UWAGA!

Muzyka Form Przestrzennych i Szostakowicz

 
Elbląg, Muzyka Form Przestrzennych i Szostakowicz
(fot. AD)

„Muzyka Form Przestrzennych” urodzonego w Elblągu w 1971 r. Cezarego Duchnowskiego i Symfonia kameralna op. 110 bis Dymitra Szostakowicza złożyły się na pierwszy po wakacjach koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. „Muzyka Form Przestrzennych” to projekt multimedialny inspirowany elbląskim Biennale Form Przestrzennych.

Koncert odbył się piątkowy wieczór w Galerii EL (zobacz zdjęcia). Elbląską orkiestrę poprowadził dobrze znany elbląskim melomanom i gorąco oklaskiwany Marek Moś, który przygotował już z EOK wiele bardzo dobrych koncertów.
       Wykonanie utworu Dymitra Szostakowicza było kolejną okazją do zaprezentowania publiczności możliwości Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Marka Mosia, ale również miało ją przygotować na propozycję z gatunku tych, po które dotąd EOK nie sięgała. Szostakowicz skomponował swe dzieło jako kwartet smyczkowy w 1960 r., a więc jest to niemal muzyka współczesna, „Muzyka Form Przestrzennych” pochodzi z roku 2013.
       Koncert został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Cezaremu Duchnowskiemu (kompozytor, elektronika) towarzyszyli: Agata Zubel (głos), Andrzej Bauer (wiolonczela elektryczna), Marcin Rupociński (wizualizacje) i oczywiście Elbląska Orkiestra Kameralna. Już ze składu wykonawców można przewidywać, że utwór, który zaprezentowano, różnił się dość znacznie od dotychczasowych propozycji EOK.
       „Muzykę współczesną można odbierać jak odgłosy natury – napisał Cezary Duchnowski. – Moją „Muzykę Form Przestrzennych należy odbierać: jak szum lasu czy fal morskich, odgłosy maszyn czy śpiew ptaków. Nie opowiada dramatycznej fabuły, nie ilustruje żadnych pozamuzycznych zjawisk. Jej brzmienie, czyli treść uformowana w precyzyjnie zaprojektowane struktury, będzie przemawiać samą sobą.”
      
       24 września Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza na inaugurację sezonu artystycznego 2013/2014. Orkiestrę poprowadzi Anna Mróz, a jako solista wystąpi Łukasz Długosz (flet). W programie utwory G. Rossiniego, W. A. Mozarta, A. Dworaka, K. Pendereckiego i J. Bieleckiego.
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama