UWAGA!

Muzeum z nową radą

 Elbląg, Muzeum z nową radą
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

Dziś (18 marca) podczas sesji RM radni będą rozpatrywać m. in. projekt uchwały w sprawie Rady Muzeum działającej przy Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Zgodnie ze statutem placówki, gremium ma liczyć 9 osób.

Jak wyjaśnia Lech Trawicki, dyrektor elbląskiego muzeum, kandydatów do rady wskazuje prezydent Elbląga, Rada Miejska, Zarząd Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

- Zadaniem rady jest prowadzenie nadzoru nad muzeum i wypełnianiem przez nie jego zadań – mówi Lech Trawicki. - To nadzór nad spełnianiem misji placówki, którą określa odpowiednia ustawa, a także nasz własny statut. Rada opiniuje plany merytoryczne dotyczące muzeum, ocenia sprawozdania z jego działalności. Może też przedstawiać postulaty, zachęcać do podjęcia jakichś działań – zaznacza dyrektor. Dodaje, że częstotliwość spotkań Rady Muzeum uzależniona jest od potrzeb, jednak musi odbyć się przynajmniej jedno takie spotkanie w roku.

- Członkostwo w radzie ma charakter honorowy, nie wiąże się z pobieraniem wynagrodzenia – podkreśla Lech Trawicki.

Kto ma wejść w skład rady?

- Dr hab. Maciej Trzciński, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, zastępca dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia ds. usług muzealnych, archeolog, prawnik, muzealnik;

- dr Henryk P. Dąbrowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, archeolog, dendrochronolog. Od kilkunastu lat uczestniczy w badaniach dendrochronologicznych drewna pochodzącego z wykopalisk archeologicznych, obiektów architektury oraz zabytków sztuki głównie z terenu północnej Polski;

- dr hab. Waldemar Ossowski, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Gdańska, archeolog, muzealnik, kustosz dyplomowany. W pracy naukowej zajmował się przede wszystkim badaniami łodzi i statków zarówno w polskich obszarach morskich jak i na śródlądziu;

- dr Robert Domżał - dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Członek rad i stowarzyszeń branżowych, z pochodzenia elblążanin;

- dr Jarosław Sobieraj – kustosz działu archeologii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie;

- dr Mirosław Marcinkowski – kustosz dyplomowany w Muzeum Archeologiczno–Historycznym w Elblągu;

- Piotr Żuchowski – dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

W skład rady ma wejść także dwóch elbląskich radnych: Wojciech Karpiński i Marek Osik.

Przewodniczący Rady Muzeum zostanie wybrany przez jej członków.

- Będziemy korzystać z doświadczenia przyszłych radnych w naszej pracy – mówi dyrektor Trawicki. - Z jednej strony są wśród nich osoby związane z „lokalną” archeologią, z drugiej są też kandydaci spoza regionu, ich głos również będzie bardzo ważny – podkreśla.

Powołanie rady przy muzeach samorządowych określa ustawa o muzeach z 2012 r. Zgodnie z jej zapisem, „przy muzeum samorządowym działa rada muzeum, której członków w ilości nieprzekraczającej 15 osób, na czteroletnią kadencję powołuje jednostka samorządu terytorialnego".

 

Aktualizacja: Skład Rady Muzeum Archeologiczno-Historycznego został dzisiaj zatwierdzony na sesji przez radnych Rady Miejskiej. 

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dramat! Mam rozumieć, że ci wszyscy z zawodu dyrektorzy będą czynnie i skrupulatnie dbali o interesy naszego muzeum? Pora zmienić klucz z którego się wybiera członków rady to pewne! Rozumiem jeden jakiś "dyrektor"ale potem wszyscy ci, którzy wiedzą nierzadko dużo więcej niż ci funkcyjni dyrektorzy. Gdzie w tej radzie czynnik społeczny, obywatelski w formie 3 mieszkańców?! Lipa i nic dobrego nie będzie z tego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  6
  Kat_Na_Idiotów(2021-03-18)
 • A czy kogoś to jesccze obchodzi? Nawet tych sesji ani sluchac ani patrzeć sie juz nie da, co sluchac i na kogo patrzec? Niech to wiekowo zaawansowane grono przejdzie juz na emeryture i do lamusa historii i da ludziom odetchnac!
 • Czy to ten sam Żuchowski, który "doradzał"elbląskiej oświacie?
 • Komuna w Elblągu w najlepsze. Zmiany, przetasowania, a banda ta sama. Dlaczego Elblągiem rządzą ludzie +60? Przecież jedyne co to pamięta to kolejki po pomarańcze za komuny. A tu rozwoju trzeba, świeżości!
 • Sztuczne stanowiska. A miasto biedne kto za to zapłaci jak wszystko sie zamyka.
 • A czy komisja ds mobingu na szeroka skalę juz gotowa? Bo czas zająć się tym tematem i podziękować glosno i na forum tym ktorzy tak sie w tym wyćwiczyli!
 • @Ddddramat - Skoro tak piszesz to przedstaw osobe młodego pokolenia z takim dorobkiem zawodowym i naukowym. Nie mam tu na myśli klasy politycznej, to nie są autorytety.
 • Znam taką firmę gdzie sami młodzi dorwali sie i rezultat taki że mobbing każdy boi sie odezwać bo robotę straci. Zapędy na korporacyjny dryg haha.
 • Dlaczego wśród propozycji ne ma żadnej kobiety?
 • @@abc@ - A jak? Widocznie pasują takie ruchy, skoro głosowaliście na tego samego prezydenta.
 • @Czytelnik 66 - @Czytelnik 66 „dorobek zawodowy i naukowy”. .. jaki dorobek? Może każdy z nich mieć doktorat, a to co zrobili dla miasta to dramat. Liczy się co robisz, anie co masz wpisane w papierach. Elbląg to dziura bez miejs oracy, bez rozwoju, każdy młody ucieka, infrastruktura miasta jak z lat 70tych, nawet Ukraince się śmieją, że Elbląg niczym nie różni się od Ukraińskiego miasta Sumy, który jest w strefie wojennej. Ścieżek rowerowych brak, samochody na chodnikach, Borys i Biedronka na każdym kroku. A młodych nie ma dlaczego? Bo ich te stare mordy nie dopuszcza nigdy na wyższe stanowiska.
 • W Elblągu nic się nie zmienia, stanowiska dla kolesi, a dla ludzi np. obciecie linii autobusowych i tramwajowych :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  Papa Smurf(2021-03-18)
Reklama