UWAGA!

Mówić tak, by nas słuchali i rozumieli

 Elbląg, Mówić tak, by nas słuchali i rozumieli

Kto z nas nie chciałby mówić w taki sposób, by inni – po pierwsze nas słuchali, a po drugie – słuchali z zainteresowaniem? Jak wypracować taki efekt?

Szkoła Podstawowa nr 18 postawiła na obcowanie z kulturą żywego słowa poprzez zabawę i rywalizację. Dlatego 10 maja zaprosiła do udziału w Międzyszkolnym Świetlicowym Konkursie Recytatorskim dzieci z elbląskich szkół podstawowych. Na apel odpowiedziały świetlice przy SP 1, SP 11, SP 12, SP 14, SP 15, SP 16, SP 19 i SP 23. Występy dzieci z II a oraz zwycięzcy Małego Konkursu Recytatorskiego Nikodema Bujalskiego z SP 18 odbywały się poza konkursem.
       Tematem spotkania były „Przywary dziecięce w polskiej poezji”. Recytatorzy przedstawiali postaci z wierszy m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej. Zachwycili jury swoją sugestywnością, wdziękiem, szczerością wypowiedzi i rozumieniem tekstu. Interpretacje poetyckie przeplatane były zaskakującymi etiudami kabaretowymi o ludzkich wadach w wykonaniu „Teatru 2”. Brawa dla wykonawców i ich opiekunów za trud włożony w przygotowanie występów!
       Oprócz braw i satysfakcji organizatorzy i sponsorzy konkursu zapewnili wszystkim uczestnikom konkursu nagrody rzeczowe, dyplomy, a – w przerwie na obrady jurorów – także słodki poczęstunek.
       Zwyciężczyni spotkania – Katarzyna Pikulska z SP 19 – otrzymała dodatkowo karnet dla czteroosobowej rodziny na laserowy paintball w Halowym Torze Kartingowym Speed Center. Bilety na przejazd gokartami oraz książki z bajkami polskimi ucieszyły zdobywczynie II miejsca – Zuzannę Martuszewską z SP 11, Patrycję Marquardt z SP 14, a także III miejsca – Polę Siemaszko z SP 15 oraz Sabinę Kasprowicz z SP 23. Jury wyróżniło również Agatę Wiśniewską z SP 25 oraz Agatę Bisagę z SP 16.
       Może ktoś zrezygnował z przygotowania do konkursu recytatorskiego, zadając sobie pytanie: po co tyle trudu, jeśli nie ma pewności wygranej? Dlatego szczególne podziękowania należą się tym niewymienianym z nazwiska nauczycielom i rodzicom, którzy codziennie mozolnie wkładają swój wysiłek i pracę, by dzieci mówiły pięknie, poprawnie i zrozumiale. Przekazywanie myśli i emocji za pomocą mowy – to, co komuś mogłoby się wydawać nieprzydatne w dorosłym życiu – okazuje się cenne i użyteczne w kreowaniu wizerunku firmy, instytucji, polityka – każdego człowieka.
      
Monika Łącka-Martuszewska, nauczyciel SP 18

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama