UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Najbardziej kulturalni

 
Elbląg, Laureaci nagród za krzewienie kultury
Laureaci nagród za krzewienie kultury (fot. Michał Skroboszewski)

„Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie” - mawiał francuski pisarz André Malraux. Dzisiaj (4 kwietnia) w Ratuszu Staromiejskim po raz kolejny odbyła się Gala Elbląskich Nagród Kulturalnych. Kto wniósł najwięcej do kultury naszego miasta? Zobacz fotorelację z gali.

Na początek Stypendia Kulturalne Miasta Elbląga, które w tym roku trafiły do: Roberta Fursa, Zuzanny Gajewskiej, Krzysztofa Jaworskiego, Wojciecha Minkiewicza, Karoliny Nowotczyńskiej oraz Kamila Zimnickiego. Z kolei Stypendia Artystyczne otrzymało 20 utalentowanych osób – uczniów, studentów, a także absolwentów szkół artystycznych.
       Nagrodę „Kreator Kultury”, po raz kolejny, otrzymał założyciel Klubu Muzycznego Mjazzga – Wojciech Minkiewicz.
       - Każda nagroda jest formą docenienia tego, co się robi, wyróżnieniem, które cieszy. Jednak tej nagrody nie odbieram indywidualnie, traktuje ją jako wyróżnienie dla całej grupy osób, które nie tylko pracują, ale przede wszystkim przychodzą do Mjazzgi i razem powodują, że coś się tam dzieje i to coś jest może czasami postrzegane jako coś wartościowego. Mam nadzieję, że uda mi się tę grupę w jakiś sposób uhonorować dzięki tej nagrodzie – mówił Wojciech Minkiewicz. - W klubie cały czas dzieje się bardzo dużo, będziemy kontynuować w tym roku spotkania z cyklem KineDok, jest to europejskie kino dokumentalne. Podczas tych spotkań nie tylko oglądamy obrazy, ale też spotykamy się z ciekawymi ludźmi i dyskutujemy na różne tematy. Z kolei na przełomie maja i czerwca, po raz pierwszy w naszym klubie zrobimy koncerty w formie mini festiwalu „Wdurmoll Fest”. Jest to propozycja przede wszystkim dla słuchaczy jazzu, natomiast to, co łączy koncerty podczas tego festiwalu to fakt, że wszystkie zespoły za liderów mają skrzypków jazzowych. Jest to coś czego w Elblągu jeszcze nie było i mam nadzieję, że się uda – dodał właściciel Mjazzgi.

  Elbląg, Kreator Kultury Wojciech Minkiewicz
Kreator Kultury Wojciech Minkiewicz (fot. MS


       Nagrodę Artystyczną Prezydenta Elbląga otrzymała Karolina Kardas – dyplomowana malarka. Młoda artystka już wcześniej otrzymywała podobne wyróżnienia jak np. dwukrotnie zdobyła stypendium artystyczne Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Już podczas studiów była bardzo aktywna jako artystka, dzięki czemu doceniano jej osiągnięcia oraz udział w wystawach malarskich. Karolina Kardas pierwszy raz zetknęła się z malarstwem w liceum, podczas zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury.
       - Próbowałam różnych dziedzin sztuki – od muzyki po teatr, jednak gdy zaczęłam świadomie poszukiwać, doszłam do wniosku, że sztuka wizualna jest idealnym narzędziem do wyrażania myśli. Nie chodziło tu stricte o malowanie lecz o uchwycenie pewnych spostrzeżeń i uważam, że nadal to kontynuuję. Studia rozpoczęłam na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, później przeniosłam się do Gdańska, a aktualnie jestem na studiach doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jestem w trakcie piania pracy naukowej na temat nauki o sztuce, filozofii oraz psychofizjologii widzenia – mówiła artystka. - Nagroda, którą dziś otrzymałam jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, wsparciem i przede wszystkim miłym gestem ze strony mojego rodzinnego miasta. Cieszę się, że zostałam zauważona jako artystka. Jest to dla mnie pewnego rodzaju skok, aby spojrzeć teraz na to wszystko z innej perspektywy. Przez kilka ostatnich lat zdążyłam dojrzeć i dzięki temu moja wypowiedź artystyczna jest teraz traktowana bardzo poważnie. Ta nagroda to sygnał, że pewien etap w moim życiu się zakończył. Przestałam być studentką, teraz mogę mówić o sobie jako o artystce – dodała malarka.
       Prace artystki będzie można zobaczyć 7 kwietnia na terenie Uniwersytetu Gdańskiego podczas wystawy zbiorowej „Młode dyplomy 2016”, organizowanej przez wydział malarstwa oraz w Galerii El, gdzie 12 maja odbędzie się wernisaż prac różnych autorów.
       W kategorii Wydarzenie Roku zwyciężyła Biblioteka Elbląska im.C. Norwida za sprawą cyklu spotkań dla seniorów, „Zielone lato w bibliotece” Biblioteki Elbląskiej, których tematem były zioła i ich właściwości.
      

Agnieszka Pawowicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Tak się kupuje poparcie w wyborach. Nagrodami dla dziennikarzy typu Jaworski (Radio Eska) kupuje się ich sympatie, żeby nie patrzyli zbytnio na ręce władzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  13
  RedaktorJabłkalski(2017-04-05)
 • Kreator kultury, mjazzgot i naczelny wodzirej, propagator luźnych dźwięków oraz człowiek co się filmom nie kłaniał Wojciech M dzięki takim ludziom wiemy, słyszymy i rozumiemy więcej i jest w morde taka kultura że hej :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  JiLniezalogowany(2017-04-05)
 • Brawo, Karolino !Jestem też szczęśliwa, że naradzacie Pana Wojtka z Mjazzgi-zasługuje na wszystkie nagrody-oby był.
 • A ja ciągle wierzę że decyzja o zakończeniu działalności mjazzgi na koniec tego roku nie jest ostateczna, że w przyszłym roku także Wojtek będzie mógł odebrać podobną nagrodę, oraz tą największą - oglądać uśmiechnięte gęby osób przychodzących do jego klubu na koncerty.
 • moderowaniu czatu
 • UWAGA!!! Ruskie agentury podobno chodzą po Krynicy Morskiej i rozpytują o Przekop mieszkańców!!!!
 • śmiech na sali. ten kto wplacil na kampanie ropucha teraz dostal na grode. jeden drugiego po plecach klepie. jedna wielka sitwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  6
  turban(2017-04-05)
 • Spieprzaj z tego portalu idioto.
 • Brawo Wojtek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  Zmjażżdżony(2017-04-05)
 • Jabłkański kimkolwiek jesteś nie masz bladego pojęcia jak to działa w realu! Często mocny jesteś zza klawiatury, a życie toczy się gdzie indziej i niczego nie zmienisz pisanie poza zaspokojeniem własnego ego, że się wyżaliłeś. Jaworski z Eski nie ma nic wpływu! On musi relacjonować wydarzenia z imprez czy ratusza bo to podstawa jego pracy i na całym świecie tak jest że włądzy patrzy się na ręcę bo to rzekomo podatników jest. Jaworski sma z siebie nikomu nie zaszkodzi bo się asekuruje i nie pali mostów widaćto po jego zachowaniu a znam go od wielu lat, żadna tajemnica a nagrodzy przyznaje nie prezio a nie wiadomo czemu tajne jury składające się z ludzi z mdk, galerii el, kameralnej, plastyka i jakiegoś dziennikarza i zapewne wszyscy się znają i nie ma obiekwtynowści bo małe miasto. Dali pewnie swoim znajomym bo innych nie było ale wnioski tytlko oni widzieli więc ich decyzja. .. Wszyscy nagrodzeni znają się z ludzmi z jury;-) i nie dziwi wybór. Czy to uczciwe? Nie znasz życia Jabłkański
 • w Elblagu jest znacznie więcej którzy robią dużo dla kultury elbląskiej ale nie są tutaj nagradzami bo jury ich nie wybiera, ale to nie ma znaczenia bo to tylko pod publiczkę jest a życie toczy się dalej i kazde środowisko wie gdzie ma coś znaleźć dla siebie. Elbląskie nagrody to taki MOPS kultralny bo o to chodzi, oni dostali także parę tysięcy złotych pomniejszone oczywiśćie o macki skarbówki :-) plus różę i dyplom, jak on lubią się dowartościowywać przez takie poklepywania;D
 • Fakty nie przestają istnieć z powodu ich ignorowania także ta impreza jest tylko i wyłącznie obszarem jaki miasto musi wypełnić dla utrzymania pozorów działań kulturalnych w mieście. MUszą wydać kasę z puli kultury czy sportu. Kogoś muszą nagrodzić, najlepiej swoich, tych wygodnych którzy im w przyszłości się zreważnują o to tutaj chodzi, o rewanż, my wam, a wy nam;) kto w tym roku dostał? gdzie oni pracują? czy um może ich potem wykorzystać ?;-0
Reklama