UWAGA!

Odkryć rzemiosła zapomniane

 
Elbląg, Odkryć rzemiosła zapomniane
fot. nadesłana

Kowalstwo artystyczne, koronkarstwo, rzeźbienie w drewnie to dziedziny rękodzieła, które powoli zanikają. Ocaleniu tych form twórczości służą warsztaty w ramach projektu „Ślady kultury, dziedzictwo znane i nieznane”. Ostatnie spotkanie poświęcone było metaloplastyce.

W dniach 8 i 9 czerwca odbyły się warsztaty kowalstwa artystycznego w Oleśnie, poprowadzone przez Rafała Szwemińskiego. Uczestnicy przyjechali z Młynar, Elblaga i Oleśna. W zajęciach wzięło udział 11 osób. Wszyscy tworzyli z niezwykłym zapałem, a twardy metal pod wpływem temperatury i narzędzi, zamieniał się w tworzywo pozwalające się kształtować.
       Powstały niezwykłe przedmioty użytkowe: świeczniki, lampy, ozdobne wieszaki oraz metalowe instalacje połączone ze szkłem stapianym. Uczestnicy mieli okazję odkryć, że surowa stal może przemienić się w dzieło o wymyślnej formie, a dzięki nowym umiejętnościom - zwykły pręt może stać się świecznikiem, lampą, fragmentem bramy lub ogrodzenia - mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktor plastyki CSE „Światowid”.
       Obiekty, które powstały podczas warsztatów, będzie można zobaczyć w grudniu, na wystawie stanowiącej podsumowanie projektu „Ślady kultury, dziedzictwo znane i nieznane”. Zaprezentowane zostaną dzieła będące rezultatem warsztatów: malowania skrzyń, koronkarskich, rzeźbienia w drewnie postaci do szopek bożonarodzeniowych czy malowania na kaflach.
       Współczesne kowalstwo artystyczne to tradycja wzbogacona o nowe wzornictwo i bogate doświadczenie, ze szczególnym uwzględnieniem przemian zachodzących we współczesnej twórczości ludowej.
       W minionych epokach, kowalstwo było wysoko cenionym rzemiosłem ze względu na swój utylitarny charakter. Kowale dostarczali niezbędnych narzędzi, ale wykonywali też obiekty o wysokich walorach artystycznych. Zapotrzebowanie na wytwory ich pracy było tak duże, że konieczny okazał się podział na poszczególne specjalności.
       Dzisiaj, niewielu jest kowali realizujących tradycyjne metody rzemieślnicze. Pozostają jednak twórcy, którzy przechowują pamięć o dawnych, precyzyjnych technikach. Dla nich, kowalstwo artystyczne to nie tylko praca i tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie, ale przede wszystkim pasja. Pasja, którą gotowi są się podzielić również z początkującymi twórcami.
       Tu możecie obejrzeć zdjęcia.
      
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

      
Paulina Łuczak, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama