UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ocalić od zapomnienia

Elbląg, Ocalić od zapomnienia
fot. nadesłana

Mniejszość Niemiecka w Elblągu zaprasza dziś o godz. 15 na spotkanie z Dorotą Paśko-Sawczyńską - autorką książki pt. „Z Weepers do Wieprza, droga panny Preuss”.

Książka jest próbą ocalenia od zapomnienia losów mieszkańców dawnych Prusów Wschodnich na podstawie historii Edelgard Hermann, z domu Preuss.
       Na temat książki wypowiedzieli się:
       Prof. Andrzej Strumiłło - „Przeczytałem z uwagą. Powinienem napisać: przeczytałem ze wzruszeniem. Prawda losu człowieczego na rozstajnych drogach historii to sprawiła. I ja bywałem rzucany z miejsca na miejsce. Sam tęskniłem do ojców dziedziny. A ziemia mazurska przez wiele lat była moim przytuliskiem”.
       Ewa Bieńkowska, profesor literatury powszechnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego - „W książce za najcenniejsze (…) uważam zwłaszcza dwie partie: opis społeczeństwa przedwojennego, zamieszkującego tamte tereny, obyczajowość, opis tradycji rodzinnych (…) oraz opis życia w Polsce Ludowej i brutalne poczynania władz przeciwko pozostałym autochtonom, łącznie z fizycznym wyniszczeniem. Ciekawe jest, że wysiłki w kierunku odcięcia wszelkiej więzi z językiem, z przeszłością i tradycją przypominają podobne starania Niemiec w XIX stuleciu, w kierunku germanizacji Polaków pod zaborem …”
      
       Dorota Paśko-Sawczyńska
: urodzona w 1966 r. w Poznaniu, absolwentka AWF w Poznaniu i SGH w Warszawie, tłumacz języka niemieckiego, instruktor jeździectwa i hodowca koni rasy huculskiej, sołtys wsi Matyty w gminie Zalewo. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w Matytach nad Jeziorakiem, słynące koncertami poezji śpiewanej, chlebem własnego wypieku, kultywowaniem tradycji i odkrywaniem historii Warmii i Mazur.
      
       Spotkanie z autorką odbędzie się w czwartek 29 listopada o godz. 15 w siedzibie Mniejszości Niemieckiej w Elblągu ul. Kopernika 18/1. Wstęp wolny.
      
Róża Kańkowska przewodnicząca Mniejszości Niemieckiej w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama