UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Opowiedzieć historię Tatarów – posłuchaj!

 
Elbląg, Opowiedzieć historię Tatarów – posłuchaj!
(fot. Agnieszka Jarzębska)

Kilkadziesiąt osób w Trójmieście i kilkanaście w województwie warmińsko-mazurskim, w tym w Elblągu – tylu Tatarów żyje dziś w naszym regionie. Ich obrzędowość i tradycje warte są zachowania i ochrony. Na razie dostrzeżone zostało – i jest badane – piśmiennictwo. Brakuje natomiast m.in. muzeum z prawdziwego zdarzenia.

Z prof. Selimem Chazbijewiczem* z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozmawiała Agnieszka Jarzębska.
      
       * Prof. Selim Chazbijewicz specjalizuje się w naukach politycznych. W kręgu jego zainteresowań są m.in. Rosja, a także przemiany narodowościowe w Europie Środkowej i ruchy polityczne w islamie w XIX i XX wieku. Jest autorem prac związanych z kulturą i dziejami Tatarów polskich, litewskich, krymskich oraz ośmiu tomików poetyckich. Jego wiersze znalazły się w wydanej w ubiegłym roku antologii Tatarów polskich „Oto moje dziedzictwo”. W latach 1986-1991 był redaktorem naczelnym kwartalnika „Życie Muzułmańskie” – pisma polskich muzułmanów. Obecnie (od roku 1994) jest redaktorem naczelnym „Rocznika Tatarów Polskich”, od 2009 roku przewodniczy Radzie Redakcyjnej kwartalnika „Przegląd Tatarski”, a od 2010 roku jest przewodniczącym kolegium redakcyjnego czasopisma polskiej społeczności muzułmańskiej „Muzułmanie Rzeczypospolitej”. Selim Chazbijewicz był również współzałożycielem i prezesem Rady Centralnej Związku Tatarów RP (w latach 1999-2007); do 2003 roku był imamem gminy muzułmańskiej w Gdańsku, zaś w latach 1998-2008 być współprzewodniczącym Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jeszcze im minaret postaecie. Precz z ciapatymi !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  polska nie islamowi(2011-07-30)
 • lecz się chłopie. .. .
 • do pierwszego rozmówcy i Polska nie dla wariatow takich jak ty precz z dyskryminacją
 • do tego mądrego pierwszego z góry taki śmiec jak ty mógłby słuzyc prawdziwemu Tatarowi za wycieraczkę
 • nie interesuja mnie tatarzy, ukraińcy, niemcy i polacy.
 • Jakby nie bylo Tatarzy bili wraz z naszymi pradziadami Niemcow w kask pod Grunwaldem. Wedlug mnie dyskryminacja na tle religijnym to bzdura chociaz jednoczesnie musze stwierdzic, ze wiekszosc ciapatych uwaza nas chrzescijan za ludzi gorszych, zeby nie powiedziec brudnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  spit_on_nick(2011-07-31)
 • W mieście mamy 47 różnych kościołów, 55 grup o różnych pochodzeniach etnicznych, z czego tylko 11 występuje publicznie. Z tego tylko 6 ma formę zorganizowaną, a 3 tylko są publicznie głośne. Bardzo ciekawa byłaby statystyka Portelu o piszących na tym forum. .. Tak na oko jest około 120 pisacieli stałych- i ok. 300 z doskoku. .. raczej młodych i średnio wykształconych. .. Są także ludzie IV wieku z dużym doświadczeniem życiowym. .. tak na oko ok. 20-30. Taka próba opisania dla kogo i kto ten ekranik wspiera. ..
 • ps w Elblągu mamy sympatycznych Tatarów, są lekarzami, wojskowymi, nauczycielami. .. Nazwisko Chasbijewicz jest cenione w Gdańsku, na Pomorzu, w Białostockiem i na. .. Śląsku. ..
 • przepraszam p. Selima Chazbijewicza. .. kiepski mam wzrok i pomyłka. ..
 • do pierwszego i dalszych użytkowników - zaczyna się niewinnie od głośnego manifestowania swojej niechęci do innowierców na forum, później przeradza się w rzucanie kamieniami a później ... . A przecie to Rzeczpospolita pierwsza - tolerancją stała w Europie, gdzie mordowano i wyżynano na potęgę, nie wspomnę o wojnie 30-letniej. Było tak bo nasze państwo zamieszkiwali, muzułmanie Tatarzy , prawosławni i grekokatolicy - ukraińscy i białoruscy, protestanci z Inflant (dzisiejsze Litwa, Łotwa, Estonia) i Prus Książęcych m.in. z Elbląga i katolicy. Wszyscy oni byli obywatellami RP w równym stopniu oddawali życie, tracili majątki we wszystkich krawo stlumionych powstaniach o niepodległość czcijmy ich za to. Można obejrzeć flmiki na YOUTUBE.PL usera Fil5onka może nauczymy się tolerancji ponownie www.youtube.com i inne filmy o prawosławnych i greokokatolikach
Reklama