UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Muzyczne czary nie tylko z akordeonem

 
Elbląg, Rafał Grząka podczas dzisiejszej próby z Elbląską Orkiestrą Kameralną
Rafał Grząka podczas dzisiejszej próby z Elbląską Orkiestrą Kameralną (fot. Anna Dembińska)

Rafała Grząki elbląskim melomanom przedstawiać nie trzeba - akordeonista jest tegorocznym rezydentem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Ale nie każdy wie, że jest jednym z pięciu bandoneonistów w Polsce. W piątek zagra kolejny koncert z Elbląską Orkiestrą Kameralną. Zobacz zdjęcia z próby.

Rafał Grząka gra na akordeonie i bandoneonie: instrumentach trochę zapomnianych i w konsekwencji nieznanych. Dużo stereotypów narosło zwłaszcza wokół akordeonu przez wielu utożsamianym z instrumentem, który w towarzystwie „poważnej” orkiestry nie powinien się znaleźć. Duże znaczenie miało zwycięstwo Marcina Wyrostka (który również ma na koncie koncert z Elbląską Orkiestrą Kameralną) w jednym z talent show.
       - Już od kilku lat bardzo intensywnie z całym środowiskiem akordeonowym w Polsce pracujemy nad zmianą tego stereotypu. Myślę, że mamy całkiem niezłe osiągnięcia – mówił Rafał Grząka, artysta rezydent Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. - Teraz nasza główna działalność opiera się na współpracy z kompozytorami polskimi, u których zamawiamy kompozycje. Dzięki temu mamy oryginalny repertuar, oryginalną literaturę i to ona buduje tożsamość akordeonu na estradach, filharmoniach i prestiżowych salach koncertowych, a nie na weselach.
       Nie wszyscy wiedzą, że Rafał Grząka jest też jednym z pięciu polskich bandoneonistów. - Bandoneon to moja druga miłość jeżeli chodzi o muzykę. Instrument został skonstruowany w Niemczech, ale rozkwit popularności odnotował w Argentynie, głównie dzięki Astorowi Piazzolli i wcześniejszym twórcom tang. Do Argentyny bandoneon trafił dzięki misjonarzom, którzy akompaniowali sobie przy mszach św – mówił artysta. - Trafiłem na niego, kiedy studiowałem w klasie Klaudiusza Barana. On sprowadził sobie bandoneon i koncertował z kwintetem Tangata. Ta bliskość, styczność, to, że mogłem dotknąć, posłuchać sprawiła, że sam kupiłem ten instrument.
       Rafał Grząka jest uczestnikiem projektu „Artysta-rezydent” prowadzonego przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Celem projektu jest promowanie twórczości młodych artystów i utalentowanych solistów. Współpraca z Rafałem Grząką to czysta przyjemność, planujemy jeszcze jeden wspólny koncert – mówi Joanna Buzderewicz z Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
       - Elbląska orkiestra słynie w całym kraju, że realizuje wiele różnych projektów. Co tu dużo mówić, to jest bardzo atrakcyjne miejsce na mapie Polski, jeżeli chodzi o orkiestry – Rafał Grząka tłumaczył, dlaczego został rezydentem akurat EOK. - Mam nadzieję, ze to nie jest mój ostatni kontakt z Elbląską Orkiestrą Kameralną. Mam już kilka pomysłów, o których będziemy rozmawiali, żeby pokazać coś związanego z akordeonem, bandoneonem. Myślę także o wspólnym koncercie z profesorem Klaudiuszem Baranem. Powstał niedawno koncert na dwa akordeony polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka. Jest on stosunkowo rzadko wykonywany, bo potrzeba do niego dwóch solistów – zdradził Rafał Grząka.
       Sam artysta lubi muzykę klasyczną i jazz, ale także... „Pod Papugami” Czesława Niemena. Na piątkowym koncercie w szkole muzycznej (początek o godz. 19) będzie można wysłuchać m.in.” „Wariacji na temat Frescobaldiego”Aleksandra Tansmana, „Suity na akordeon i orkiestrę smyczkową” Józefa Świdra, „Koncertu na akordeon i orkiestrę smyczkową” Marcina Błażewicza, „Simple Symphony” Benjamina Brittena oraz „Oblivion” Astora Piazzolli.
      

       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama