UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Perły polskiej fotografii w Krużganku Galerii EL

2012-06-08
Aktualizowany 2012-06-20 00:48
Elbląg, Komedowie w obiektywie Wojciecha Plewińskiego
Komedowie w obiektywie Wojciecha Plewińskiego (fot. artysty)

Stowarzyszenie Laboratorium Sztuki oraz Galeria EL zapraszają 20 czerwca o godz. 18 do Krużganka Galerii EL na wystawę i spotkanie z Wojciechem Plewińskim, jednym z najwybitniejszych polskich fotografów. W jego obiektywie błyszczały m.in. Anna Dymna, Beata Tyszkiewicz, Barbara Kwiatkowska, Teresa Tuszyńska.

Wojciech Plewiński urodził się w 1928 r. w Warszawie. W 1955 roku ukończył wydział architektury na Politechnice Krakowskiej. Dwa lata później związał się z tygodnikiem kulturalnym „Przekrój”, gdzie opublikował wiele fotoreportaży oraz zdjęć mody, ale przede wszystkim był autorem ponad 500 okładek czasopisma. Założyciel i ówczesny redaktor naczelny „Przekroju”, Marian Eile, wzorując się na zachodniej prasie, postanowił, aby na okładkach jego magazynu znalazły się twarze młodych, pięknych kobiet. „Kociakami” na okładkach „Przekroju” były m.in. Anna Dymna, Beata Tyszkiewicz, Barbara Kwiatkowska, Teresa Tuszyńska i Ewa Krzyżewska.
       W 1959 roku rozpoczął współpracę z krakowskimi teatrami: Rapsodycznym, Słowackiego i Starym. Później fotografował również przedstawienia odbywające się na deskach Teatru STU i Teatru Ludowego w Krakowie, oraz teatrów w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Bielsku, Łodzi i Zakopanem. Przez wiele lat związany był również z Piwnicą pod Baranami. Pod koniec lat 50. brał udział w spotkaniach muzyków Jazz Camping na Kalatówkach. Stamtąd pochodzi jedno z lepiej znanych zdjęć Plewińskiego, przedstawiające Romana Polańskiego i Andrzeja Wojciechowskiego tańczących na stole w piżamach.
       Artysta jest wielokrotnie nagradzany, m.in. Złotym Medalem za fotografię teatralną w Nowym Sadzie (1968, 1971), medalem za cykl Starzy ludzie w Madrycie (1969), I nagrodą za reportaż Jan Paweł II w Polsce (1979). Jest też laureatem licznych dorocznych nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki w dziedzinie fotografii.
       Jego dzieła prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Hongkongu, Holandii, Meksyku, Niemczech, Austrii, Szwecji, Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Meksyku oraz we Włoszech. W 2011 roku Muzeum Narodowe w porozumieniu z Wojciechem Plewińskim przygotowało wystawę-retrospektywę, dokumentującą 50 lat jego pracy twórczej. W 2010 roku ukazał się doskonały album "Szkice z kultury", przedstawiający wycinek jego twórczości.
       Zdjęcia Plewińskiego znajdują się w archiwach największych polskich muzeów i znaczących kolekcjonerów. Wojciech Plewiński przyjedzie do Elbląga na jeden dzień. Będzie to okazja do spotkania z tak wybitnym artystą, jak również okazja, by zostać posiadaczem albumu czy fotografii sygnowanej przez artystę. Wystawa będzie się składała z kilkudziesięciu prac, części dużej wystawy, która obecnie prezentowana jest we Włoszech i będzie można ją oglądać do 5 lipca.
       Wystawa jest częścią projektu "Reaktywacja EL Klubu Jazzu Tradycyjnego", dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Elbląga, w ramach programu "Wspieranie projektów artystycznych wzbogacających życie kulturalne elbląskiej starówki, organizowanych podczas wakacji w ramach "Coolturalnej Starówki".
      
Beata Branicka, Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • to krzysztof komeda ignorancie wyżej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  andrzejek(2012-06-09)
 • Brawo brawo brawo. Prosimy o więcej takich spotkań.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fotoamator(2012-06-20)
 • Dziękuję ogromnie wszystkim Gościom wernisażu. Dawno nie było w Krużganku takiego tłumu. Doskonałe prace doskonałego Artysty i Wielkiego Człowieka. Zapraszam tych, którzy nie mogli się dziś pojawić, do obejrzenia wystawy, która będzie czynna do 14 lipca. Do kupienia też znakomity album ze zdjęciami autorstwa Pana Wojciecha Plewińskiego "Szkice z kultury". Dziękuję samemu Panu Wojciechowi za przybycie do nas, do Elblaga :-) Zapraszam i serdecznie pozdrawiam :-) Anna Selke
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  klub.krypta(2012-06-21)
Reklama