UWAGA!

O przeszłości Elbląga z Tomaszem Glinieckim

 Elbląg, O przeszłości Elbląga z Tomaszem Glinieckim
fot. nadesłana

Wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta zapraszamy w piątek, 6 grudnia o godz. 17 do Filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej na Osiedlu Zawada na spotkanie z Tomaszem Glinieckim, promujące jego najnowszą książkę „Elbląskie okruchy XX wieku”. Wstęp wolny.

Jak mówi sam autor, pisane przez niego książki, to nie książki historyczne, lecz książki o historii napisane w formie reportażu historycznego.
       Tomasz Gliniecki historią interesuje się od zawsze. Pisał o niej wiele lat jako dziennikarz. Teraz pracuje w elbląskim muzeum. Jest autorem historycznego fotobloga i felietonów telewizyjnych. Napisanie książki zasugerowali mu znajomi. Na razie powstały dwie – poznajemy w nich Elbląg poprzez losy różnych ludzi.
       Pierwsza książka Tomasza Glinieckiego pt. „Elbląg czasów wojny” ukazała się na początku tego roku. Wszystkie opisane w niej historie przedstawiają nasze miasto w czasie II Wojny Światowej z perspektywy różnych ludzi, których los sprowadził wówczas do Elbląga.
       Na grudzień tego roku przewidziana została również premiera kolejnej książki autora pt. „Elbląskie okruchy XX wieku” i to właśnie tej książce w głównej mierze poświęcone będzie spotkanie.
       Oto, co autor pisze o swojej drugiej książce:
       Okruchy, które znalazły się w książce, to zjawiska lub postacie (…). Trochę przybliżając – zaczynamy od przełomu wieków i zmian w mieście, przejścia Elbląga handlowo-portowego w przemysłowy, poznajemy świat pozostawiony przez Schichaua swojemu zięciowi, obserwujemy narodziny i upadek fabryki samochodów Komnicka. Oczywiście, wpadamy w wir wojny – najpierw tak, jak się zaczęła z niemieckim atakiem na Polskę, za kilka lat burza wraca z czołgami kapitana Diaczenki, a efektem jest powrót do Rzeczpospolitej i zarazem sowiecka grabież i niemożność odbudowania przez ministra Kwiatkowskiego portu, stoczni i przekopania mierzei. Trzy kolejne reportaże to elbląskie uczestnictwo w dochodzeniu do wolności. "Sprawa Elbląska" w słowach świadków i w dokumentach, Elbląg strajkujący i elblążanie zastrzeleni w Grudniu '70, a także Elbląg jako współtwórca "Solidarności" i jego tragiczne ofiary z czołgu jadącego na Gdańsk.
      
       Tomasz Gliniecki – elblążanin z urodzenia i z wyboru. Pedagog, specjalista od historii wychowania. Wieloletni dziennikarz, redaktor licznych tytułów prasy i radia, były redaktor naczelny „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” oraz bezpłatnego tygodnika „Nasz Elbląg”. Dziś zajmuje się upowszechnianiem przeszłości w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Jest też recenzentem książek historycznych, autorem fotobloga i audycji telewizyjnych „Okruchy czasów wojny”. Zainteresowania minionymi czasami koncentruje wokół I i II wojny światowej – głównie Niemiec i Rosji/Związku Sowieckiego, jak też historii regionalnej Warmii i Mazur (Prus Wschodnich).
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama