UWAGA!

Mozart w Galerii El

 Elbląg, Mozart w Galerii El
fot. AD

W piątek 7 października Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza na koncert zatytułowany „Słynne Symfonie”. Solistami wieczoru będą znakomity skrzypek, koncertmistrz Filharmoników Krakowskich Wiesław Kwaśny oraz utalentowany, wielokrotnie nagradzany pianista Sławomir Wilk.

W programie jedna z trzech wielkich, a zarazem ostatnia symfonia Wolfganga Amadeusza Mozarta – Symfonia Nr 41 „Jowiszowa” C-dur KV 551. Dzieło stanowiące koronę twórczości Mozarta, przez wielu uznawane za zwieńczenie całej muzyki orkiestralnej XVIII w. „Łatwość, z jaką Mozart rozwiązuje w Symfonii wszystkie problemy harmonii, instrumentacji, absolutne mistrzostwo, z jakim włada dla celów wyrazu całą wiedzą muzyczną swych czasów, wyrasta niemal ponad miarę człowieczą.”
      
       Wiesław Kwaśny ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie skrzypiec profesor Eugenii Umińskiej. Stypendysta Yale School of Music w USA. Był koncertmistrzem Orkiestry Polskiego Radia i TV w Krakowie, solistą i koncertmistrzem Sinfonia Varsovia oraz Polskiej Orkiestry Kameralnej, z którymi to zespołami występował wielokrotnie w Polsce i za granicą. Współpracował m.in. z Yehudi Menuhinem, Mścisławem Rostropowiczem i Jerzym Maksymiukiem.
       Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Jest laureatem międzynarodowych konkursów, współtwórcą Orkiestry Kameralnej Filharmonii Krakowskiej, towarzyszącej występom m.in. Nigela Kennedy'ego. Prowadził cykle kilkunastu koncertów monograficznych poświęconych muzyce Bacha, Mozarta, Haydna i innych kompozytorów. Od kilkunastu lat organizuje koncerty kameralne z udziałem studentów Akademii Muzycznej. Od sześciu lat jest koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Obecnie prof. Wiesław Kwaśny jest kierownikiem Katedry Skrzypiec i Altówki Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie.
      
       Sławomir Wilk jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala, a obecnie asystentem w Katedrze Fortepianu tej uczelni. Jest laureatem III nagrody na Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach (1999) i w Darmstadt (2002), IV nagrody oraz nagrody za najlepsze wykonanie utworu I. J. Paderewskiego (Sonaty es-moll) na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2001), W 2004 roku został zakwalifikowany do III etapu na Konkursie Pianistycznym w Sydney, a w 2005 do III etapu na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
       W 2003 roku ukończył Letnią Akademię Muzyczną w Lipsku zorganizowaną przez Hochschule fűr Musik und Theater w Lipsku oraz Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Występował jako solista w recitalach fortepianowych w Polsce i za granicą. W 2002 roku wystąpił wraz z Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej na koncertach symfonicznych w Szwecji. Dla wytwórni DUX nagrał wraz z Bartłomiejem Niziołem Koncert Podwójny F. Mendelssohna-Bartholdiego. Jest stypendystą Premiera Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Szczecina, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie.
      
       Koncert odbędzie się w piątek 7 października o godz. 19, tym razem w Centrum Sztuki Galerii EL.
       Ceny biletów: 25 zł (ulgowy), 30 zł (normalny).
       Karnet Melomana – obejmuje osiem wybranych koncertów EOK w sezonie artystycznym 2011/2012: 160 zł (ulgowy), 180 zł (normalny).
       Bilety i karnety do nabycia w Biurze Koncertowym EOK, w godz.: pn.-pt. 7.30-15.30, wt. 7.30-18. Rezerwacja telefoniczna: 55 237 47 49 i elektroniczna: biuro@eok.elblag.eu.
      
       Sponsor Strategiczny – Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o.
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa.
      
Agnieszka Wróblewska, EOK

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama