UWAGA!

Ofiary NKWD - Bykownia

 Elbląg, Bykownia
Bykownia (fot. prof. A. Kola).

Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Elbląg zapraszają w piątek 18 stycznia o godz.17.30 na spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio. Tytuł spotkania brzmi: „Prace archeologiczno-ekshumacyjne ofiar NKWD w Bykowni pod Kijowem”, a gościem spotkania będzie prof. Andrzej Kola.

Prof. Andrzej Kola, archeolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 1994-1996 kierował ekipą polskich specjalistów prowadzących badania w Charkowie, w miejscu pochowania zamordowanych wiosną 1940 r. przez NKWD oficerów polskich z obozu w Starobielsku. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i ukraińska Państwowa Komisja ds. Upamiętnienia Ofiar Represji i Wojny w 2006 roku powierzyły też Profesorowi kierowanie pracami ekshumacyjnymi na terenie cmentarza ofiar represji stalinowskich w Bykowni pod Kijowem - domniemanym miejscu pochówku Polaków z tzw. Ukraińskiej listy katyńskiej.
     Warto przypomnieć, że w tym roku mija 65 rocznica ujawnienia w Katyniu masowych grobów polskich oficerów, zamordowanych z rozkazu Stalina wiosną 1940 roku.
     Zbrodnia katyńska to obecnie ogólny termin, który, obok ofiar ludobójstwa w Katyniu, obejmuje zbrodnię dokonaną na 22-tysięcznej rzeszy polskich oficerów i podoficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, policjantów, funkcjonariuszy administracji państwowej i samorządowej aresztowanych na Kresach Wschodnich po agresji Rosji sowieckiej 17 września 1939 roku, przetrzymywanych w trzech obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach miast ówczesnej Polski Wschodniej. Prochy około 15 tysięcy Polaków z trzech obozów specjalnych spoczywają na cmentarzach w Katyniu, Charkowie i Miednoje pod Twerem. Natomiast przez lata pozostawało nieznane miejsce spoczynku około 7 tysięcy ofiar, które odnotowano na tzw. katyńskiej liście białoruskiej i ukraińskiej.
     Podejrzewano, że część z 3435 osób pomordowanych z listy ukraińskiej zostało przewiezionych do Kijowa i może spoczywać na terenie Bykowni pod Kijowem, gdzie znajduje się wielkie cmentarzysko ofiar represji stalinowskich z lat 30- i 40-tych. Badania sondażowe przeprowadzone tam w 2001 r. ujawniły obecność polskich ofiar. Właściwe prace archeologiczno-ekshumacyjne ekipa polsko-ukraińska pod kierownictwem prof. Andrzeja Koli przeprowadziła latem 2006 i 2007 r. Ostatni sezon badawczy dostarczył niezbitych dowodów, iż w Bykowni spoczywają także ofiary z ukraińskiej listy katyńskiej.
     Spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio tradycyjnie odbędzie się w gmachu elbląskiego Muzeum. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
ET

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Kogo za przeproszeniem to obchodzi. 22 tys ??? Szwaby wymordowały 6 milionów naszych obywateli, ale są cool. Niedługo sobie odbiorą Elbląg i pare innych miejsc. A Polaczki będą klaskać i się do nich przymilać.
  • a kogo za przeproszeniem ty obchodzisz? Nie umiejszając roli kurdupla adolfa, jego większy "kolega" przyczynił się do śmierci chyba jednak większej ilości istnień ludzkich.
Reklama