UWAGA!

Nowojorski perkusista z kwartetem smyczkowym

 
Elbląg, Nowojorski perkusista z kwartetem smyczkowym
fot. nadesłana

Rewelacja dla poszukujących niezwykłych doznań muzycznych! W ramach europejskiej trasy koncertowej 22 października w elbląskim klubie muzycznym Mjazzga koncertować będzie z kwartetem smyczkowym A Gambler's Hand Sean Noonan, amerykański perkusista awangardowy. Dla wymagających melomanów pozycja obowiązkowa.

Jesienią 2014 rozpoczyna się kolejna europejska trasa koncertowa Seana Noonana. Będzie on promował nowy album, zatytułowany "In The Ring". Na koncertach w U.K. Niemczech, Austrii, Włoszech, Francji, Belgi, Holandii, Węgrzech i Polsce amerykańskiemu perkusiście i kompozytorowi będzie towarzyszyć polski kwartet smyczkowy A Gambler's Hand.
       W październiku ukazuje się kolejny krążek - In the Ring. Będzie to drugi album z serii A Gambler's Hand z udziałem Momenta Quartet w składzie: Emilie-Anne
       Gendron, Adda Kridler, Stephanie Giffin, Michael Haas. Album został nagrany przez Diko Shoturma w Atlantic Recording Sound. In the Ring będzie wsparty szeregiem koncertów, który zabierze Noonana oraz kwartet smyczkowy A Gambler's Hand na dwumiesięczną trasę koncertowa do 9 krajów Europy. W skład kwartetu smyczkowego wchodzi czterech polskich muzyków: Adam Roszkowski, Maciej Afanasjew - skrzypce, Adam Dębski - altówka i Jan Roszkowski - wiolonczela.
       Tym razem kreatywny perkusista, kompozytor i gawędziarz przedstawi cykl utworów opowiadających historię ludzkiej transformacji, której główny bohater walczyć będzie w finale sam ze sobą w tytułowym ringu. W In the Ring można usłyszeć brzmienia nagłośnionego kwartetu smyczkowego i perkusji. Noonan jest narratorem opowieści zza zestawu perkusyjnego i traktuje kwartet jako rozszerzenie brzmienia perkusji. To eksperymentalista sceny muzycznej Nowego Jorku, który łączy opowieści z estetyką nowoczesnej muzyki kameralnej i nowej muzyki improwizowanej. W nagłych momentach rockowe brzmienia scalające się z natarczywymi smyczkowymi ostinatami mogą przeobrazić się w ostry kontrapunkt przypominający Bartoka. Sam kompozytor recytuje swoje opowieści zza perkusji tak, jak gdyby irlandzki pisarz Samuel Beckett siedział za zestawem. Wydanie albumu będzie uzbrojone w 50 stronicową foto-książeczkę z kontynuacją już opowiedzianych przygód.
      
       Sean Noonan po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę opinii publicznej w 1999 roku jako perkusista zespołu The Hub. Był to jeden z kilku zespołów, który tworzył awangardową muzykę nowej generacji na undergroundowej scenie Brooklynu. Od narodzin jego zespołu Brewed by Noon, stworzył on oryginalne koncepcje muzyczne od afroceltyckiego punk-jazzu do awangardowej muzyki kameralnej i improwizowanych opowieści.
       Noonan wyprodukował 19 rożnych albumów i do współpracy zaprosił wielu znakomitych artystów takich jak: Marc Ribot, Jamaaladeen Tacuma, Mat Maneri, Susan
       McKeown, Abdoulaye Diabate oraz Malcolm Mooney.
       Jako kompozytor, perkusista, producent i gawędziarz nie boi się podejmować ryzyka w swojej twórczości. Rozwinął znaczące koncepcje brzmieniowe takie jak praca z
       nagłośnionym kwartetem smyczkowym w albumie A Gambler's Hand z 2012 roku.
       Ukazał tam progresywne traktowanie kwartetu smyczkowego jako rozszerzenie zestawu perkusyjnego. Jego inspiracje łączą narrację z estetyką nowoczesnej muzyki kameralnej, nowej muzyki improwizowanej i eksperymentalizmu począwszy od Henry Cowella do Johna Zorna.
       Podczas gdy projekt A Gambler's Hand zawdzięcza wiele inspiracji z tradycji kwartetów smyczkowych Beethovena i Bartóka, to proces pisania piosenek przez Noonana jest zakorzeniony w literaturze, folklorze i starożytnych inwokacjach. Są to bajki, psychodeliczne koszmary wyjęte z własnych doświadczeń, opowiadane z perspektywy irlandzko-amerykańskiego, punk-jazzowego nowojorczyka, który zakochał się w baśniach i muzyce afrykańskiej.
      
       Mjazzga, środa 22 października, godz. 20.15. Bilety w cenie 30 zł przed i 35 zł w dniu koncertu.
       Organizacja - SK Co Jest? oraz klub Mjazzga
       Więcej na www.mjazzga.pl
      
Cyklowi jesiennych koncertów w klubie Mjazzga patronuje Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl

      
Wojtek Minkiewicz, Mjazzga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Zapowiada sié zaje...ście ( Perkusja jako solo z kwartetem - mocne)
 • No nie wiem. ..
 • Boże co za masakra. .. .. posłuchałem kilku kawałków na yt, uszy pękają.
 • Do uuji - muzyka to nie tylko gładkie pioseneczki, to również "kwaśne dźwięki", które działają na wyobraźnię i wyrobione ucho. Napisane jest, że muzyka koresponduje między innymi z dokonaniami Johna Zorna. Kto jest w temacie nie oczekuje prostych melodii. Ale szacunek za szukanie i zapoznawanie się z tematem. Lepiej sprawdzić i nie przychodzić jeśli się tego nie czuje, niż przyjść bez sprawdzenia i potem narzekać. Jesteśmy za masakrą w muzyce i pękaniem uszu :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mjazzga(2014-10-20)
Reklama