UWAGA!

Muzyka z Wysp z EOK

 Elbląg, Koncert pod batutą José M. Florêncio,
Koncert pod batutą José M. Florêncio, fot. nadesłana

15 grudnia Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza na koncert przyjemnej i lekkiej muzyki pod batutą José M. Florêncio, szefa dyrygenta Capelli Bydgostiensis, podczas którego zabrzmią egzotyczne wręcz instrumenty, towarzyszące człowiekowi od wieków, a rzadko goszczące na scenie: harfa, fletnia Pana i dudy.

W programie m.in. „Koncert na harfę, fletnię Pana i orkiestrę smyczkową”, współczesnej amerykańskiej kompozytorki i harfistki Laury Zaerr oraz dzieła reprezentantów barokowej muzyki brytyjskiej i przełomu wieków XIX i XX, między innymi G. F. Haendla oraz G. Holsta.
       Cudownie subtelna harfa, instrument „godny jedynie aniołów”, która znana była już
       w starożytności, między innymi w Mezopotamii i Egipcie 3000 lat p.n.e., w Europie pojawiła się w średniowieczu. Na harfie zagra Mariola Salaber. Fletnia Pana (także syringa, syrinks) wiąże się z mitem o nimfie Syrinks. Według mitologii greckiej na fletni grywali: bóg Pan (opiekun pasterzy i trzód) oraz satyrowie. Instrument ten spotyka się go w niektórych krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej, wszędzie tam jest niezwykle lubiany. Fletnia była popularna w Polsce w okresie renesansu. Trudno się oprzeć jej „boskim”, uwodzącym dźwiękom. Jej urok zaprezentuje słuchaczom polski panflecista Wojciech Okurowski. Kolejny z niezwykłych instrumentów, który zabrzmi podczas tego koncertu to dudy. Kojarzą się przede wszystkim ze Szkocją, występują jednak w różnych częściach świata, także w Polsce i w zależności od regionu są nazywane kozłem, gajdami lub kozą. Na dudach zagra autentyczny, szkocki artysta Lindsay Davidson. Usłyszymy jego aranżacje i własne kompozycje inspirowane muzyką celtycką. W ostatnich latach Europa przeżywa kolejny renesans celtycki, który przejawia się głównie w muzyce.
      
       Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, godz. 19.
       Bilety: 30 zł (ulgowy) i 35 zł (normalny) do nabycia w Biurze Koncertowym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej (Ratusz Staromiejski, Elbląg, Stary Rynek 25). Rezerwacja telefoniczna: (55) 237 47 49 lub elektroniczna: www.eok.elblag.eu
      
      
Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o.
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa
       Sponsorzy Wspierający: Meble Wójcik, Grupa Żywiec Browar w Elblągu, Giełda Elbląska S.A.
      
       Patronem medialnym EOK jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Kinga Zaleska, Elbląska Orkiestra Kameralna

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama