UWAGA!

Pasja życia Walerego C. Amrogowicza

 Elbląg, Pasja życia Walerego C. Amrogowicza
(fot. Ewa Trocka)

Na czwartek 5 października elbląskie Muzeum przygotowało otwarcie dawno oczekiwanej wystawy poświęconej kolekcji numizmatycznej ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu. O wystawie rozmawiamy z Małgorzatą Gizińską starszym kustoszem w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

Ewa Trocka: Kim był Walery C. Amrogowicz?
     Małgorzata Gizińska: Pan Amrogowicz był niezwykle ciekawą postacią, zasłużonym dla Pomorza patriotą i społecznikiem, a przy tym wielkim miłośnikiem i zbieraczem zabytków kultury materialnej. Jego zainteresowania obejmowały głównie numizmatykę - od czasów antycznych po nowożytne, ale także sztukę oraz etnografię.
     Jak tak cenne zbiory trafiły do elbląskiego Muzeum?
     Walery C. Amrogowicz ofiarował w 1931 r. swoją kolekcję Towarzystwu Naukowemu w Toruniu, później kolekcja trafiła jako depozyt do Muzeum Pomorskiego, a następnie, po II wojnie światowej, do Muzeum Okręgowego w Toruniu. Kolekcja prezentowana jako ekspozycja stała w Muzeum Okręgowym w Toruniu, wzbudziła tak olbrzymie zainteresowanie kolekcjonerów i historyków, że zaczęto ją wypożyczać jako wystawę czasową. Do tej pory gościła już w Sopocie oraz Włocławku.
     Co będziemy mogli zobaczyć na wystawie?
     Wystawa będzie niecodzienną okazją dla elblążan na obejrzenie ponad 400 monet starożytnych pochodzących z Grecji, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Rzymu oraz ponad 700 monet średniowiecznych i nowożytnych. To nie wszystkie atrakcje wystawy, gdyż w kolekcji Pana Amrogowicza znalazły się również cenne medale historyczne, literatura numizmatyczna a także akwarele znanego polskiego artysty Mariana Mokwy.
     A największa atrakcja, Pani zdaniem?
     Z pewnością tabliczki z pismem klinowym z początku trzeciego tysiąclecia p.n.e -niezwykła rzadkość w polskich zbiorach muzealnych
     Gdzie i jak długo będziemy mogli tę wystawę podziwiać?
     Wystawa eksponowana będzie na parterze budynku Podzamcza, dla zwiedzających dostępna jest od wtorku do niedzieli w godz. 8-16, aż do końca tego roku. Chciałabym dodać, że autorem koncepcji wystawy i jej komisarzem z ramienia Muzeum Okręgowego w Toruniu jest kustosz tegoż Muzeum Adam Musiałowski, równocześnie autor katalogu zbioru monet średniowiecznych i nowożytnych Amrogowicza, za który otrzymał w 2006 r. nagrodę im. Jana Gawrońskiego.
     
     Otwarcie wystawy w czwartek 5 października o godz.18. Wstęp na wernisaż jest wolny.
     
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama