UWAGA!

O ogrodach – panelowo

2011-05-26
Aktualizowany 2011-05-27 09:29
Elbląg, O ogrodach – panelowo
fot. arch. AD

Znany jest już skład gości, którzy wezmą udział w dyskusjach panelowych podczas Ósmych Letnich Ogrodów „Polityki”. Mamy nadzieję, że tak jak w latach poprzednich, podczas tegorocznych ogrodowych dyskusji będzie intelektualnie „wrzało”. Na wszystkie dyskusje panelowe – wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Panele dyskusyjne to niezmienny element Letnich Ogrodów „Polityki”. Zapraszane są na nie osoby, które w danym temacie uważane są za ekspertów, autorytety. Podczas ogrodowych paneli rozmawia się o ważnych sprawach dotyczących kultury, życia społecznego, zjawisk socjologicznych, kulturotwórczych, polityki, sztuki, tożsamości lokalnej. To szczególna okazja do wymiany myśli, poglądów, spostrzeżeń.
      
       Środa, 1 czerwca, godz. 17 – „Europa – różne prędkości, różne priorytety”
      
Goście: Michał Szubski, prezes PGNiG (Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa); Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka; poseł na sejm w kilku kadencjach; Paweł Olechnowicz, elblążanin, od 9 lat prezes zarządu Grupy Lotos – jednej z największych państwowych spółek, człowiek znany i ceniony w polskim biznesie, który wie wszystko o rynku petrochemicznym. Prowadzenie: red. naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński.
      
       Czwartek, 2 czerwca, godz. 17 – „Subkultury młodzieżowe – co było, co jest”
      
Goście: Barbara Fatyga, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kulturoznawca i socjolog młodzieży; twórczyni i od 1991 r. kierownik Ośrodka Badań Młodzieży w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, główne zainteresowania badawcze – socjologia i antropologia młodzieży, metodologia badań jakościowych, problematyka stylów życia, teoria kultury współczesnej; Bartek Chaciński, zajmuje się kwestiami współczesnego języka młodzieżowego, którym poświęcił książki „Wypasiony słownik najmłodszej polszczyzny” (2003), „Wyczesany słownik najmłodszej polszczyzny” (2005) i „Totalny słownik najmłodszej polszczyzny” (2007) oraz kulturą najnowszą (publikacja „Wyż nisz”, 2010) i muzyką współczesną; Mariusz Czubaj, literaturoznawca, antropolog kultury, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie; autor powieści kryminalnych, który do tego stopnia polubił nasze miasto, że w jego ostatniej książce znalazł się wątek kryminalny związany z Elblągiem; autor książek: „Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów” (2007), „W stronę miejskiej utopii” (2007), „Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych” (razem z Wojciechem J. Bursztą, 2007), „Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne” (2010), powieści kryminalnych „21:37” (2008), „Kołysanka dla mordercy” (2011), wspólnie z Markiem Krajewskim: „Aleja samobójców” (2008) oraz „Róże cmentarne” (2009). Prowadzenie: red. „Polityki” Mirosław Pęczak.
      
       Piątek, 3 czerwca, godz. 17 – „Prasa niecentralna – lokalność jako wartość”
      
Goście: Piotr Piotrowicz, dziennikarz i wydawca; Piotr Derlukiewicz, elblążanin, obecnie redaktor naczelny portElu, wcześniej redaktor naczelny elbląskiego dodatku do „Gazety Wyborczej”, przede wszystkim – człowiek, któremu lokalne problemy życia publicznego leżą na sercu; Mirosław Pęczak, socjolog kultury, publicysta, od roku 1993 dziennikarz „Polityki”, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, specjalizuje się w problematyce kultury alternatywnej, młodzieżowej i popularnej, autor bądź współautor publikacji książkowych: „Mały słownik subkultur młodzieżowych”, „Spontaniczna kultura młodzieżowa”, „Polska siła. Skini, narodowcy, chuligani”, „Antropologia kultury” (podręcznik), „Audiowizualność w kulturze” (podręcznik), „Co się lubi, co się ma. Uczestnictwo w kulturze. Elbląg i powiat elbląski”, podobnie jak Mariusz Czubaj – miłośnik Elbląga i przyjaciel Biblioteki Elbląskiej; Seweryn Blumsztajn, dziennikarz i działacz opozycji antykomunistycznej pochodzenia żydowskiego, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, przez wiele lat redaktor naczelny „Gazety Stołecznej”. Prowadzenie: red. „Polityki” Wiesław Władyka.
      
       Sobota, 4 czerwca, godz. 17 – „Co znaczy wizerunek?”
      
Goście: Jacek Wasilewski, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, zajmuje się retoryką medialną i skutecznością przekazu; Małgorzata Ostrowska, politolog, posłanka na sejm kilku kadencji; była wiceminister skarbu i była wiceminister gospodarki; Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego, w latach 1980-1989 doradca ekonomiczny „Solidarności”, w 1988 r. współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister przekształceń własnościowych w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego (1990-1991) i Hanny Suchockiej (1992-1993), w 2001 r. przeszedł z Unii Wolności do Platformy Obywatelskiej, uzyskując mandat posła IV kadencji. Prowadzenie: red. „Polityki” Janina Paradowska.
      
       Więcej o Letnich Ogrodach „Polityki” ‘2011 oraz na stronie Biblioteki Elbląskiej.
      
Aleksandra Buła
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama