UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nauka poprzez teatr

 
Elbląg, Nauka poprzez teatr
fot. Michał Skroboszewski

Scena, światła i publiczność – wielu zjadłaby trema, ale nie ich. Uczniowie elbląskich szkół oraz tych z okolicy zaprezentowali się na scenie Młodzieżowego Domu Kultury. W ramach XXXIII Grodzkiego Forum Teatrów Szkolnych wystąpiło dziś (7 czerwca) siedem grup teatralnych. Każda z nich zaprezentowała etiudę, która wymagała długich przygotowań, prób oraz wykonania własnej scenografii. Zobacz więcej zdjęć. 

- Przeglądy teatralne, takie jak nasz, mobilizują nauczycieli do pracy z dziećmi. Szukając odpowiedniej sztuki, przedstawiają swoim uczniom literaturę, do której oni na co dzień nie sięgają – tłumaczyła Violetta Seremak - Jankowska, aktorka oraz przewodnicząca jury. – Najcenniejszą rzeczą, jaką nabywają nasi młodzi uczestnicy, jest doświadczenie na scenie. Nabywają świadomości sceny oraz umiejętności pięknej mowy, ruchu scenicznego, kontaktu z widzem. Tematyka wybranych sztuk także nie jest obojętna, często dotyka ona problemów codziennego życia młodych aktorów. Dla uczniów zafascynowanych teatrem nasze wydarzenie jest też dobrą zabawą.
       Udział w forum teatralnym może wziąć każda szkoła. Organizatorzy chętnie przyjmują grupy nie tylko z elbląskich szkół, także z okolic. Do tegorocznej edycji zgłosiło się aż dziewięć zespołów teatralnych, niestety na scenie wystąpiło ich siedem. Swoje etiudy zaprezentowały grupy z: Biblioteki „Cyberiada” razem z Klubem Młodzieży Niepełnosprawnej MDK, Szkoły Podstawowej nr 15, Szkoły Podstawowej nr 11, Gimnazjum nr 4, Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach i Szkoła Podstawowa w Młynarach. Pierwszy raz w Forum Teatrów Szkolnych wzięła udział także grupa z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim.
       - Tematem naszego spektaklu była samotność młodego człowieka we współczesnym świecie - mówił Bogdan Płocheć, wychowawca w MOW-ie. – Chłopcy przedstawili krótką historię tytułowego Jasia Malinowskiego, który zbłądził w swoim życiu. Moi podopieczni bardzo zaangażowali się w grę, weszli w role i próbowali je zrozumieć. Przygotowywaliśmy się krótko, ale bardzo intensywnie. Nieważne które miejsce zajmą, gdy tylko wyszli na scenę byłem z nich zadowolony.
       - Gra na tej małej scenie pozwoliła nam nabyć doświadczenia - opowiadał Adam, uczeń MOW-u. – Jak na pierwszy występ, uważam, że wyszło nie najgorzej. Trema była, ale dzięki częstym próbom, wiedzieliśmy jak ją przezwyciężyć. Jesteśmy z siebie dumni, niezależnie od wyniku.
      
       Wyniki konkursu:
       I miejsce – zespół teatralny „Drabina” SP w Młynarach
       II miejsce - zespół teatralny „Świetliki” SP Nr 2 w Kartuzach. 
      
       Nagroda specjalna – „Książkowy teatr cieni” Biblioteka „Cyberiada” w Elblągu, Klub Młodzieży Niepełnosprawnej Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu, zespół teatralny Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim. 
      
       Wyróżnienia:
      
- zespół teatralny kl.IV SP Nr 15 w Elblągu
       - zespół teatralny „Podaj dalej” SP nr 11 w Elblągu
       - zespół teatralny „Podaj dalej” Gimnazjum Nr 4 w Elblągu.
      
       Nagrody aktorskie:
      
Almira Smolińska - Świetliki” SP Nr 2 w Kartuzach
       Milena Stolcman - Świetliki” SP Nr 2 w Kartuzach
       Amelia Kwidzyńska - Świetliki” SP Nr 2 w Kartuzach
       Michał Wierzbicki – zespół teatralny Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim. 
      
Magdalena Jaworska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama