UWAGA!

Ogrodów dzień pierwszy

Elbląg, Kasia Nosowska.
Kasia Nosowska.

Dziś (10 czerwca) o godz. 18 w Bibliotece Elbląskiej zaczynają się szóste już Letnie Ogrody „Polityki” - panelem na temat kultura a państwo i koncertem Kasi Nosowskiej i Marii Peszek. Przypominamy, w tym roku Ogrody są biletowane - karnet na wszystkie dni kosztuje 40 zł, bilet na jeden dzień - 15 zł. Wstęp na panele jest wolny.

O godz. 18 rozpocznie się panel „Kultura w państwie, państwo w kulturze” z udziałem Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Izabelli Cywińskiej, dyrektor artystycznej Teatru Ateneum w Warszawie (byłej minister kultury). Poprowadzą go Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki” i Zdzisław Pietrasik, szef działu kultury „Polityki”.
       O godz. 19.30 organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Pressa, fotoreportera „Polityki”, a o 20.30 - na koncert Kasi Nosowskiej i Marii Peszek - laureatek Paszportów „Polityki”.
      
       Goście pierwszego dnia imprezy:
      

       Bogdan Zdrojewski - minister kultury i dziedzictwa narodowego, absolwent filozofii i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Laureat prestiżowej nagrody Lider Europy (1998), wielokrotnie wyróżniany w plebiscytach za prace samorządowe. Był m.in. prezydentem Wrocławia, posłem na Sejm Platformy Obywatelskiej, przewodniczącym klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.
      
       Izabella Cywińska - reżyser teatralny i filmowy, krytyk filmowy, minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, obecnie dyrektor artystyczny Teatru Ateneum w Warszawie. Ukończyła etnografię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Reżyserowała w teatrach Białegostoku, Warszawy, Nowej Huty, Kalisza i Poznania. Jako reżyser realizowała spektakle w Teatrze Telewizji (m.in. „Wróg ludu” Ibsena i „Cmentarze” Hłaski) oraz produkcje filmowe (serial „Boża podszewka” w 1997 i 2004, filmy „Kochankowie z Marony”, „Cud purymowy”).
      
       Maria Peszek - córka znanego aktora Jana Peszka. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną (PWST) w Krakowie. Debiutowała w 1995 r. na scenie Teatru Słowackiego w Krakowie, w adaptacji sztuki Brunona Schulza „Sanatorium pod Klepsydrą”. Grała także na scenach Teatru Studio w Warszawie i Teatru Narodowego. Na 21. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2000 r.) otrzymała nagrodę publiczności (za piosenkę „Jestem wiatrem, jestem burzą”). W październiku 2005 r. wydała debiutancki album muzyczny „miasto mania”. We wrześniu 2008 r. ukazała się płyta „Maria Awaria”. Na początku 2009 r. została laureatką prestiżowej nagrody, Paszport Polityki za album „Maria Awaria” w kategorii muzyka. W kwietniu zdobyła dwa Fryderyki w kategoriach Autor roku oraz Najlepszy album muzyki alternatywnej.
      
       Katarzyna Nosowska - Pierwszym zespołem, w którym śpiewała, były Szklane Pomarańcze. Później udzielała się w grupach Włochaty, Kafel, Dum-Dum, No Way Out, Vivid. Gościnnie występowała na płytach między innymi Świetlików, Ścianki, Voo Voo, Piotra Banacha, Pidżamy Porno czy Dezertera. Znana przede wszystkim z działalności w rockowym zespole Hey i z albumów z muzyką elektroniczną wydanych pod własnym nazwiskiem. Laureatka wielu nagród, między innymi Paszportu Polityki w 1993 roku i dwudziestu jeden Fryderyków (w tym dziesięciu z zespołem Hey). Do tej pory wydała pięć albumów solowych: „puk.puk” 1996, „Milena” 1998, „Sushi” 2000, „UniSexBlues” 2007, „Osiecka” 2008 (z piosenkami Agnieszki Osieckiej).
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama