UWAGA!

Nic dwa razy się nie zdarzy

 Elbląg, Już po raz 20. do Elbląga przyjadą zakochani w wartościowym słowie
Już po raz 20. do Elbląga przyjadą zakochani w wartościowym słowie (fot. arch. portEl)

Kofta, Osiecka, ale i Staff, Mickiewicz, Turgieniew czy Jesienin inspirują kolejne pokolenia zakochanych w wartościowym słowie. Po ich dzieła sięgną uczestnicy XX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa "...czy to jest kochanie?", który już jutro (17 marca) rozpocznie się w Elblągu. Ale - jak zapowiadają organizatorzy - nic dwa razy się nie zdarzy, czyli teksty nie powtórzą się.

Przesłuchania konkursowe odbędą się 19 i 20 marca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Zgłosiło się niemal 70 osób, ok. 50 z nich zaprezentuje się podczas przesłuchań w dwóch kategoriach – piosenki poetyckiej i recytacji. Wstęp na przesłuchania jest wolny.
       Recytatorzy, których w tym roku będzie 28 pochodzą m.in. z Kielc, Szczytna, Poznania, Warszawy, Białegostoku, Włocławka, Tomaszowa Mazowieckiego, Zamościa, Torunia czy Szczecina. Dwójka recytatorów pochodzi z Elbląga.
       - Nie będzie dwóch takich samych tekstów, choć zdarzają się ci sami autorzy, np. Leopold Staff, Dorota Masłowska czy Adam Mickiewicz. - zapowiadają organizatorzy festiwalu. - Przeważają polscy poeci i prozaicy, ale sporo jest inspiracji literaturą rosyjską Iwanem Turgieniewem, Sergiuszem Jesieninem czy Włodzimierzem Majakowskim. Oczywiście, nie brakuje też tekstów z literatury zachodniej, jest i Samuel Beckett, i Elfriede Jelinek, i Rainer Maria Rilke.
       Przesłuchania rozpoczną się 19 marca o godz. 10 na Scenie na piętrze.
       W kategorii piosenka poetycka zaprezentuje się 25 uczestników, pochodzących m.in. z Ełku, Opola, Olsztyna, Koszalina, Płońska, Gniezna, Warszawy czy Krakowa, a także pięciu z Elbląga. Wśród wykonawców piosenki artystycznej repertuar jest również bardzo różnorodny. I tu też "nic dwa razy się nie zdarzy". Są piosenki Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty, ale kilkoro uczestników przyjedzie z własnymi tekstami i muzyką.
       Prezentacje odbędą się 19 marca w sali kina Światowid. Początek o godz. 16.
       Festiwal "... czy to jest kochanie?" to także czas prezentacji teatralnych. Niestety, nie odbędzie się zapowiadany na 18 marca spektakl Anny Goc „Dwaj Bracia”. W zamian widzowie będą mogli obejrzeć spektakl „Pokuć” na motywach „Lidy” Aleksandra Jurewicza w wykonaniu Szymona Majchrzaka. Opowiada on historię Alika, który mieszka z rodzicami i ukochanymi dziadkami w małej miejscowości w powiecie Lidzkim na Kresach Wschodnich. Skromne, ale poukładane życie w wielokulturowej społeczności przerywa niezrozumiała dla niego decyzja rodziców. Wraz z jej podjęciem ginie bezpowrotnie sielankowy obraz dzieciństwa... Przez naiwnie subiektywne wspomnienia bohatera stajemy się świadkami trudnego problemu przesiedleń.
       Szymon Majchrzak za spektakl „Pokuć” otrzymał wiele nagród, m.in. nagrodę główną - „Złotą Igłę” na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych „Igła” 2015 w Ostrołęce, wyróżnienie aktorskie na Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form „Bamberka” 2015 w Gorzowie Wielkopolskim, Grand Prix na IX Tyskim Festiwalu Monodramu oraz nominację do 42. Tyskich Spotkań Teatralnych, nagrodę Jury i nominację do 31. Toruńskich Spotkań Jednego Aktora na IV Olsztyńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora „Solo”.
       Szymon Majchrzak weźmie też udział w festiwalu "... czy to jest kochanie?" i to w dwóch kategoriach: piosenka i recytacja.
       No i koncerty gwiazd. Tegoroczny, jubileuszowy festiwal rozpocznie 17 marca Ewa Błaszczyk. Artystka zaśpiewa piosenki z płyty, która powstała po sukcesie spektaklu „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”. Nie przypadkiem właśnie te słowa Ryśka Riedla stały się tytułem zarówno w wersji scenicznej, jak i tej na płycie. „Modlitwa III” zamyka wszystko w idealną klamrę, podsumowuje i nadaje sens wszystkim pozostałym piosenkom.
       A na zakończenie tegorocznego Festiwalu gratka dla miłośników jazzu. Ewa Bem wystąpi z piosenkami Agnieszki Osieckiej, w nowych aranżacjach. Na koncercie nie zabraknie też największych przebojów m.in. „Wyszłam za mąż zaraz wracam”, „I co z tego dziś masz”,  „Podaruj mi trochę słońca”. Bilety na ten koncert zostały już wyprzedane.
       Z okazji jubileuszu przygotowana została wystawa zdjęć, która będzie festiwalową retrospekcją oraz film. To taki powrót do korzeni, będzie można przypomnieć sobie te 20 lat festiwalu, wypatrzeć znajome twarze i powspominać, koniecznie z uśmiechem na ustach. Wystawę można oglądać na I i II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
       Jubileuszowa edycja festiwalu przyniesie jeszcze jedną nowość. Laureaci, oprócz nagród finansowych, otrzymają statuetkę specjalnie zaprojektowaną przez Ewę Bednarska - Siwilewicz.
      
       Program XX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa ... czy to jest kochanie?

      
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnymi OFSS "...czy to jest kochanie?"
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama