UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Panie Ryszardzie, przyspieszaj!

 
Elbląg, Bohaterem wieczoru w Galerii EL był Ryszard Tomczyk
Bohaterem wieczoru w Galerii EL był Ryszard Tomczyk (fot. AD)

36 artystów prezentuje swoje prace malarskie, fotografie, rzeźby, papierowe formy, instalacje w ramach 26. Salonu Elbląskiego. Wystawa zbiorowa została otwarta dziś (7 lipca) w Galerii EL. Bohaterem wieczoru był jednak Ryszard Tomczyk, który odebrał tytułu Honorowego Obywatela Elbląga.

W murach podominikańskiego kościoła zgromadziło się dziś wielu gości. Nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych i oczywiście artystów. Punktem głównym uroczystości było nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ryszardowi Tomczykowi.
       Malarz, rysownik, krytyk sztuki i literatury, przed laty także dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL, obchodzi 80. rocznicę urodzin. Od dziesięcioleci tworzy i tym samym wnosi duży wkład w rozwój elbląskiego środowiska artystycznego. Docenili to radni i na czerwcowej sesji podjęli uchwałę o nadaniu Ryszardowi Tomczykowi zaszczytnego tytułu.
       Laudację w Galerii wygłosił ks. infułat Mieczysław Józefczyk. Wspominał czas, gdy Kościół chciał przejąć podominikański obiekt, ale zdecydowane veto postawił właśnie Ryszard Tomczyk.
       - Mocno się starał, by ta instytucja nie upadła – mówił infułat Józefczyk. – Poprzez uszanowanie starań jednej i drugiej strony doszliśmy do stanu, który można nazwać przyjaźnią.
       - Mijają lata, a nasz solenizant ciągle tworzy – kontynuował duchowny. – Panie Ryszardzie, nie czas na spokój i siedzenie na laurach. Dla pana jest jeszcze czas wytężonej pracy. Człowiek, który dał wszystko dla swojego miasta może dać jeszcze więcej. Panie Ryszardzie, przyspieszaj! Przyspieszaj na finiszu.
       Ksiądz Mieczysław Józefczyk refleksyjnie pochylił się nad historią, przyjaźnią i twórczością Tomczyka. Ale słów uznania nie szczędził również prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk: - Dziś w Galerii zebrały się różne pokolenia elblążan i może nie wszyscy wiedzą, jakim człowiekiem renesansu jest Ryszard Tomczyk. On robi to wszystko dla nas, dla Elbląga, byśmy byli lepiej postrzegani. Ta nagroda to nasza wdzięczność za niezłomność, dążenie do prawdy, za pana twórczość. Proszę dalej tworzyć, kreować dla swojej i Elbląga chwały – zakończył prezydent.
        A cóż na te miłe słowa bohater wieczoru?
       - To sytuacja dla mnie niekomfortowa, do takiej nie przywykłem – mówił nieco skrępowany Ryszard Tomczyk, choć zaraz dodał: - Nie będę fałszywie skromny. Trudno jednak było nie tworzyć, nie trzymać tylu srok za ogon, nie być omnibusem, gdy w 1953 r. polonista znalazł się w mieście bardzo niedoinwestowanym w kwestii kultury. Starałem się dla własnej przyjemności, starałem się wypełnić czas w sposób pożyteczny. Dziś powiedziano wiele o mnie, wiele rzeczy dobrych wynikających z uznania i życzliwości i za to dziękuję.
       Dzisiejszy wieczór to również wernisaż 26. Salonu Elbląskiego, największej wystawy prezentującej dorobek twórców środowiska elbląskiego. Salon tworzą także trzy duże ekspozycje: retrospektywna Ryszarda Tomczyka, uświetniająca obchody 40- lecia pracy artystycznej Marka Wawryna, a także pokazująca dorobek zmarłego w ubiegłym roku Mirosława Czarnego.
       Salonowe wystawy będzie można oglądać do końca sierpnia.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • byłam widzialam slyszalam p. tomczyk ma trochę za uszami ale dzisiaj nikt o tym nie mowil a szkoda.
 • Kto bez czegoś za uszami niech pierwszy rzuci koment.
 • Mamy ikonę, najważniejsze !
 • Panie Ryszardzie! Serdeczne i szczere gratulacje od recenzowanego autora książki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  debiutant(2011-07-08)
 • nie tylko veto postawił Kościołowi, ale stawiał się również ówczesnej "potędze"z ul. Mickiewicza i za to Go cenię; nie masz Mu równych w tej materii na tym elbląskim padole.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  agalip(2011-07-08)
 • ciekawe co za prezent dostał
 • Nie przesadzajmy z tym vetem. Pan dr Tomczyk nie piastował żadnej wladzy administracyjnej ani politycznej, a przecież od nich zależało czy obiekt podominikański znajdzie sie w rekach kosciola. Nie nalezy zapominac jak abp Głódź zabiegal na poczatku lat 90-tych o przejęcie tego zabytku. Ale odezwali sie tacy koryfeusze kultury jak Andrzej Wajda i inni w obronie tego miejsca na cele kultury. A koscioł w koncu obliczył, ile by kosztowało utrzymanie nowej powierzchni sakralnej i zrezygnowal. Znając Infułata Jozefczyka, to przecież pod wpływem sugestii pana Ryszarda by sie nie cofnął aby zawłaszczyc cokolwiek. Trzeba znac realia elbląskie i te dawne i te obecne. A co do "Mickiewicza" to stosunek pana dr Tomczyka byl zawsze pro, z wyjatkiem pana Smagały, któremu "przylozył" nazywając go epigonem brezniewowskim. Ale proces przegrał. Pozdrawiam. Izydor M.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Izydor M.(2011-07-08)
 • Jest Pan Wielkim Człowiekiem, Ogromne Brawa, dla Pana jako Artysty a zarazem jako Człowieka o Wielkim Sercu. Codzienny widok Pana z otaczajacymi czworonogami, do niedawna z kilkoma daje poczucie i refleksje dobra. Gratuluje i Dziekuję. elblazanin
 • "Panie Ryszardzie, przyspieszaj! Przyspieszaj na finiszu" - zrób coś jeszcze, bo niedługo koniec???
 • A myślałem że nie mamy prezydenta, czy coś robi prócz chodzenia na imprezy ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dunkos(2011-07-09)
 • Mamy Prezydenta i dobrze że uchonorował Pana Tomczyka bo poprzedni chyba raczej go nie zauważał.
 • Tylko jedno zdjęcie?
Reklama