UWAGA!

Muzyczna historia Europy w Elblągu

 Elbląg, Muzyczna historia Europy w Elblągu
fot. Michał Skroboszewski

Od osiemnastowiecznej kantaty, przez powstałe w XIX w. dzieła stworzone przez człowieka nazywanego "ojcem polskiej opery narodowej", aż po kompozycje wybitnych artystów tworzących w XX w. - to wszystko wybrzmiało w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Muzyczną klasykę Europy prezentowała Elbląska Orkiestra Kameralna oraz zaproszeni goście. Zobacz więcej zdjęć. 

- Program tego koncertu obejmuje 300 lat muzyki – powiedział na początku Maciej Żółtowski, dyrygent, kompozytor oraz pedagog, który wystąpił przed elbląską publicznością.

To właśnie on - wraz z Magdaleną Schabowską, uznawaną za jedną z najciekawszych, polskich sopranistek oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną - zabrał melomanów w świat muzycznej klasyki Europy.

Ci, którzy przyszli w piątkowy (18 października) wieczór do szkoły muzycznej mogli posłuchać dzieł uznawanych za ponadczasowe, stworzonych przez wybitnych kompozytorów. W programie wieczoru znalazły się m.in. takie utwory, jak aria z "Kantaty o kawie", czyli humorystycznej opowieści o... uzależnieniu od tego napoju autorstwa Jana Sebastiana Bacha, aria z "Halki" - polskiej opery narodowej z muzyką Stanisława Moniuszki, a także kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego ("Trzy utwory w dawnym stylu") oraz Grażyny Bacewicz ("Koncert na orkiestrę smyczkową").

Następna okazja do tego, aby posłuchać kunsztu elbląskich Kameralistów nadarzy się 24 listopada – wtedy też, w sali koncertowej ZPSM zabrzmią najpiękniejsze kompozycje Béli Bartóka, Edwarda Elgara i Jana Sebastiana Bacha.

"Różne epoki i różne emocjonalności, ale w wykonaniu EOK i Łukasza Chrzęszczyka, pod batutą Mateusza Rusowicza, utwory zabrzmią równie wyśmienicie" – czytamy w zapowiedzi koncertu.

Początek o godz. 18.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama