UWAGA!

O Gdańsku w Elblągu

 Elbląg, Gdańscy poeci na Wielorzeczu
Gdańscy poeci na Wielorzeczu (fot. Michał Skroboszewski)

Goście z Trójmiasta zazdroszczą Elblągowi Wielorzecza. Taka, trochę niespodziewana deklaracja, padła podczas spotkania z gdańskimi poetami w Bibliotece Elbląskiej. Była to też okazja o rozmowie na temat genius loci Gdańska. Zobacz zdjęcia.

Barbara Piórkowska, Andrzej Fac i Kamil Galus. Trzy osoby, które łączy miejsce zamieszkania (Gdańsk) i fakt, że parają się sztuką słowa. Skonfrontowanie tych trzech osób przyniosło ciekawe wnioski w rozmaitych kwestiach. Jedną z nich jest tzw. „Genius Loci” Gdańska.

- Wydaje mi się, że nie tylko Gdańsk, ale i cała północ. Zastanawiałam się niedawno, że na północy mamy i zaplecze literackie, miejsca o których można pisać, piszących świetnych ludzi. Czy to jest coś tak osobnego, że, zaryzykuję i powiem: kisimy się na północy we własnym sosie – mówiła Barbara Piórkowska. - Sam Gdańsk może jest takim miejscem związanym z tym, że coś się zaczyna: II wojna światowa, Sierpień 1980 r.

- Ja jestem raczej najeźdźcą –śmiał Kamil Galus pochodzący z Grudziądza. - Wydaje mi się, że pomorskie środowisko poetyckie ma bardzo duży potencjał. Młodzi ludzie przyjeżdżają z różnych miast.

- Można sięgnąć do Grassa [Gintera, pisarz związany z Gdańskiem – przyp. red.], odnieść się do Huelle'go (Pawła, pisarz związany z Gdańskiem – przyp. red], skrytykować Chwina [Stefan, pisarz związany z Gdańskiem – przyp. red.]. I tak w kółko, w sensie, że to w Gdańsku jest tradycja. Po roku 1945 ciąg kulturowy się zmienił – dodał Andrzej Fac.

Spotkanie było okazja do wymiany opinii pomiędzy trzema osobami, które ze względu na swoje doświadczenie życiowe prezentują zupełnie inne spojrzenie na literaturę, potrzeby środowiska literackiego. Młodzi (których przedstawicielem był Kamil Galus) chcieliby pisma młodoliterackiego, starzy (reprezentowani przez Andrzeja Faca) – festiwalu na wzór elbląskiego Wielorzecza.

 

Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEL.pl

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • MariuszLewandowski-Fc @poeta_amator - Cudowne podsumowanie samego festiwalu i poziomu elbląskiej debaty publicznej. .. Grafoman jesteś, bo wierszyk którego jesteś "autorem" pisaliśmy przez niemal dekadę i od pierwszego błąkającego się bąka doszliśmy do stada liczącego ich około dwudziestu. Uczestnicy debaty nie zauważyli że proces wyizolowywania kultury ze społeczeństwa następuje ? Elbląska "kultura wyższa" to już grono kilkuset osób tak kulturalnie wyedukowanych że nie chcą do swego światłego grona dopuścić tym mniej wyedukowanych w efekcie czego stają się eksponatami podobnymi do tych z ZOO w Sopocie - tyle że ich klatka nie ma krat i nikt już nie chce ich oglądać i tracą na tym artyści obelepini gronem instytucjonalnych fanów. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  9
  MariuszLewandowski-Fc(2019-09-22)
 • Co za chamski komentarz wstydź się żenada
 • Nie lubie twojej poezji , bo jest okropnie smierdzaca, i brak jej polotu , finezji ,jak w tych wierszach z Grudziadza.
 • @Zgelblag - prawdę napisał
 • Poeci na traktory!
 • zwrocie uwage ze cala ta grupa aktorow i artystow roznej masci ,ktora tak zazarcie walcza o "wolnosc i demokracje " calkiem niezle zyli sobie w czasach komuistycznych mieszkania, etaty, diety ...wyjazdy zagraniczne skad wracali potulnie i wiernie … a potem znowu wyjezdzali …. i znowu wracali ...wlaczmy myslenie ….idzmy na wybory i wykopmy te bande POKOmonow ...
 • Gadu, gadu i nie tylko nocą. .. ale po co !?.
 • A my chcemy do pomorskiego olewamy bagna. P iS obiecali że powstaną nowe województwa. Żuławy pocięte mazury pocięte.
 • Mnie tam bardziej interesuje, czy ten ichni genius loci znowu ich zainspiruje do zatopienia jakiejś łajby u wejścia do kanału, bądź innej atrakcji.
 • A moim zdaniem w Gdańsku sprawują władzę źli ludzie, którzy nie sprzyjają Polsce tylko obcemu mocarstwu przez które było i jest nadal wspierane finansowo KLD Kongres Liberalno Demokratyczny, obecnie PO.
 • Droga Redakcjo! Na przyszłość proponuję solidniejszą kwerendę. Urodzony w Gdańsku laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1999 roku ma na imię Günter, a nie Ginter!!! To tak samo, gdyby Państwo podali informację o Franciszku Kafce, czy Janie Wolfgangu [Wilczym Chodzie] Goethe!
 • Kiedy prezydent Wroblewski rozpocznie rozmowy z prezydentami Trojmiasta nt. przylaczenia Elblaga do Trojmiejskiej Aglomeracji. Temat rozpoczety jeszcze przez prezydenta Adamowicza.
Reklama