UWAGA!

Muzyka polska w Pasłęku

Elbląg, Muzyka polska w Pasłęku
fot. nadesłana

Dzisiaj (czwartek, 17 lipca) o godz. 19 w Pasłęku odbędzie się pierwszy koncert w ramach Festiwalu ,,Muzyka polska na Żuławach”. Podczas koncertu zaprezentują się znakomici artyści - Janusz Wawrowski młody i utalentowany skrzypek oraz Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Maestro Marka Mosia. Gościem Festiwalu będzie Piotr Żuchowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przed koncertem głównym (o godz. 16), odbędzie się otwarta próba generalna dla dzieci i młodzieży.

Niekwestionowanym atutem festiwalu jest niewątpliwie jego repertuar. Dzieła polskich mistrzów kompozycji inspirowane folklorem: polonezy, oberki, kujawiaki i mazurki, wszystkie najwyższej próby. Na festiwalu nie zabraknie naszego geniusza Fryderyka Chopina i jego Nokturnu op. 27 nr 2. Nokturn to forma, której Chopin wprawdzie nie wymyślił, jednak dopiero on, wielki polski poeta fortepianu, pokazał, czym naprawdę jest owa „pieśń nocy” – dzieło pełne delikatności, subtelności i niezwykłych muzycznych barw. Kolejnym z utworów jakie widzowie będą mieli okazję usłyszeć podczas koncertów jest Polonez D-dur Henryka Wieniawskiego, utwór eksponujący wirtuozerię i doskonałą technikę gry. To wszystko w rytmie dawnego uroczystego tańca, który był tak chętnie wykonywany na polskich dworach, w pałacach i zamkach. Poza tym w programie: Melodia Ignacego Paderewskiego, Serenada Mieczysława Karłowicza, Pięć melodii ludowych Witolda Lutosławskiego, Suita staropolska Andrzeja Panufnika i Orawa Wojciecha Kilara.
        Wszystkie skarby polskiej muzyki artyści wykonają w Kościele p.w. Św. Bartłomieja, ul. Pl. Św. Wojciecha 1. Kościół jest doskonałym przykładem architektury gotyckiej. Został wybudowany około 1350 r. Ołtarz główny pochodzi z 1687r. Jego środkowa nasada przedstawia ukrzyżowanie Chrystusa na tle XVII-wiecznej panoramy Pasłęka. Niezwykle cennym elementem kościoła są zabytkowe organy z drugiej połowy XVIII w. wykonane przez organomistrza gdańskiego – Andreasa Hildenbrandta. Ten monumentalny instrument muzyczny jest unikalny w skali światowej.
       Jutro (18 lipca) kolejny festiwalowy koncert – w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Dzierzgoniu.
      
       Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o.
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa
       Sponsorzy Wspierający: EPEC Sp. z o.o., Meble Wójcik, Toyota Knedler Sp. z o.o.

      
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia Artystyczne” – priorytet „Muzyka”.
       Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego
      
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama