania krakowskiego kabaretu „Zielony Balonik”, grafika książkowa, której największym nowatorem jest poeta, reformator dramatu i teatru Stanisław Wyspiański, seria pejzaży oraz graficzne portrety.
     Znajdziemy tu właściwie wszystkie klasyczne motywy sztuki młodopolskiej: kuszące i mroczne kobiety fatalne, brzuchatych filistrów odwiedzających Jamę Michalikową, młodopolskie kwiaty, urzekające widoki wiejskie (w tym szczególnie ulubione przez młodopolan tematy tatrzańskie) i wnętrza Kościoła Mariackiego w Krakowie.
     Prace zostały pogrupowane w sześciu działach: grafiki ”Zielonego Balonika”, grafiki książkowej, portrety i postacie, kwiaty, sztuka ludowa i grafiki o tematyce narodowej.
     Warto wybrać się na Podzamcze i obejrzeć grafiki z przełomu wieków - tym bardziej, że chronione ze względów konserwatorskiech, rzadko prezentowane są publiczności. Wystawa potrwa w Elblągu do 25 kwietnia.
     Bilet wstępu kosztuje 2,50. Przy okazji można również obejrzeć stałe wystawy elbląskiego muzeum: rzemiosła i archeologiczną elbląskiej Starówki i Trusa.
RM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama