UWAGA!

Pamiętamy o Munku

 Elbląg, Pamiętamy o Munku

Reżyser filmowy, a także operator, jeden z twórców najwybitniejszych dzieł polskiej szkoły filmowej, patron Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie „Światowid”. W tym roku obchodzimy 90. rocznicę urodzin i 50. rocznicę śmierci Andrzeja Munka.

Spotkania z Munkiem w klubie Mjazzga, wystawa plakatów do filmów Munka, projekcje filmowe, foldery i konkursy – to wszystko w ramach obchodów jubileuszu tego znakomitego reżysera planuje kino „Światowid” w najbliższych miesiącach. Obchody jubileuszu reżysera potrwają od września do listopada 2011 roku.
       Już dziś można wziąć udział w jednym z dwóch konkursów – „Kim był Munk?”, w którym nadsyłane prace mogą mieć dowolne formy, w jednej z dwóch kategorii: kategoria dziennikarska i kategoria graficzna (szczegóły) oraz w konkursie „Munkowy Freestyle” na przygotowanie najlepszej prelekcji do wybranego filmu reżysera (szczegóły).
       Znamy również termin pierwszego pokazu filmów Munka w klubie Mjazzga. 27 września o godz. 19 zaprezentowany zostanie film z roku 1957 – „Eroica”, a spotkanie poprowadzi dr Krzysztof Kornacki – filmoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego. Wstęp wolny. – Podczas spotkań będzie możliwość obejrzenia najważniejszych filmów w dorobku reżysera oraz podyskutowania o nich z zaproszonymi gośćmi – znawcami i pasjonatami sztuki filmowej – mówi Natalia Klonowska z kina „Światowid”.
      
       Andrzej Munk urodził się 16 października 1921 r. w Krakowie, zginął tragicznie 20 września 1961 r. w wypadku samochodowym. Wymienia się go wśród najważniejszych reżyserów w historii polskiego kina, choć ilościowo jego dorobek jest bez porównania skromniejszy niż Wajdy, Kawalerowicza czy Polańskiego.
       Obchody jubileuszu Andrzeja Munka realizowane są w ramach projektu Dyskusyjny Klub Filmowy im. Andrzeja Munka w kinie „Światowid”, dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Uwielbiam monka, widzialem wszystkie sezony
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    fan monka(2011-09-17)
  • Zezowate szczeście to powinna być obowiazkowa lektura filmowa w szkołach. Wyswietlanie filmów w klubie /pubie to dobry pomysł, ale pewna selekcja na te 2 godziny powinna być, chocby 5 pln, bo Pasażerka, czy Eroica nie są filmami do oglądania przy piwie.
Reklama