UWAGA!

Partnerzy - Lotos, Browar i Alstom Power

W piątek (3 października) w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie podczas Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego 2008/2009 marszałek Jacek Protas wyróżnił osoby i instytucje zasłużone dla kultury naszego regionu. Nagrody „Partnera” otrzymała Grupa Lotos S.A., Grupa Żywiec Browar w Elblągu oraz spółka Alstom Power.

Nagrody wręczał marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. Po części oficjalnej goście obejrzeli wystawę Stowarzyszenia Areszt Sztuki oraz spektakl „Don Kichot” w reżyserii Pawła Szumca.
     - Wojewódzka Inauguracja Roku Kulturalnego to znaczące wydarzenie w życiu kulturalnym regionu, święto ludzi kultury na Warmii, Mazurach i Powiślu - powiedział Jacek Protas. - To także wspaniała okazja do spotkania i wyróżnienia najwybitniejszych osób, które całe swoje życie związały z kulturą, a swoimi dokonaniami niezmiernie wzbogacają nasz region. Ich praca to realna wartość, a często także inspiracja dla wielu przedsięwzięć w kulturze ogólnopolskiej. Nie dostrzegamy tego na co dzień, ale dziś właśnie warto uświadomić sobie, jak wielki jest tutaj potencjał twórczy. Jak ważna jest to sfera dla samorządu województwa, nich zaświadczy choćby fakt rozdziału unijnych pieniędzy, które pozwalają na inwestycje w naszych placówkach kulturalnych. Wyrazem naszego uznania i wdzięczności za zaangażowanie ludzi świata kultury jest wręczenie nagród i wyróżnień oraz najważniejszych odznak w regionie i w kraju.
     Na działalność wojewódzkich instytucji kultury i poszerzanie ich oferty programowej samorząd województwa przeznaczył w tym roku 39 mln zł, w tym 9,5 mln zł na zadania inwestycyjne. W porównaniu do roku ubiegłego to wzrost o 10 proc. Najważniejsze zadania inwestycyjne realizowane w 2008 r. to budowa nowej siedziby Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie (w tym roku 5,7 mln zł) oraz zespół działań inwestycyjno-remontowo-konserwatorskich związanych z zagospodarowaniem Pól Grunwaldzkich (1,1 mln zł). Inne wspierane finansowo zadania to ochrona dziedzictwa kulturalnego, coroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, wspieranie organizacji pozarządowych z tej dziedziny czy Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, programy stypendialne.
     - Stan kultury zależy nie tylko od kwot przeznaczonych na jej finansowanie, ale głównie od zaangażowania ludzi ją tworzących, ich przygotowania i kompetencji - dodał marszałek Jacek Protas. - Bogata i różnorodna oferta kulturalna regionu świadczy o wielkim zaangażowaniu pracowników kultury czy osób działających w organizacjach pozarządowych. Można powiedzieć, że ludzie kultury to ci, którzy robią więcej niż inni.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama