UWAGA!

Ocenić sytuację

NSZZ Solidarność oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polski okręg w Elblągu wystosowały list otwarty do władz samorządowych w Elblągu. Zwracają się z "apelem o rozwagę i rzetelną ocenę sytuacji biblioteki i czytelnictwa w Elblągu w chwili, gdy w naszym przekonaniu waży się ich przyszłość".

"Od ponad dwóch lat ze zrozumieniem przyjmowaliśmy informacje o ograniczonych środkach finansowych w budżecie miasta oraz to, że władze samorządowe zmuszone są do poszukiwania oszczędności również w bibliotece" - czytamy w liście. "Jednak z rozgoryczniem dostrzegamy, że środki z budżetu miasta przekazywane są na inne, często doraźne cele, za to dające spektakularne efekty".
     Według Solidarności oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polski okręg w Elblągu dzieje się tak, ponieważ "władze samorządowe, dysponując ograniczonym budżetem, nie traktują biblioteki na równi z innymi instytucjami użyteczności publicznej, umieszczając je zbyt często na końcu listy społecznych potrzeb". Autorzy listu podkreślają "rozumiemy, że kultura nie jest zadaniem głównym, ale nie może znajdować się na marginesie życia naszego miasta".
     Według nich drastyczne ograniczenia finansowe, kadrowe i organizacyjne w Bibliotece Elbląskiej wpłyną niekorzystnie na obsługę czytelników, zwłaszcza studentów, których znacznie przybyło ze względu na rozbudowę sieci szkół wyższych, najczęściej bez zaplecza biliotecznego.
     Autorzy listu uważają za błąd, iż władze samorządowe poszukując dodatkowych źródeł dochodu (Bibliotece Elbląskiej obcięto 100 tys. złotych z dotacji) uwagę skierowały na instytucje kultury, w tym głównie biblioteki. "Nie godzimy się z wizją biblioteki jako instytucji zbędnej" - czytamy.
AK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Solidarnosc ze stowarzyszeniem bibliotekarzy polskich filia w elblagu i ludzmi szukajacymi dziury w calym wystartuja w przyszloroczych wyborach samorzadowych
 • Solidarnosc kojarzy mi sie z banda nierobow politykujacych poniewaz chcielibby bez pracy doczekac emerytury
 • Kochana Solidarności: to Twój Rząd odebrał Elblągowi 4 miliony PLN ! Ograniczono Wam środki o 100 tysięcy PLN? Macie rację, Rada Miasta źle pracuje. Ja bym Wam ograniczył je o 4 miliony złotych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik 1/2 książki rocznie.(2001-03-29)
 • Sadzę, że Ogólnopolskie Stowarzyszenie Babci Klozetowych zjednoczy się w tym działaniu i nie pozostanie bierne. BLE, BLE, ble, ble..............................
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wojciech Pawlak - AM(2001-03-31)
Reklama