UWAGA!

Od dziś odmrażanie kultury. Kiedy otwarcie Galerii El, biblioteki i muzeum?

 Elbląg, Od dziś odmrażanie kultury. Kiedy otwarcie Galerii El, biblioteki i muzeum?
fot. Anna Dembińska

Od 4 maja galerie sztuki, muzea, biblioteki, księgarnie i archiwa, zgodnie z rekomendacją rządu, mogą wznowić działalność po blisko dwumiesięcznej przerwie. Kiedy i na jakich zasadach będziemy mogli odwiedzić Muzeum Archeologiczno - Historyczne, Galerię El i Bibliotekę Elbląską?

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju, placówki kultury „będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną” . Dzisiaj pytaliśmy kiedy otwarcie planują: Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Centrum Sztuki Galeria El i Biblioteka Elbląska?

- Jesteśmy w trakcie korespondencji z sanepidem, czekamy na wytyczne dotyczące obostrzeń w formie pisemnej. Bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników jest tu najważniejsze. Z pewnością będzie to „inne funkcjonowanie” naszego muzeum niż dotychczas. Czekają nas ograniczenia dotyczące osób zwiedzających (jednocześnie), oczywiście obowiązkowe będą maseczki i inne środki ochrony osobistej, dezynfekcja powierzchni itp. Informację z datą otwarcia placówki roześlemy do mediów, być może będzie to przyszły tydzień – mówi Lech Trawicki, dyrektor muzeum.

W tym roku nie odbędzie się również Noc Muzeów.

- To nasza najważniejsza impreza promocyjna, bardzo żałujemy, że w tym roku jej organizacja jest niemożliwa. Z tej okazji zamieścimy w sieci film z pokazu wytopu żelaza, według technologi, jakiej ślady odnaleziono w osadzie Truso. Będziemy go realizowali już 8 i 9 maja – mówi dyrektor.

Na informację zwrotną z sanepidu, by otworzyć się dla zwiedzających, czeka również Centrum Sztuki Galeria El.

- Wszystko to, co byliśmy w stanie doczytać w wytycznych ministerstwa, zrealizowaliśmy. Teraz czekamy na odpowiedź sanepidu. Zamontowaliśmy m.in. ochrony pleksi, będzie nowy regulamin zwiedzania, zabezpieczone są środki ochrony osobistej dla pracowników i zwiedzających – mówi Adriana Ronżewska-Kotyńska, dyrektor Centrum Sztuki Galeria El.

  Elbląg, Od dziś odmrażanie kultury. Kiedy otwarcie Galerii El, biblioteki i muzeum?
fot. Anna Dembińska

 W Bibliotece Elbląskiej usłyszeliśmy jedynie, że placówka „przygotowuje się do wypełnienia wszystkich rekomendacji Biblioteki Narodowej”.

Marek Jarosz  dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu podkreśla, że „niczego nowego w zakresie wytycznych nie będzie wprowadzał”.- To są wytyczne „odgórne”. Z naszej  niczego nowego nie dodamy. Placówki muszą po prostu kierować się rekomendacjami wydanymi przez rząd – mówi Marek Jarosz.

Jakie to wytyczne? Między innymi: zapewnienie pracownikom środków ochrony indywidualnej, reorganizacja stanowisk pracy z uwzględnieniem wymaganego dystansu przestrzennego między pracownikami, przygotowanie, w tym wyposażenie (w sprzęt, płyny dezynfekcyjne, kombinezony) zespołów (w oparciu o służby ochrony) odpowiedzialnych za przeprowadzanie procedur sanitarnych (np. odkażanie wnętrz), doposażenie miejsc kontaktu bezpośredniego z publicznością (kasy, punkty informacji, także sklepy, punkty małej i dużej gastronomii, o ile przepisy sanitarne pozwolą na ich otwarcie) w dodatkowe zabezpieczenia (zwłaszcza przezroczyste przegrody), skorygowanie i udostępnienie regulaminów zwiedzania, zwiedzanie powinno być  limitowane poprzez: ograniczenie liczebności zwiedzających, zapewnienie środków ochrony osobistej dla zwiedzających (np. płyny dezynfekcyjne), ograniczenie godzin zwiedzania, zaniechanie organizacji wydarzeń dla większych grup ludzi (wernisaży, finisaży, pikników, targów, przeglądów, konferencji naukowych,

 

 

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie ma sensu odmrazac. Kazdy kulture ma w smartfonie i innej juz nie potrzeba. Jak pokazały doświadczenia można bez tego żyć.
 • Czy zgodnie z mailem- zwrot książek w czerwcu? Proszę o informację.
 • Dużo się mówi o dezynfekcji stanowisk pracy a jak będzie wyglądała dezynfekcja książek zwracanych do biblioteki, czy to wogóle jest możliwe?
 • Ty razem z twoimi wątpliwymi potrzebami kulturalnymi nie jesteś „każdy”.
 • Mam wyższe wykszt. , czytam czasem jakąś powieść (allegro, 5zl/szt), oglądam niekiedy ambitniejsze filmy (cda), mam na ścianach kilka reprodukcji (50zl/szt), a muzyki słucham na pewno bardziej na poziomie niż 99.9% społeczeństwa (YT). W bibliotece byłem ostatnio ok 1998 roku, w galerii nigdy, w muzeum może w podstawówce z raz na początku lat 90.Da się bez tego zyc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  23
  Tksam(2020-05-04)
 • Takie smutne czasy ze uczymy nasze dzieci spędzać czas w galeriach, rośnie takie proste, ograniczone i ubogie intelektualnie społeczeństwo, lepiej mieć niż wiedziec i znać,
 • Do "mkt". Przecież oddane książki mają przejść kwarantannę. Nie słyszałeś o tym??? Ważne że już się coś ruszyło. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  sceptyk(2020-05-04)
 • @mkt - Tak, będą odbywać kwarantannę. Jak ludzie, dwa tygodnie :)
 • Cytuję "Mam wyższe wykszt. czytam czasem jakąś powieść (allegro, 5zl/szt), oglądam niekiedy ambitniejsze filmy (cda), mam na ścianach kilka reprodukcji (50zl/szt), a muzyki słucham na pewno bardziej na poziomie niż 99.9% społeczeństwa (YT). W bibliotece byłem ostatnio ok 1998 roku, w galerii nigdy, w muzeum może w podstawówce z raz na początku lat 90.Da się bez tego zyc. " Masz "wyższe wykszt. "chociaż nie wiem co to oznacza. Jesteś licencjatem (niepełne wyższe)czy magistrem? W kontekście Twojej wypowiedzi ktoś ma 1 centymetr wzrostu więcej od ciebie ma o 10 pkt wyższe IQ. Czytasz powieści z Allegro za 5PLN? To są pewnie komiksy (Twoja gramatyka i ortografia świadczą o tym czego się nauczyłeś). Pytanie na jakich lekcjach nie byłeś i dlaczego. "zraz na początku lat 90.Da się bez tego zyc. "A ja zrazy lubię. "a muzyki słucham na pewno bardziej na poziomie niż 99.9% społeczeństwa (YT). "Co Ty dzieciaku wiesz o społeczeństwie, książkach, kulturze, i muzyce? A powyższe procenty pomieszałeś z promilami, chociaż może rzeczywiście piłeś pisząc takie bzdury. Uruchamiają szkoły a więc wróć do gimnazjum z Twojego "wyższe wykszt. "Później może do muzeum czy galerii (sztuki)bo do biblioteki będzie za trudno.
 • O co tyle płaczu za 2 miesiące, kiedyś byłem 1 ro bez pracy i przeżyłem, nikogo o nic nie prosząc, jednostką się nikt nie interesuje, a szukając pracy tylko pracodawcy odsyłali bo na miejce czekało 10-20 ludzi, trzeba sobie samemu radzić, jak przypomnę sobie te pyszałkowate towarzystwa w tych firmach to rzygać mi się chce, wię niech nie skamlą. .. .
 • @sceptyk - Jakie bzdury. Pisze tylko o sobie, to jest prawda. Czytam niekiedy klasyków rosyjskich, mam parę obrazów z roznych epok, a ilosc świetnych albumów jazzowych na YT jest taka, że nie przesłucha się ich przez 100 lat. W życiu bym nie poszedł do biblioteki, muzeum czy zwłaszcza galerii (by gapić się po ścianach). Po podanych latach można wywnioskować że nie jestem dzieciakiem. I jak widać, nie obrażam też po chamsku innych jak czynią to bywalcy bibliotek i muzeów. ..
 • Super, biblioteki muzea najlepsze miejscówki na obecna sytuacje. Juz nie moge sie doczekac, a bedzie mozna sie tam ostrzyc??? Bo 90% ludzi wyglada jak yeti, na pewno bardzo chetnie bedzie sie smigalo po bilbliotekach i muzeach w takom stanie
Reklama