UWAGA!

O Krzysztofie Meisingerze słów kilka

 Elbląg, O Krzysztofie Meisingerze słów kilka
fot. nadesłana

Krzysztof Meisinger jest bez wątpienia gitarzystą „wyjątkowym”, dysponującym ciepłym dźwiękiem i techniką godną pozazdroszczenia. Sposób w jaki gra jest absolutnie zmysłowy, o czym będzie mogła przekonać się elbląska publiczność. W piątek, 4 marca muzyk zagra z Elbląską Orkiestrą Kameralną, a przed koncertem odpowiedział na kilka pytań.

- Jak został Pan gitarzystą? Dlaczego właśnie ten instrument?
       - Gitarę wybrałem w dzieciństwie, nie mając wówczas jeszcze świadomości tego jak niezwykły jest to instrument. Nieco później, gdy poznawałem kolejne nagrania wybitnych gitarzystów, w tym nagrania gitarzysty wszechczasów jakim był Andres Segovia, zrozumiałem iż jest to instrument o niemal nie ograniczonej sile wyrazu i ekspresji. Pierwsze lata nauki gry były dla mnie nieustającym odkrywaniem magii tkwiącej w dźwięku gitary klasycznej. Nie ma tutaj żadnej bariery pomiędzy muzykiem, a instrumentem. Nie ma smyczka, lub klawisza – palec ma bezpośredni kontakt ze struną. Jest to coś co odróżnia gitarę od wielu innych instrumentów i sprawia, że przez słuchaczy jej dźwięk jest odbierany jako wyjątkowy. To mnie w niej zafascynowało od samego początku i fascynuje do dzisiaj.
      
       - Krytycy podkreślają Pana zmysłowy i ekspresyjny styl gry na gitarze. Z czego on wynika?
       - Nie mam pojęcia. Gram sercem - inaczej nie potrafię.
      
       - Podczas koncertu w Elblągu wykona Pan utwory między innymi hiszpańskich twórców. Skąd pomysł na taki repertuar?
       - Dla gitary klasycznej muzyka Hiszpańska jest czymś bardzo naturalnym. W Hiszpanii gitara jest wszechobecna. Muzyka flamenco jest wyrazem hiszpańskiej natury, temperamentu i stylu życia. Gitara klasyczna od gitary flamenco bardzo się różni - w technice gry, formie wyrazu a nawet w samej konstrukcji. Nie zmienia to jednak faktu, że w muzyce klasycznej znajdziemy ogromną ilość elementów i odniesień do muzyki flamenco. Tacy kompozytorzy jak Rodrigo, Albeniz czy de Falla niemal całą swoją twórczość oparli o hiszpański folklor i to właśnie stanowi magnetyzm i urok ich dzieł. Oczywiście działa to i w drugą stronę - dla wielu wybitnych muzyków flamenco muzyka klasyczna pozostaje silną inspiracją. W programie koncertu znajdą się utwory głównie hiszpańskie. Będzie tylko jeden wyjątek - muzyka Boccheriniego. Będzie ona jednak ukazywała silną inspirację tego fantastycznego kompozytora włoskiego muzyką hiszpańską.
      
       - Czy uważa Pan, że przyjdzie taki dzień, w którym będzie mógł Pan powiedzieć „jestem spełnionym muzykiem”?
       - Ten dzień już dawno nastąpił! Jestem spełnionym muzykiem i bardzo szczęśliwym człowiekiem!
      
       Koncert EOK pt. „Pod słońcem Hiszpanii” z udziałem Krzysztofa Meisingera i Agnieszki Rehlis (mezzosopran) odbędzie się 4 marca o godz. 19 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.
      

       Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej Siemens Sp. z o.o.
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej Grupa Energa
       Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o. Sp. J., Noble Instruments, Sponsorzy Wspierający: Meble Wójcik Sp. z o.o., Toyota Knedler Sp. z o.o.
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

      

      
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • uważam, że Pan jest podczas gry bardzo spięty, więcej relaksu "niewerbalnego" bardzo by mi pomogło cieszyć się Pańską grą
Reklama