UWAGA!

Muzyczna podróż z Elbląską Orkiestrą Kameralną!

 
Elbląg, Trasa Festiwalu Muzyka polska na Żuławach
Trasa Festiwalu Muzyka polska na Żuławach

Już 17 lipca br. rusza I edycja Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”. Festiwal to 6 koncertów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Maestro Marka Mosia, z udziałem genialnego skrzypka Janusza Wawrowskiego w zabytkowych kościołach na Żuławach. Zapraszamy wszystkich w muzyczną podróż, podczas której Orkiestra zaprezentuje skarby polskiej kultury. Wstęp na wszystkie festiwalowe koncert jest bezpłatny! Początek koncertów o godz. 19.

Czegoś takiego do tej pory nie było – Festiwal będzie niecodzienną okazją, by usłyszeć piękne, polskie melodie ludowe, ekspresyjne i niezwykle energetyczne. Będą to utwory mistrzów kompozycji, jak np.: Chopina, Wieniawskiego, Paderewskiego, Karłowicza czy Kilara inspirowane polską tradycją i rodzimym folklorem: polonezy, oberki, kujawiaki i mazurki, wszystkie najwyższej próby. To w nich odzwierciedla się niezwykła polska wrażliwość i emocje.
      
       Pasłęk

       17 lipca 2014, Pasłęk, Kościół p.w. Św. Bartłomieja, ul. Pl. Św. Wojciecha 1
       Tam odbędzie się pierwszy festiwalowy koncert. Kościół zbudowano w stylu gotyckim około 1350r. Ołtarz główny pochodzi z 1687r. Jego środkowa nasada przedstawia ukrzyżowanie Chrystusa na tle XVII-wiecznej panoramy Pasłęka. Istotnym elementem są zabytkowe organy kościoła z drugiej połowy XVIII w. wykonane przez organomistrza gdańskiego – Hidenbrandta.
      
       Dzierzgoń

       18 lipca 2014, Dzierzgoń, Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej, ul. Mickiewicza 1
       Budowla wzniesiona w początkach XIV wieku, w stylu gotyckim. Bogate i cenne wyposażenie, pochodzi głównie z okresu po pożarze w 1730 roku. Stanowią je m.in. konstrukcja architektoniczna, cenna snycerska oraz przedstawienia malarskie.
      
       Krzyżanowo/Stare Pole

       19 lipca 2014, Kościół p.w. Św. Barbary, Krzyżanowo 13, Stare Pole
       Jest najważniejszym zabytkiem Krzyżanowa. Ta gotycka budowla z XIV wieku, usytuowana jest w dawnym centrum wsi. Wyposażenie wnętrza jest przeważnie barokowe, ale zachowało się również duże gotyckie malowidło ścienne ze sceną Ukrzyżowania z XIV w. Wokół kościoła znajduje się niewielki cmentarz, a całość otacza średniowieczny kamienno-ceglany mur. Aktualna drewniana dzwonnica pochodzi z połowy XIX wieku.
      
       Nowy Dwór Gdański

       20 lipca 2014, Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego, ul. M. Drzymały 3
       Kościół w Nowym Dworze Gdańskim został wybudowany w stylu neogotyckim, w latach 1848-1850. Posiada murowaną, 26-metrową wieżę oraz ambonę z XVIII wieku. We wnętrzu obejrzeć można ołtarz główny na którym znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego z 1872 roku. Całość utrzymana jest w jednorodnej stylistyce.
      
       Pruszcz Gdański
       21 lipca 2014, Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Wojska Polskiego 37
       Cały zespół zabytków składa się z gotyckiego kościoła, pastorówki oraz kaplicy przedpogrzebowej z murem kościelnym. Świątynię wzniesiono w XIV wieku. Budynek wielokrotnie ucierpiał podczas walk i pożarów. Zachowało się wyposażenie kościoła z bogatym, rzeźbionym z drewna wyposażeniem, m.in. renesansową amboną z 1578 roku, galerią i barokowym prospektem organowym.
      
       Jantar gm. Stegna

       22 lipca 2014, Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, ul. Gdańska 26a
       Historia parafii w Jantarze rozpoczęła się 30 lat temu. Nowoczesny kościół należy do najmłodszych
       w powiecie nowodworskim. Jest jednak wyjątkowy. Świątynia w Jantarze, jako jedyna w naszym regionie, podzielona jest na dwie części - górną i dolną. Wnętrze kościoła w Jantarze udekorowane jest w nowoczesnym stylu.
      
       Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19.
      

       Festiwal „Muzyka polska na Żuławach” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia Artystyczne” – priorytet „Muzyka”
       Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego
      
      
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Nic dodać, nic ująć, gratuluje pomysłu i wybiorę się na Festiwal.
 • o której godzinie, uprzejmie proszę o odpowiedź
 • Coś fajnego dla mieszkańców tych miejsc. .. pytanie o repertuar. .. czy będą to te same utwory? Może i zmiany miejsc mają wpływ odbiór muzyki? Jest mi tylko przykro iż z ograniczonym słuchem będę miał problem w róznicowaniu brzmienia. .. .tej samej muzyki. Ale ja będą inne utwory to z chęcia, ,zaliczę, ,te różne lokalizacje. .. . Pomysł pewnie, ,Jądrusia, ,. .. .ale niech tam. .. .przecież ruch to podstawa życia!
 • ok!
 • bardzo ok.
 • Fajnie, mieszkańcy Elbląga ze swoich podatków wydają grubo ponad milion złotych rocznie na utrzymanie Orkiestry po to aby mieszkańcy Nowego Dworu, Jantara, Pruszcza Gd. (czyli miast z poza naszego województwa) mogli za darmo delektować się muzyką. To już są jakieś jajeczka. Ciekawe ile koncertów sponsorowanych np. przez Gdańsk odbyło się w Elblągu?????
 • Może dla Nas, Elblążan EOK zagra sześć koncertów za darmo. Chętnie się wybiorę. Czemu My musimy płacić kilkadziesiąt złotych za koncert?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  miejscowyOwy(2014-07-11)
 • Czytaj kochaniutki, czytaj, kasiorka z Ministerstwa Kultury na Festiwal a nie na granie w Elblągu
 • EOK organizuje transport za darmo, zadzwoń i jesteś. Najlepiej czytać i się wie.
 • Czyli pracownicy, np. techniczni są w tym czasie na urlopach i dostają za to pieniądze z ministerstwa? Czy jednak robią to w ramach etatu za który MY płacimy?
 • Szkoda, ze podczas Jazzbląga. Innych terminów nie było????? Kościoły zajęte w innym terminie? Wybieram jazz.
Reklama