UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Oczarowali nas głębią myśli i słowem

Elbląg, Oczarowali nas głębią myśli i słowem
(fot. AD)

Słowo „oczarowali” zostało użyte wcale nie na wyrost. W wypełnionej po brzegi sali kameralnej kina Światowid słuchano wczoraj (16 marca), przez cztery godziny w skupieniu i z zainteresowaniem, wspaniałych wystąpień „mocnych w gębie”. Zarówno słuchacze, jak i uczestnicy dowiedli, że współczesna młodzież jest wrażliwa, mądra i wartościowa.

Po raz czwarty uczestnicy konkursu krasomówczego „Mocni w gębie” mieli okazję zmierzyć się z trudną sztuką wygłaszania przemówień. W tym roku był to konkurs wojewódzki w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie.
       16 marca w Światowidzie uczniowie prezentowali swoje przemyślenia na jeden z zaproponowanych im przez organizatorów tematów. Najczęściej podejmowali tematy dotyczące samotności, obcowania z literaturą, znieczulicy, radości z czynienia dobra i potrzeby wolności.
      
       Najmłodszym mówcom organizatorzy zaproponowali następujące tematy:
       – „Radość przeżywa się tylko wtedy, gdy sprawia się ją innym” (Karl Barth)
       – „Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela.” (Ignacy Krasicki)
       – „Nie ma dzieci, są ludzie.” (Janusz Korczak)
       – „Gdyby Europa została kiedyś zjednoczona, szczęście, dobrobyt i duma 400 milionów jej mieszkańców nie miałyby granic.” (Winston Churchill, 1946 r.)
       – Z czego mogą się cieszyć Polacy prawie sześć lat po wstąpieniu do Unii?
       – „Kto czyta książki, żyje podwójnie.” (Umberto Eco)
      
       Gimnazjaliści mogli się wypowiedzieć na tematy:
       – „Wśród ludzi jest się także samotnym.” (Antoine de Saint-Exupery)
       – „Moda jest najpotężniejszym z tyranów.” (przysłowie łacińskie)
       – „Kto milczy, ten zdaje się zezwalać.” (Bonifacy VIII)
       – „Jest historia Europy wielką rzeką, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie, a różnorodność tworzących ją tradycji i kultur jest jej wielkim bogactwem.” (Jan Paweł II)
       – „Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji” (Billie Joe)
      
       Najstarszej grupie oratorów zaproponowano rozwinięcie następujących myśli:
       – „Człowiek rodzi się wolny, a wszędzie tkwi w kajdanach.” (Jan Jakub Rousseau)
       – „Gdyby kropla powiedziała, nie jestem potrzebna, nie byłoby oceanu.” (Jan Twardowski)
       – „Statek jest najbezpieczniejszy, gdy stoi zacumowany w porcie, ale przecież nie po to buduje się statki.” (Paulo Coelho)
       – „Przez 500 lat panowaliśmy nad światem kulturowo, militarnie, handlowo i prawnie. Teraz to się kończy i Europejczykowi jest trudno przestawić się na myślenie, że nie jesteśmy już takim wyjątkiem na świecie, a tylko jedną z wielu kultur.” (Ryszard Kapuściński)
       – „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.” (Cicero).
      
       Słuchanie tegorocznych mówców było niezwykłą przyjemnością. Przemówienia były wyrazem autentycznych przeżyć, słuchacze czuli, że jest to wynik osobistych przemyśleń młodych ludzi. Zachwyt wzbudzały dojrzała treść przemówień, kunszt oratorski i umiejętność wpływania na emocje. Mamy nadzieję, że było to możliwe dzięki trafnemu doborowi tematów.
       W konkursie wzięło udział 24 uczestników z elbląskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 11, Szkoły Podstawowej nr 16, Szkoły Podstawowej nr 18, Szkoły Podstawowej nr 25, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4, II Liceum Ogólnokształcącego a także Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie, Gimnazjum w Stankowie i Gimnazjum nr 2 w Lidzbarku Warmińskim.
       Występy młodych adeptów sztuki oratorskiej oceniało jury w składzie: Marlena Derlukiewicz (przewodnicząca) – konsultant do spraw języka polskiego W-MODN w Elblągu, Irena Adamiak – aktorka Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Katarzyna Jarosińska-Buriak – dr filologii polskiej, wykładowczyni w PWSZ w Elblągu oraz Edyta Machul – instruktor teatralny w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
       W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Sebastian Mazurowski z SP 25. Drugie miejsca zajęli: Klaudyna Lelukiewicz z SP 16 i Ada Sosnowska z SP 1 W Ornecie, zaś trzecie Weronika Przygoda z SP 11 i Klaudia Smyczyńska z SP 18.
       Wśród gimnazjalistów nagrodzono Martę Gałuszewską z Gimnazjum nr 3 – pierwsze miejsce, Martynę Nowaczyńską – również z Gimnazjum nr 3 – oraz Dominikę Bulkowską z Gimnazjum w Stankowie – drugie miejsce. Trzecie miejsce zajęły Angelika Hubczuk i Marta Paź – obie z Gimnazjum nr 4. Wyróżnione zostały Karolina Biedrzyńska z Gimnazjum nr 2 w Lidzbarku Warmińskim oraz Natalia Kędzierska z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Elblągu.
       Pierwsze miejsce wśród licealistów zajął Krzysztof Kisiel, drugie przypadło Darii Nowak, wyróżnienie przyznano Kornelii Lasce. Wszyscy oni reprezentowali II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu.
       Laureaci pierwszych miejsc pojadą do Brukseli – nagrodę ufundował poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Lisek. Wszyscy zwycięzcy otrzymali cenne nagrody książkowe sponsorowane przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół nr 1 w Elblągu, Wydawnictwo Nowa Era oraz Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
      

 


       – Czymś niezwykłym był zapał i energia uczniów, prezentujących się w czasie zmagań konkursowych – podsumowuje konkurs Katarzyna Jarosińska-Buriak, jedna z jurorek. – Udowodnili, że potrafią wypowiadać się na różnorodne tematy w sposób zdyscyplinowany, logiczny, a jednocześnie interesujący. Podbili serca jury swoim temperamentem, żywiołowością oraz zaskakującą dojrzałością argumentacji. Dla wielu osób udział w konkursie krasomówczym był też zapewne ciekawym doświadczeniem. Miały okazję poznania swoich reakcji w dość niezwykłej sytuacji występu przed dużym audytorium. Mogły namacalnie dotknąć i odczuć, jak to jest, gdy mówca zmaga się z własną tremą, zdenerwowaniem, gdy próbuje zawładnąć uwagą odbiorców... Dla mnie osobiście konkurs ten był dowodem, że ars bene dicendi – sztuka pięknego mówienia – nie zanikła i – wbrew słyszanej na ulicach miałkiej, trywialnej mowie – wciąż nowi ludzie oddają się pasji pięknego języka.
      
       Organizacją konkursu zajęły się nauczycielki z Zespołu Szkół nr 1 – Małgorzata Kowalska, Marzena Kurach, Barbara Magoń i Anna Trykowska; z ramienia W-M ODN w Elblągu – Marlena Derlukiewicz; z ramienia CSE „Światowid” – Dominika Śmiech.
       Dziękujemy opiekunom uczestników: Annie Bewicz, Marzenie Kurach, Barbarze Magoń, Izabeli Marynowskiej, Grażynie Migacz, Marcie Nowickiej, Dorocie Orzech, Krystynie Piaskowskiej, Iwonie Podoleckiej-Flont, Annie Rusińskiej, Renacie Sampławskiej, Anecie Sosnowskiej, Barbarze Steć, Iwonie Studzińskiej, Aleksandrze Szerszeń oraz Bogusławowi Walewskiemu - za promowanie wysokiej kultury słowa oraz przygotowanie mówców.
      
      

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama