UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

"Ojciec Mateusz" ma w Elblągu wiernych fanów

 
Serial "Ojciec Mateusz" reprezentowali: Piotr Polk, Tamara Arciuch, Artur Pontek, Jędrzej Taranek
Serial "Ojciec Mateusz" reprezentowali: Piotr Polk, Tamara Arciuch, Artur Pontek, Jędrzej Taranek (fot. AD)

Kryminalne zagadki, które rozwiązuje detektyw w sutannie i zawsze jest o pół kroku szybszy od miejscowej policji, śledzi cała Polska. Sympatię wzbudzają fikcyjni bohaterowie, ale i aktorzy, którzy się w nich wcielają. Widać to było dziś (20 czerwca) podczas Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych, który odbywa się w Elblągu. Zobacz fotorelację.

To już drugi dzień festiwalowych prezentacji, które odbywają się w Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Z uwagą temu, co na ekranie przygląda się jury pod przewodnictwem Ewy Braun, kostiumologa i scenografa, laureatki Oscara za dekorację wnętrz do filmu "Lista Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga.
       - Znaleźliśmy się w sytuacji, gdy Telewizja Polska zgłosiła 10 seriali, z których jedne mają już swoje lata, inne są propozycjami trochę świeższymi – przyznała. - Skupiliśmy się na odcinkach, które były nam powierzone do obejrzenia. Myślę, że bardzo profesjonalnie podeszliśmy do uwzględnienia kto z aktorów dał niezwykłą interpretację swojej roli. Dzieło filmowe ocenia się inaczej – zauważyła Ewa Braun. - Zwraca się uwagę na wkład scenariusza, reżyserii, na urodę zdjęć, na scenografię. Natomiast tu byliśmy skupieni na kreacjach aktorskich.
       Specjalistkę tej rangi trzeba było zapytać o to, jak radzą sobie ze scenografią twórcy polskich seriali?
       - Różnie – przyznała z uśmiechem Ewa Braun. - Scenografia powinna tworzyć obraz, który przekonuje widza. Czy to są realia współczesne czy historyczne powinny uwiarygadniać postać. Czasami scenografia wzbogaca wizerunek psychologiczny bohatera. A teraz mam czasami wrażenie, że wchodzę na plan ekspozycji mebli danej firmy. Często to jest troszkę martwe i to jest największy zarzut.
       Przewodnicząca jury Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych zdradziła, że sama też ogląda seriale, ale niekonsekwentnie i nie wszystkie.
       O to czy Ewa Braun lubi "Ojca Mateusza" pytać nie wypadało, bo serial bierze udział w konkursie, a werdykt jury poznamy w niedzielę wieczorem. Jedno jest pewne – fanów tej produkcji w Elblągu nie brakuje. Wieczorna emisja odcinka "Ojca Mateusza", jak również spotkanie z jego twórcami cieszyło się dużym powodzeniem. Przed widzami usiedli aktorzy: Piotr Polk, Jędrzej Taranek, Artur Pontek (obsada posterunku w Sandomierzu) i Tamara Arciuch (pani burmistrz, a teraz redaktor naczelna sandomierskiej gazety), a także producent serialu Krzysztof Grabowski. Wydało się, kościół i plebania, ani nawet komisariat policji nie znajdują się w Sandomierzu. To plenery zlokalizowane w pobliżu Warszawy. W Sandomierzu "kręcony" był tylko gabinet pani burmistrz, no i oczywiście przejazdy ulicami, gdzie widać rynek i inne urokliwe miejsca miasteczka w województwie świętokrzyskim.
       Wydało się również, kto z obsady cieszy się największą popularnością, szczególnie wśród płci pięknej. Jeszcze podczas spotkania, które w sali kinowej prowadziła prezenterka "Dwójki" Anna Popek, pod adresem Piotra Polka, czyli serialowego insp. Możejki, posypały się propozycje matrymonialne. Panie i panienki deklarowały chęć poślubienia sympatycznego "policjanta". Również po spotkaniu tłoczno było przy tym aktorze.
       - Festiwale nie są dla nas, a dla widzów, bo to dzięki nim i dla nich seriale powstają – mówił Piotr Polk. - Dla mnie to miła okazja do spotkania się z publicznością.
       Czy Piotr Polk lubi Oresta Możejkę? - Gdybym nie lubił postaci to dawno bym się z nią rozstał – zapewniał. - Jest tak barwna i ciekawa, że można włożyć w nią wszystko i zawsze będzie tym samym człowiekiem. Barwnym i ciekawym.

  Aktorzy "Ojca Mateusza" podczas spotkania z widzami
Aktorzy "Ojca Mateusza" podczas spotkania z widzami (fot. AD)

A nie drażni go to, że w serialu to ojciec Mateusz zawsze o pół kroku wyprzedza policję w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek?
       - Tak jest skonstruowana ta postać i relacje, jakie z nią budują inni, ale ja czasem żartuję, że tam, gdzie radiowóz nie dojedzie, zawsze dojedzie rower – zakończył z uśmiechem Piotr Polk.
       Ale to nie koniec festiwalowych prezentacji i spotkań z ulubionymi aktorami.
       Program na niedzielę (21 czerwca):
       Duża Sala Kina “Światowid”
       Pokazy konkursowe oraz spotkania z Aktorami i Twórcami seriali
       Prowadzenie: Anna Popek - TVP2
       godz. 10 – M JAK MIŁOŚĆ
       godz. 12.30 – RANCZO
       godz. 15 – DOM NAD ROZLEWISKIEM
      
       Sala Kameralna Kina “Światowid”
       godz. 11 – Spotkanie z Gwiazdą - Cezary Żak
      
       Scena na Piętrze CSE “Światowid” w Elblągu
       godz. 17 – „SŁOWO, OBRAZ I SZTUKA METAFORY” – Spotkanie z Rafałem Olbińskim
       W programie prezentacja książki Rafała Olbińskiego pt. „Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach”
      
       Duża Scena Teatru im. Aleksandra Sewruka
       GALA ZAKOŃCZENIA i wręczenia nagród, godz. 19.15 | Transmisja TVP Seriale
       Część I – Prowadzenie: Tomasz Kammel - TVP2
       Ogłoszenie werdyktu Jury i wręczenie nagród najlepszym aktorom serialowym
       Ogłoszenie wyników plebiscytu na Polski Serial Wszech Czasów
       Wręczenie Nagrody Publiczności dla Najlepszego Serialu Festiwalu
      
       Część II – Koncert „Piosenki z ekranu”
       W wykonaniu: Sonii Bohosiewicz, Katarzyny Dąbrowskiej,
       Katarzyny Żak, Mirosława Baki, Piotra Machalicy,
       Artura Żmijewskiego, zespołu Trzy Dni Później
       Zespół muzyczny: Cezary Konrad, Henryk Miśkiewicz,
       Marek Napiórkowski, Paweł Pańta, Paweł Perliński,
       Fabian Włodarek
       Reżyseria: Jerzy Satanowski
      
      
       Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie: www.festiwalseriali.tv.


      
      
       Współpraca medialna: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)