UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Noc Muzeów – przyjdź, dotknij przeszłości

 
Elbląg, Noc Muzeów – przyjdź, dotknij przeszłości
fot. MAH

W najbliższą sobotę czeka nas Noc Muzeów. Cała Europa spędza ten wieczór wśród zabytków i dzieł sztuki. Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Elblągu przygotowało sporo propozycji. Będzie otwarcie wystaw w nowych aranżacjach oraz cała gama ciekawostek, opowieści, pokazów, gier i zabaw. Będą też koncerty, przygotowane przez młodzież ze szkoły muzycznej.

Muzealnicy i przyjaciele zapraszają elblążan w sobotę 19 maja w godz. 19 – 23 na Bulwar Zygmunta Augusta 11. Wejście do muzeum bramą od ulicy Zamkowej.
       Wśród wielu możliwości spędzenia kilku godzin w muzeum, znajdziemy chwilę na otwarcie wystaw „Truso – nadmorskie emporium” i „Historia gocka” w salach tzw. Domu Rektora. Wystawy te zostały zaaranżowane w nowych pomieszczeniach na czas remontu obiektu Podzamcza, w którym były dotychczas prezentowane. Otwarcie wystaw to też okazja do wspólnej zabawy w Wikingów, czy też skorzystania z wróżb skandynawskiej wiedźmy. Do tego dojdzie stanowisko zabaw plastycznych w Chacie Wikingów na dziedzińcu, gdzie całe rodziny będą mogły sprawdzić swe umiejętności.
       Tradycyjnie już, będą tego wieczora opowieści o zabytkach – mini-wykłady o ciekawych eksponatach. Odbędą się one w pierwszej godzinie imprezy, w sali koncertowej budynku Gimnazjum. O godz. 19.10 Joanna Fonferek przedstawi „Piec secesyjny z elbląskiej kamienicy”, który niedawno został w tej właśnie sali postawiony przez elbląskich zdunów. Natomiast o godz. 19.30 Krystyna Laskowska opowie, jaką rolę spełniały „Wiatraki w krajobrazie Żuław”. Duże modele wiatraków są bowiem uzupełnieniem wystawy „W żuławskim domu” i też uzyskały w tym roku nową aranżację. Niedaleko wystawy, w muzealnej sali edukacyjnej, będą prowadzone warsztaty etnograficzne „Od ziarenka do bochenka”, pokazujące tradycje wypieku chleba i specyfikę Żuław.
       W budynku Domu Rektora odbędzie się nocna edycja „Planszowiska”, prowadzonego w muzeum cyklu spotkań z grami planszowymi, zarówno historycznymi, jak i współczesnymi. Turniej gier będzie trwał przez całą, czterogodzinną Noc Muzeów. Będzie to zarazem okazja do zaprezentowania efektu, prowadzonej przez Piotra Adamczyka, akcji zbierania zabawek z czasów PRL-u i zaproszenia do dalszego zaglądania do piwnic i strychów, w poszukiwaniu misiów, lalek i żołnierzyków.
       W kolejnej z sal obejrzeć można będzie pokazy audowizualne, związane z historią. Będzie tam pokazana część kronik z bogatego zbioru elbląskiego, pozostawionego przez Stefana Mulę. Będzie też ciekawostka, czyli podróż tramwajem elektrycznym sprzed wieku, zarejestrowana kamerą stojącą obok motorniczego.
       Na wystawie pokazującej bogactwo wykopalisk z elbląskiego Starego Miasta będzie można przenieść się w czasie i skorzystać z „Salonu przebrań historycznych”- to gratka dla chętnych do sfotografowania się w sukniach, czy też w zbroi. Noc Muzeów jest też szansą na fotografowanie w ramach „Muzealnych spotkań z fotografią” i dołączenie do rywalizacji w międzynarodowym konkursie fotograficznym dla młodzieży oraz uczestnictwie w Elbląskich Spacerach Fotograficznych.
       Tego wieczora, obok muzealników, pojawi się też część grona ich przyjaciół. Młodzież z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, pod opieką Anny Wojak i Katarzyny Chmury, zaprezentuje się w dwóch koncertach. Pierwszy z nich (godz. 20) to efekt konkursu kompozytorskiego dla uczniów, drugi zaś (godz. 21:30) - popisy solistów z towarzyszeniem fortepianu. W organizacji koncertów pomaga też Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur. Pojawi się też Stowarzyszenie Poszukiwawczo-Historyczne „Denar”, prowadzące projekt „Skrzynia czasu”, polegający na zebraniu i zachowaniu dla kolejnych pokoleń elblążan kapsuły czasu, która ma przeleżeć sto lat.
       Dopełnieniem będzie kiermasz wydawnictw i pamiątek regionalnych, które są ofercie muzealnych sklepików. Tym razem pojawią się też dodatkowe, okazjonalne prezenty. Będą też oryginalne pamiątki z Nocy Muzeów, które jednak trzeba będzie wykona samemu. Oczywiście, na wszystkich wystawach znaleźć będzie można fachową pomoc w zwiedzaniu. Na dziedzińcu można będzie skorzystać z przygotowanego stoiska gastronomicznego, wypić herbatę i zjeść drobną przekąskę.
      
       a po nocy... Spotkanie z elbląskimi kolekcjonerami – Targi Staroci na muzealnym dziedzińcu – w niedzielę, 20 maja, w godz. 10 – 14.
      
Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ot i znowu przyszła pora pujechać do Olsztyna udwiedzić Muzeum Warmii i Mazur, serce swojskością swoich dziadków i babków nacieszyć. W Elblągu to ja nawet w Muzeum jak Wiking na Prusach - obcy, nituteszy, niputrzebny. Hero.
 • Pozdrawiam. Hero.
 • Zapraszam do włączenia się do akcji zbierania pamiątek sprzed 1989 r. Podczas Nocy Muzeów będzie można oczywiście obejrzeć wybrane dary związane z tą akcją jak i osobiście przekazać na rzecz Muzeum obiekt. Sobotnia Noc Muzeó to również poczatek nowej akcji - poszukujemy informacji o dawnych zabawach podwórkowych w Elblągu i okolicach. Będzie specjalny formularz, który chętni będa mogli wypełnić, później zostanie on również udostępniony na stronie edukacyjnej muzeum. No i pokażemy też trochę sprzętu foto-video z epoki :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Piotr Adamczyk(2012-05-17)
 • Hero, może i dobrze że żeby odetchnąć swojskością warmi i i mazur trzeba do Olsztyna jechać. .. .. bo Elbląg ani WARMIA ani MAZURY!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  SZPILKAA(2012-05-17)
 • a gdzie galeria EL? w tym tekscie?
Reklama