UWAGA!

Orkiestra zaprosiła ich na scenę

 
Elbląg, Orkiestra zaprosiła ich na scenę
fot. Michał Skroboszewski

Dziś (9 grudnia) odbył się kolejny edukacyjny koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, w którym uczestniczyli uczniowie starszych klas szkół podstawowych, gimnazjaliści i licealiści.  Zobacz zdjęcia.

W muzycznej podróży po największych kompozycjach wszech czasów elbląskich kameralistów poprowadził koncertmistrz Bartłomiej Tełewiak, a solistkami były skrzypaczki: Karolina Nowotczyńska i Paula Preuss.
       Koncert rozpoczął się Zimą z Czterech Pór Roku Antonio Vivaldiego, a później słuchacze usłyszeli Eine kleine Nachtmusik Mozarta, Cztery Pory Roku Astora Piazzolli – Zima, Wieniawskiego Polonez D-dur, Simple Symphony Brittena.
       - Wrażenia są cudowne. Koncert wykonywany przez Elbląską Orkiestrę Kameralną za każdym razem jest dla nas bardzo miłym doświadczeniem. Młodzież z zainteresowaniem słucha muzyki, to doświadczenie zbierane podczas koncertów edukacyjnych otwierają ich na muzykę tego rodzaju. Dzisiejszy koncert był ciekawy, ponieważ zaprezentowane utwory ukazywały obraz zmian, które dokonywały się w muzyce na przełomie wieków. Dodatkową atrakcją była możliwość uczestniczenia uczniów w ostatnim utworze, kiedy to zostali przez Orkiestrę zaproszeni na scenę. Świetny pomysł! – mówiła po koncercie Danuta Sawicka, nauczycielka z III Liceum Ogólnokształcącego.
       Stałymi bywalcami na koncertach edukacyjnych organizowanych przez EOK są uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej nr 11. Jak się okazuje, uczniowie nie stronią od muzyki klasycznej. - Wszystko mi się podobało, bo osobiście lubię muzykę klasyczną. Te 45 minut bardzo szybko zleciało. Najbardziej trafił do mnie Vivaldi i jego Zima z cyklu Cztery Pory Roku – stwierdziła Kinga Kostrzewa, uczennica III LO. - Zdecydowanie Zima Vivaldiego było najfajniejsza, najbardziej odprężająca. Klasyka nie nudzi! - dodał Paweł Ziębka, także z "Trójki".
       Na koniec koncertu wykonano Orawę Wojciecha Kilara, która wzbudziła emocje zarówno starszych, jak i młodszych słuchaczy. - Najbardziej do gustu przypadła mi Orawa, bo była najbardziej rytmiczna i widać było zgranie całego zespołu – ocenia licealista Mateusz Wądołkowski.

 

- Najbardziej podobała nam się kompozycja Wojciecha Kilara i to, że mogliśmy być na scenie i obserwować jak grają muzycy, zaglądać im w nuty. Bardzo byśmy chcieli w przyszłości grać na instrumentach. Chcieliśmy się również odwdzięczyć muzykom Elbląskiej Orkiestry Kameralnej za wszystkie zorganizowane koncerty i przynieśliśmy im napisany przez nas wiersz! – relacjonowali koncert uczniowie SP nr 11.
       Elbląska Orkiestra Kameralna na koncertach dla dzieci i młodzieży przedstawia młodym słuchaczom dzieła należące do muzycznego kanonu i inspirujące zjawiska w kulturze muzycznej. I wygląda na to, że walor edukacyjny tych spotkań dostrzegają także odbiorcy.
       - Nie spodziewałam się takiego repertuaru i bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, mimo tego, że na co dzień nie interesuję się muzyką klasyczną. Można się też było dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy i to jest dla nas jakaś nauka - stwierdziła jedna z licealistek.
      
      

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

      
oprac. redakcja
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama