UWAGA!

„Noel Wspak"

2009-05-20
Aktualizowany 2009-05-27 22:32
Elbląg, „Noel Wspak"

W czwartek 28 maja o godz. 18 w sali „U św. Ducha" odbędzie się spektakl „Noel Wspak" w wykonaniu Teatru Stajnia Pegaza z Sopotu. Bezpłatne wejściówki można odbierać w portierni Biblioteki Elbląskiej oraz w Dziale Literatury dla Dorosłych przy ul. Zamkowej 1.

- Monodram rozgrywa się na kilku poziomach interpretacyjnych: społecznym, psychologicznym i artystycznym. Celem twórców spektaklu jest odnalezienie niezależnej przestrzeni dla artysty, w której mógłby funkcjonować wobec ograniczeń kultury, religii i zasad społecznych - pisze Mirosław Baran w jednej z recenzji.
     Przedstawienie wg dramatu „Matka” Stanisława Ignacego Witkiewicza. W spektaklu reżyserka, Ewa Ignaczak skupia się na relacji matki i syna, podkreślając wpływ tej więzi na kształtowanie się osobowości dziecka. Matka, chcąc sprowokować swojego syna do twórczości, stwarza sama toksyczne, negatywne warunki w domu, aprobując wszelką perwersję i anomalię. Stan, w którym syn jest alfonsem i złodziejem świadczy dla niej o właściwym porządku rzeczy. Tylko warunki trudne, anormalne, są podłożem dla twórczości i niezwykłości. Tylko one są w stanie ukształtować jednostkę ponadprzeciętną.
     W przedstawimy widzimy także drugą stronę - jak Leon buntuje się przeciw matce, a jednocześnie potrzebuje jej aprobaty dla swojego życia i dzieła. Pojęcie „negatywu" zaczerpnięte z fotografii stało się podstawową zasadą spektaklu - zarówno w kolorystyce, jak i sposobie przedstawienia tematu. Matka jest tak naprawdę negatywem matki. Z definicji wynika, że matka powinna być czuła, opiekuńcza, starać się ułatwiać swojemu dziecku to, co trudne. Matka w spektaklu „Noel Wspak”, a także u Witkacego jest odwrotnością tych założeń.
     
     Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
     Obsada: Grzegorz Szlanga
     Śpiew: Marta Andrzejczyk.
     
     Organizatorzy:Elbląskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida. Zadanie dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama