UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Olgierd Łukaszewicz na festiwalu organowym

2007-08-01
Aktualizowany 2007-08-03 23:18

W niedzielę 5 sierpnia w Bazylice Archikatedralnej we Fromborku odbędzie się kolejny koncert w ramach 40. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Wystąpią Georgij Agratina - fletnia Pana i Robert Grudzień - organy. Gościem specjalnym będzie aktor Olgierd Łukaszewicz.

We Fromborku trwa 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty odbywają się w niedziele, występują wybitni muzycy z kraju i zagranicy. Najbliższy koncert będzie wyjątkowy i uświetni obchody Dni Fromborka. Na fletni Pana zagra Georgij Agratina (Mołdawia), zaś na organach Robert Grudzień (Polska). Ich występ recytacją ozdobi znany aktor Olgierd Łukaszewicz. Koncert rozpocznie się o godz. 14 w Bazylice Archikatedralnej. Wstęp wolny.
     
     ***
     Georgij Agratina gra na fletni Pana, cymbałach koncertowe, sopiłce oraz jest dyrygentem. Urodził się w Mołdawii, na granicy z Bukowiną. Od 5. roku życia uczył się gry na skrzypcach, cymbałach oraz fletni Pana u Fiodora Kaptari, który prowadził zespół instrumentów folklorystycznych. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Kijowie. Jest solistą Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych oraz profesorem Akademii Muzycznej w Kijowie. Koncertował z najbardziej prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi oraz jako solista w Rosji, Niemczech, Francji, Kanadzie, USA, Mongolii, Holandii i Polsce.
     W programie artysta prezentuje muzykę narodową; ukraińską, mołdawską, rumuńską oraz klasyczną i popularną. Skomponował wiele utworów oraz dokonał opracowań dla orkiestr kameralnych, symfonicznych, zespołów kameralnych i organów. Obecnie obchodzi jubileusz 40-lecia swojej pracy artystycznej.
     Robert Grudzień jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Muzycznej w Düsseldorfie. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i na świecie, znany jest także ze swojej działalności organizacyjnej i charytatywnej, za które otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Artysta prowadzi aktywne życie koncertowe od Tokio, przez całą Europę, po Stany Zjednoczone. Podejmuje także liczne inicjatywy menadżerskie i organizatorskie. Robert Grudzień jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbywającego się w 48 miastach Polski. Muzyk jest dyrektorem Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizatorem festiwali muzycznych i akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce.
     Olgierd Łukaszewicz jest absolwentem krakowskiej PWST. Dwa lata po debiucie w krakowskim Teatrze Rozmaitości trafił do Warszawy. Przez kilkanaście kolejnych sezonów związany był ze stołecznymi scenami - Teatrem Dramatycznym, Współczesnym, Powszechnym i Studio. W 1988 roku wyjechał do Wiednia. Na niemieckojęzycznych scenach występował nieprzerwanie osiem lat. Po powrocie do kraju został aktorem Teatru Narodowego, a w 2000 roku wrócił na deski Teatru Współczesnego. Łukaszewicz jest znany nie tylko ze swych ról teatralnych, czy filmowych, ale także jako znakomity interpretator poezji. O sobie mówi „Aktorstwo traktuję jako rodzaj służby. Celem naszej pracy, każdego artysty, jest przecież dawanie poprzez sztukę świadectwa, wpływanie na ludzi, pobudzanie do refleksji, rozwijanie ich intelektualnie, kształtowanie ich postaw.” („Aktorstwo to rodzaj służby”, „Przegląd Tygodniowy”, 29 marca 2000 r.).
     Do Fromborka zaprasza dyrektor Festiwalu Janusz Brzozecki:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • WojŁawrynowicz Wspaniały koncert. Kto nie był, jego wielka strata. Moi goście z Rosji których zabrałem na koncert byli zachwyceni. Janusz gratuluje tobie i wszystkim organizatorom. Trzymajcie taki poziom dalej. Powodzenia.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    WojŁawrynowicz(2007-08-06)
Reklama