UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

"Na krawędzi chaosu" Ryszarda Ługowskiego

 
Elbląg, "Na krawędzi chaosu" Ryszarda Ługowskiego

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy "Na krawędzi chaosu" Ryszarda Ługowskiego, który odbędzie się 6 kwietnia o godz. 18. Kuratorem wystawy jest Stefan Szydłowski. Wystawa będzie czynna do 7 maja.

O wystawie pisze jej kurator, Stefan Szydłowski:
       "Wystawa „Na krawędzi chaosu” w elbląskiej Galerii EL ma charakter retrospektywny, bo stwarza okazję, by zobaczyć prace powstałe w ciągu ostatnich 20 lat, ale zawiera też nowe prace, przygotowane specjalnie na tę wystawę oraz zmienia stare, adaptując je do wnętrz Galerii EL.
       „Na krawędzi chaosu” to tytuł-diagnoza stanu kultury współczesnej. Istnieje modna teoria zarządzania chaosem, wydaje się, że korzystając z mądrości starożytnych „dziel i rządź”, należy rozwalić, co się da, by później móc zarządzać. Ługowski przywołuje kilka sytuacji globalnych i kilka osobistych, które sytuują się na krawędzi chaosu przy okazji generując współczesne mity. Zabójstwo prezydenta J. F. Kennedy'ego, zamach z 11 września 2001 roku, islamski terroryzm, katastrofa smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. są przypomniane przez Ługowskiego osobnymi instalacjami, które we wnętrzach Galerii EL tworzą rodzaj łańcucha zdarzeń. Czujemy się bezradni wobec sytuacji przywołanych, które pozostając w pamięci, zatrzymują czas. Tworzą coś w rodzaju rzeczywistości niezależnej, obojętnej na wszelkiego rodzaju refleksję, konstytuują mit. Pozostajemy na krawędzi chaosu.
       (...) Instalacje Ługowskiego krążą wokół naszej świadomości historycznej, kształtowanej przez wydarzenia nazywane epokowymi, przez postaci, które wycisnęły szczególne piętno na współczesności, przez kryzys instytucji związanych z wartościami, którymi próbujemy nadawać sens naszemu życiu. Stąd praktyka artystyczna Ługowskiego wydaje się nieustannym pytaniem o dzisiejszą kulturę, religijność, o sztukę, i w ogóle o współczesność."
      
       ***
       Ryszard Ługowski (1955) studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w 1982 roku w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Od 1984 roku pracuje w ASP w Warszawie, gdzie obecnie prowadzi pracownię rysunku na Wydziale Grafiki. Od 2013 r. jest profesorem zwyczajnym i wykłada również na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uprawia rzeźbę, rysunek, instalację, performance i działania dźwiękowe, zajmuje się też filmem eksperymentalnym. Jest autorem wypowiedzi na temat sztuki i własnej praktyki artystycznej.
       W 2010 roku otrzymał medal -Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1982, 1987, 1993, 2004, oraz Fundacji Kultury w 1996 r. Jego prace znajdują się w zbiorach Galerii Studio w Warszawie, w Muzeum Sztuki w Chełmie, Kolekcji BWA w Sandomierzu, Kolekcji ASP w Warszawie, w Parku Narodowym w Muritz, w Muzeum im. M. Chagalla w Witebsku, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Australii, w Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech.
       Od 2010 roku realizuje projekty dźwiękowe na gongach, misach himalajskich i misach kryształowych. Prezentował swoje koncerty m. in. w Teatrze Stara Prochownia w Warszawie, w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a także w wielu miejscach alternatywnych – kościołach, galeriach, halach fabrycznych. Swoje działania wzbogaca zapraszając widzów i innych muzyków do wspólnych improwizacji dźwiękowych.
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama