UWAGA!

O życiu w dawnym Elblągu

2014-11-07
Aktualizowany 2014-11-13 13:47
 
Elbląg, Prace archeologiczne w Elblągu przy ul. Stary Rynek, rok 1985,
Prace archeologiczne w Elblągu przy ul. Stary Rynek, rok 1985, fot. z arch. prywatnego Grażyny Nawrolskiej

Filia nr 6 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Słonecznej zaprasza dziś (czwartek,13 listopada) o godz. 17 na spotkanie z archeolog Grażyną Nawrolską, która opowie o życiu mieszkańców dawnego Elbląga. Wstęp wolny.

- Tematem spotkania będą mieszkańcy dawnego Elbląga, których życie codzienne próbuję odtworzyć i ukazać przede wszystkim na podstawie źródeł archeologicznych, uzyskanych podczas prawie 30-letnich prac wykopaliskowych prowadzonych na Starym Mieście w Elblągu. Kreśląc zarysy życia dawnych elblążan opieram się na naukowych ustaleniach, ale szukam też analogii do pamiątek z przeszłości dawnych miast. Ukazując skomplikowane losy mieszkańców Elbląga "weszłam" w ten dawny świat, który tak naprawdę okazał się ani odległy, ani zamknięty. Dawni elblążanie byli do nas podobni, ale i pod wieloma względami różni. Dlatego warto próbować zrozumieć ich działania i sposób życia. Znalezione podczas prac archeologicznych przedmioty codziennego użytku są swoistym "wehikułem czasu", łączącym przeszłość z teraźniejszością - opowiada Grażyna Nawrolska.
      
       Grażyna Nawrolska – archeolog, ukończyła Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Studium Podyplomowego Muzealnictwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę doktorską obroniła na Uniwersytecie we Wrocławiu. Pracowała w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, Pracowniach Konserwacji Zabytków w Zamościu i Gdańsku i Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Jest autorką licznych publikacji w kraju i zagranicą, 2 książek i redaktorką kilku książek. Działa w kilku towarzystwach naukowych. Jest rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw archeologii. Popularyzatorka historii Elbląga.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama