UWAGA!

Pamiętajcie o Ogrodach

 
Elbląg, Pamiętajcie o Ogrodach

W dniach 30 maja-2 czerwca w Elblągu odbędzie się dziewiąta już edycja Festiwalu Letnie Ogrody Polityki, który Biblioteka Elbląska im. C. Norwida organizuje wspólnie z Tygodnikiem Polityka. W programie tegorocznego festiwalu tradycyjnie znajdą się panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości, a także spektakle teatralne, koncert i wystawa.

W trakcie paneli, które poprowadzą redaktorzy tygodnika Polityka – Jerzy Baczyński, Zbigniew Pietrasik, Bartek Chaciński i Mirosław Pęczak będzie można porozmawiać m.in. o humorze, teatrze, twórczości i mecenacie sportowym. Wśród gości będą: prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek, Karolina Korwin-Piotrowska, Urszula Dudziak i Krystyna Janda.
       Zaprosimy Państwa na trzy spektakle teatralne: „A ja, Hanna” – spektakl muzyczny Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola, „Ucho, gardło, nóż” – monodram Teatru Polonia z Warszawy z Krystyną Jandą grającą bohaterkę kontrowersyjnej książki Verdany Rudan oraz „Żywoty świętych osiedlowych” – spektakl lalkowy Teatru Ad Spectatores z Wrocławia z graną na żywo muzyką Sambora Dudzińskiego. Oprócz spektakli i paneli odbędzie się koncert wybitnej wokalistki jazzowej Urszuli Dudziak. Ogrodom towarzyszyć będzie wystawa fotografii dokumentalnej pt. „Droga”.
      
       Program 9. Festiwalu Letnich Ogrodów Polityki
       • 30 maja – 2 czerwca, godz. 18
       Panele dyskusyjne z udziałem redaktorów Polityki i zaproszonych gości, Dziedziniec Biblioteki Elbląskiej, wstęp wolny
      
       • 30 maja, godz. 19.30
       Otwarcie wystawy zbiorowej pt. ”Droga”, Galeria Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej, wstęp wolny
       Wystawa zorganizowana przez Stowarzyszenie Dokumentalistów „Droga” skupiające fotografów prasowych, członków ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
       Większość prac na wystawie pokazuje sytuacje i zdarzenia zarejestrowane przypadkowo podczas reporterskich wyjazdów w teren fotografów prasowych. Z odnalezionych w archiwach ponad dwudziestu autorów pojedynczych fotografii powstała opowieść o życiu na drodze. Ludzie, ich dobytek, zwyczaje, używane pojazdy i warunki transportu utrwalone przez dokumentalistów są zapisem czasu i zmieniającej się rzeczywistości.
       Partnerzy wystawy: Fundusz Popierania Twórczości Autorów ZAIKS, Tygodnik Polityka, Biblioteka Elbląska
      
       • 30 maja, godz. 20
       „A ja, Hanna” – spektakl muzyczny w wykonaniu Grażyny Rogowskiej (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu). Sala „U św. Ducha”, cena biletu: 25 zł
       „A ja, Hanna” to imponujące połączenie współczesnej awangardowej muzyki rockowej skomponowanej przez reżysera Tomasza Hynka z trenami Jana Kochanowskiego śpiewanymi przez Grażynę Rogowską, wcielającą się w postać drugiej córki poety, której (w przeciwieństwie do Urszulki) w swojej twórczości poeta poświęcił zaledwie cztery wersy. Spektakl zdobył liczne nagrody, m.in. Grand Prix podczas XXXVI Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”.
       „Otworzyłem „Treny” na nowo i uderzył mnie kontrast pomiędzy pierwszym epitafium, przeznaczonym Urszulce i następującym po nim cyklem 19 trenów, a końcem dzieła, gdzie znajdujemy zaledwie cztery malutkie wersy poświęcone Hannie. Zacząłem myśleć o tym przedstawieniu nie poprzez emocje ojca, lecz emocje dziecka, dotkniętego traumą śmierci, przeżywania żałoby rodziców i własnej, ale też przeżywania odtrącenia. (…) Pomyślałem, że to drugie dziecko, które musiało radzić sobie z żałobą w domu, które słyszało, że Urszulka była najpiękniejsza, najcudowniejsza, musiało sobie zadawać pytanie - a co ze mną?” - reżyser Tomasz Hynek o spektaklu
      
       • 31 maja, godz. 20
       „Ucho, gardło, nóż” (Teatr Polonia, Warszawa). Sala „U św. Ducha”, cena biletu: 50 zł
       „Ucho, gardło nóż” to monodram Krystyny Jandy. Artystka gra i reżyseruje sama. Jest również autorką adaptacji teatralnej książki Vedrany Rudan (o tym samym tytule), na której oparty jest spektakl.
       Tonka Babić, bohaterka kontrowersyjnego „Ucho, gardło, nóż” to kobieta po pięćdziesiątce, która spędza bezsenną noc. Leży w łóżku przy włączonym bez dźwięku telewizorze i pochłaniając kolejne tabliczki czekolady, opowiada swoje życie. Przeskakuje z miejsca na miejsce. Tragiczne wydarzenia przeplata komicznymi epizodami, rwie narrację, droczy się z ciekawskim czytelnikiem-podglądaczem. Jest szczera aż do bólu, nie oszczędza nikogo, ale przede wszystkim nie oszczędza samej siebie. / www.teatrpolonia.pl
       W 2006 roku spektakl nagrodzono Feliksem Warszawskim za rolę Krystyny Jandy, a rok później artystkę uhonorowano tytułem Najlepszej Aktorki na XII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.
      
       • 1 czerwca, godz. 20
       Koncert Urszuli Dudziak. Sala „U św. Ducha”, cena biletu: 50 zł
       Urszula Dudziak – światowej sławy wokalistka jazzowa i kompozytor. Współpracowała m.in. z Krzysztofem Komedą i Michałem Urbaniakiem, Gilem Evansem oraz Lesterem Bowie. Wielokrotnie występowała na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie. Poza tym koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, również w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall podczas Newport Jazz Festival. Nagrała blisko 50 albumów, wśród których znalazły się płyty zyskujące najwyższe oceny prestiżowych magazynów muzycznych. W marcu tego roku swoją premierę miała jej autobiografia książka „Wyśpiewam wam wszystko”.
      
       • 2 czerwca, godz. 20
       „Żywoty świętych osiedlowych” (Teatr Ad Spectatores, Wrocław ). Sala „U św. Ducha”, cena biletu: 25 zł
       „Żywoty świętych osiedlowych” to spektakl lalkowy z graną na żywo muzyką Sambora Dudzińskiego, będący interpretacją powieści Lidii Amejko pod tym samym tytułem. Przedstawienie zdobyło Grand Prix V Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”.
       „Artystka świadoma jest tego, co robi w każdym calu. Popatrzmy na to, z jaką pieczołowitością kreuje swoją opowieść. Każdemu "świętemu" daje postać, duszę, charakter, szacunek i... wielkość w świętości. Pobłażliwość nasza zaczyna się mieszać ze zdziwieniem, zaskoczenie z zauroczeniem, wzruszenie z podziwem. Bo to jest teatr lalek najwyższej próby. Jednoosobowy. A kto to są owi święci? To Wasi sąsiedzi: emeryt, dziwka, pijak i zwykły szary człowiek. Jak w każdym bloku betonowym.”/ Krzysztof Kucharski, Gazeta Wrocławska
      
      
       Sprzedaż biletów na spektakle i koncert będzie odbywała się w Bibliotece Elbląskiej od poniedziałku 30 kwietnia. Na każdy spektakl oraz na koncert przewidziano tylko 100 biletów!
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama