UWAGA!

Nastoletni sadyści

W Teatrze Dramatycznym w Elblągu odbyła się premiera spektaklu "Sytuacje rodzinne" Biljany Srbljanowić. Jest to trzecia w Polsce, po Wrocławiu i Opolu, sceniczna adaptacja serbskiego dramatu. Patronat honorowy nad elbląską premierą objęła Ambasada Republiki Federalnej Jugusławii, którą reprezentował charge d'affaires, Milorad Ścepanowić.

"Sytuacje rodzinne" to wzruszająca, a zarazem mrożąca krew w żyłach, opowieść o dorastaniu w okrutnej i zakłamanej rzeczywistości wojennej. Czwórka bohaterów, kilkunastoletnich dzieci, naśladuje zachowanie dorosłych. Bawią się na podwórku w dom. Dom, w jakim same się wychowują. Jest więc despotyczny ojciec (Vojin) lojalny wobec totalitarnej władzy, sadystyczny tyran. Matka (Milena) - kura domowa, zahukana, zdominowana przez męża. I syn (Andrija) - urodzony morderca. Jest też dziewczynka z sąsiedztwa, (Nadeżna) - zastraszona jak zwierzątko, które widzi wycelowany w swoją głowę karabin.
     Dzieci bawiąc się w dorosłych naśladują ich zachowanie, rozmowy. Poruszają problemy, z którymi borykają się ich rodzice uwikłani w zawieruchę wojenną.
     Elbląski spektakl wyreżyserował Wiesław Górski. Scenografię, bardzo skromną, ale sugestywną, zaprojektował Jan Banucha. Oprawę muzyczną opracował Tomasz Gwinciński.
     Role dzieci w elbląskim spektaklu grają: Tomasz Czajka, Joanna Boruta, Mariusz Wojtas i Kamila Calińska.
     Na uwagę zasługuje szczególnie rola Kamili Calińskiej (Nadeżna). Dziewczynka w cukierkowej, niebieskiej sukieneczce, z takąż samą kokardką we włosach, jest przestraszona i znacznie odstaje od pozostałej trójki bawiących się dzieci. Te, widząc jej inność i słabość, narzucają jej rolę psa. Strach, przerażenie, bezsilność Calińska pokazuje ciszą, podkreślając dramatyczność sytuacji przejmującym skowytem, lub spazmatycznym szlochem. Przemawia dopiero w końcowej scenie, a jej monolog jest najbardziej przejmującym, stawiającym kropkę nad "i", akcentem spektaklu.
     "Sytuacje rodzinne" to sztuka dla młodzieży. Polecana raczej licealistom i studentom ze względu na brutalność i wulgarność, ale taka właśnie jest rzeczywistość w totalitarnym, pełnym przemocy, gniewu i strachu świecie. "Sytuacje rodzinne" będzie można zobaczyć 26 i 27 kwietnia o godz. 8.30.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • bardzo dobry termin ... napewno bede
 • Wspaniały termin - szczególnie dla licealistów. A godzina... wprost idealna... niestety chyba nie jestem licealistką skoro mi nie odpowiada :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczennica(2001-04-24)
 • Temat utworu jest nadal aktualny i dobrze żźe ktoś ma odwagę go poruszać. Coraz rzadziej mów się głośno i neguje prostackie postawy ludzie teoretycznie dorosłych i dojrzałych. Myślę że wreszcie po wszystkich aferach dotyczących katowania dzieci ktoś uświadomił sobie ogrom problemu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczennica(2001-04-24)
 • Jaka jesteś mądrutka uczennico. Choć chodzisz do pierwszego wiedz, ze był drugi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dziadu(2001-04-25)
 • To wspaniale że był drugi, ponieważ dzisiaj jest pierwszy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczennica(2001-04-26)
Reklama